Návod: Jak správně připravit bazén na zimu?

Pokud trváte na tom, aby vám bazén příští rok fungoval stejně dobře jako letos, musíte se o něj postarat a na zimu dobře připravit. Nedůsledné zazimování bazénu vás může stát čas a peníze. Jak provést zazimování bazénu? Proberme si to krok za krokem.

Kdy zazimování bazénu provádíme?

Bazén je optimální zazimovat tehdy, když se teplota vody pohybuje v rozmezí 10 – 15 °C a nepředpokládáme, že jej ještě využijeme. V žádném případě nesmí teplota klesnout pod bod mrazu. V takovém případě může bazén, hadice a technologické zařízení popraskat a nenávratně se zničit.

Jdeme na to!

Krok č. 1

Zazimování bazénu začíná jeho vyčištěním. Síťkou na teleskopické tyči vyberte hrubé nečistoty plavající na hladině, zejména napadené listí a jehličí. Bazén poté vysajte bazénovým vysavačem a odstraňte tak všechny nečistoty usazené na dně bazénu. Na závěr je vhodné propláchnout bazénovou filtraci dezinfekčním přípravkem, který se aplikuje přímo do skimmeru.  Doporučeným přípravkem je například Azuro Chlor Šok – G.

Chemické složení vody ve vyčištěném bazénu poté upravte tak, aby se hodnota pH pohybovala v rozmezí 7,0 – 7,5 a zkontrolujte také množství chlóru. Ke snížení nebo zvýšení pH vody použijte přípravky k tomu určené, např. Azuro pH plus nebo pH mínus. Ke zvýšení koncentrace chloru použijte Azuro Chlor Šok G. Po aplikování přípravků do vody v bazénu zapněte filtraci bazénové vody a nechte ji cca 1 den v provozu, aby se přípravek promíchal s veškerou vodou v bazénu.

Krok č. 2

Odpusťte vodu alespoň 10 – 20 cm pod spodní hranu skimmeru, vratné trysky, trysky protiproudu apod. Tím je zajištěno, že v případě dešťů, nebo sněhové nadílky nestoupne hladina vody a nezaplní trysky a hadice, které by vlivem působení mrazů mohly rozpraskat. Po vypuštění bazénu očistěte stěny bazénu nad i pod hladinou vody a vyčistěte lapač nečistot.

Krok č. 3

Odpojte veškeré zařízení, které nesmí trvale zůstat venku na mrazu, vypusťte z něj vodu a uskladněte na suché místo, kde teplota neklesá pod 0 °C (např. garáž, technická místnost, sklep). Jedná se především o propojovací hadice, filtrace a solární ohřev vody.

Zapomenout nesmíme ani na tepelné čerpadlo pro ohřev vody v bazénu. To je ovšem zabudované na pevno, postačí jej tedy pouze odpojit od sítě, uzavřít obtokové ventily a vypustit z něj veškerou vodu. Vhodné je tepelné čerpadlo tlakově profouknout stlačeným vzduchem tak, aby byla odstraněna veškerá voda, která by mohla působit během zimy problémy.

Krok č. 4

Do zbylé vody aplikujte přípravek, který slouží k zazimování vody a zabraňuje růstu řas. Vhodným přípravkem je například Azuro Zima. Mějte na paměti, že tyto přípravky nezajistí nezámrznost vody. Aplikaci provádějte dle přiloženého návodu.

Krok č. 5

Bazén můžete nyní zakrýt plachtou, která zabrání padání listí a jehličí do bazénu.

V případě, že vlastníte nadzemní bazén, jakmile nehrozí padání listí do bazénu nebo teplota klesá k 0 °C, plachtu sundejte, sbalte a uskladněte. Plachta by nevydržela tíhu nashromážděné vody nebo sněhu a mohla by se potrhat. Bazén se nechává na zimu odkrytý.

Pokud vlastníte bazén zapuštěný do země, bazén překryjte plachtou Kris-Kros a takto jej ponechejte až do jara. Do bazénu je vhodné umístit dilatační tělesa, příp. obyčejné PET láhve. Toto opatření není ovšem nutné, jelikož bazén je konstruovaný tak, aby vydržel i přesto, že zamrzne kompletně celý. Jedná se jen pocit jistoty.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


TIP jak ušetřit čas a peníze: Pokud vlastníte nadzemní bazén, je jednoduší jej kompletně celý vypustit, než podstupovat jednotlivé kroky s ošetřením vody. Takto bazén pouze očistíte zevnitř, demontujete všechna zařízení a ponecháte tak, jak je, až do jara.

I přesto, že dle návodu vypadá zazimování bazénu jednoduše, v mnohých případech se doporučuje zazimování bazénu svěřit odborníkovi, kterého vám doporučí prodejce bazénu. Bazénová technika není v některých případech jednoduchá a neodborným zásahem můžete technologii pokazit.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů