Návod: Jak zazimovat zahradní nábytek?

Na dveře již klepe podzim, nenadějeme se a bude tu i zima. Proto je dobré naplánovat zazimování zahradního nábytku, který by mohlo deštivé počasí, sníh, vítr a mráz poškodit, nebo znehodnotit. Jak správně zahradní nábytek zazimovat a uskladnit?

Zazimování zahradního nábytku

Ať již máte hliníkový, nerezový, plastový či dřevěný nábytek, vždy je dobré provést údržbu nábytku, schovat jej pod přístřešek, do kůlny či zahradního domku.
Nejjednodušší na údržbu je jednoznačně plastový nábytek. U toho výrobce zmiňuje, že jej není potřeba na zimu schovávat pod střechu, nicméně je to doporučeno. Nábytek stačí před zimou očistit od listí a prachu a umýt mýdlovou vodou.

Stejně jednoduchý na údržbu je nábytek z hliníku a oceli. Nábytek stačí očistit a omýt mýdlovou vodou. Ocelový nábytek je vhodné prohlédnout, zda se na něm nevyskytují stopy rzi, škrábanců, nebo oprýskané barvy. Taková místa jsou riziková a náchylná na další postupnou korozi a proto je vhodné tyto místa co nejdříve ošetřit antikorozním přípravkem. Zasažená místa stačí lehce přebrousit smirkovým papírem, odmastit ředidlem a natřít antikorozním přípravkem.

Zazimování a ošetření dřevěného zahradního nábytku

Dřevěný zahradní nábytek je na nepřízeň počasí nejvíce náchylný, a proto je potřeba o něj dbát pečlivěji, než u ostatních materiálů. Aby lak na nábytku nebyl zbytečně namáhán, nepopraskal a dřevo pak nechytlo dřevokaznou hub, nebo plíseň, je vhodné nábytek schovat na suché, nevytápěné a větrané místo.
Stejně jako nábytek z oceli a plastu stačí dřevěný nábytek před uskladněním otřít hadrem s mýdlovou vodou, uskladnit a případně přehodit plachtou, aby se na nábytek neprášilo.
Zahradní nábytek je u nás vyráběný z místních dřevin, tedy ze smrku, borovice, jedle, dubu, buku, javoru apod., ale i z cizokrajných dřevin, jako je akácie, teak, merbau a meranti. Někteří prodejci vám mohou tvrdit, že tyto dřeviny jsou velmi odolné a není třeba je na zimu schovávat na suché místo, přesto je dobré nábytek schovat, pokud si přejete, aby vám vydržel dlouhá léta.

Jednou za určitou dobu je však dřevěný nábytek vhodné ošetřit ochrannou lazurou, olejem, nebo lakem. Volba ochranného prostředku závisí na původním druhu ochrany. Pokud byl povrch ošetřen lazurou, můžete pro dodatečnou ochranu použít lazuru, olej, a lak. Pokud však byl dřevěný nábytek původně lakován, můžete použít pouze lak. Lazura a olej by se v tomto případě nevsákly do dřeva a zůstaly tak na povrchu původního ochranného filmu laku.

Nábytek, který se chystáte natřít, by měl být dostatečně suchý, původní nátěr stačí jemně přebrousit smirkovým papírem, očistit od prachu, hrubých nečistot a natřít. Pokud je původní lak ve špatném stavu, je silně rozpraskán, příp. se dokonce místy loupe, je důležité z nábytku odstranit všechen původní lak horkovzdušnou pistolí a dřevo nalakovat znovu. Škrábance na nábytku je vhodné před lakováním jemně obrousit a přetřít mořidlem. Pokud byl nábytek v některém místě napaden houbou, použijte k tomu určený čistič na dřevo, příp. roztok chloru. Pokud je dřevo napadeno plísní, tu stačí pouze setřít hadrem či houbičkou.
Více o lakování nábytku se dočtete v článku lazury, jejich použití a aplikace.

Ošetření kování zahradního nábytku

U nábytku skládacího a rozkládacího je dobré očistit a promazat jednotlivé pohyblivé části. Panty, klouby a jiné kovové pohyblivé části nábytku, které mohou začít rezivět, je dobré ošetřit mazacím antikorozním přípravkem. Tak životnost nábytku prodloužíte na delší dobu a vyhnete se případnému vrzání a skřípání. Vhodným přípravkem je například silikonový olej ve spreji WD-40. Cena se pohybuje okolo 100,-Kč.

Pokud je nábytek vratký a rozvyklaný je dobré všechny šrouby pevně dotáhnout. Dřevo neustále reaguje na změny tepla a vlhkosti a tak se časem může spoj povolit a působením tíhy sedící osoby poškodit tak, že ani po dotažení nebude spoj zcela pevný. Proto je důležité spoje dotahovat nejen před zimou, ale v průběhu celého roku.

Stejnou péči si také zaslouží všechny ostatní zahradní dřevěné doplňky, jako jsou pískoviště, houpačky, zahradní pergola, zahradní domky apod. Čas od času je dobré všechno dřevěné zařízení na zahradě zkontrolovat a případné defekty zapravit, ošetřit proti dřevokazným houbám, plísním a jiným škůdcům.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů