Než začneme plánovat zahradu

Každý má o zahradě trochu jiné představy. Může plnit estetickou funkci, sloužit k pěstování zeleniny a ovocných stromů, jiný ji využije především na hraní s dětmi a setkávání s přáteli. Většina zahrad v sobě nějakým způsobem kloubí několik účelů.

Okrasnou zahradu s bazénem nebo záhon s brokolicí?

Někdo zde chce mít bazén a hřiště pro děti, jiný altán nebo skleník. Při plánování není od věci využít služeb specializované firmy, ale je důležité umět jasně vyslovit svá přání, co chceme a co naopak ne, abychom se s architektem shodli.

Uplatněte zdravý rozum! Jezírka, fontánky, skalky, široké květinové záhony, to vše zní krásně, ale málokdo se zvládne o takový prostor starat. Pokud si nehodláte najmout zahradníka, zvažte své časové možnosti i zahradnické dovednosti. Také se pokuste sladit představy všech členů rodiny dohromady.

Zahrada je pokračováním domu a proto by s ním měla architektonicky a stylově ladit. Většina staveb má jak předzahrádku, tak i zahradu za domem. Předzahrádka krášlí a reprezentuje, na hlavní zahradě se můžeme vyřádit ve více směrech, může být užitková, reprezentační, okrasná, obytná nebo poskytnout prostor k hrám a sportovním aktivitám.


Čtěte také:

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Výběr zahradního nábytku se nesmí podcenit. Vyberte kvalitní, designový nábytek a dlouhou životností. Poradíme Vám! Více na Jak vybrat zahradní nábytek.


Jak se vypořádat se situováním zahrady?

Velký vliv na návrh zahrady má její situování. Ve městě často stíní vyšší okolní stavby. Na venkově míváme více možností. Záleží, zda jsou zde starší vzrostlé stromy, jestli je zahrada na kopci nebo v údolí, zda je pozemek svažitý, jaké jsou zdroje vody a jak moc zde svítí slunce. Údržba zahrady na kopci je náročnější, hůře se zde dostává mechanizace a někdy bývá potřeba drenáž či stavba opěrných zdí.  Svou roli hraje nadmořská výška a klimatické podmínky. Některým rostlinám se budou pěstovat snadněji, jiné těžce. Velmi důležitá je struktura půdy. Na každém půdním typu se daří určité skupině rostlin a ne všechny plní naše estetické představy.

Jak vybrat vhodný pozemek pro zahradu?

Pokud vybíráme dům či pozemek a chceme velkou a krásnou zahradu, ne každé místo se pro tento účel hodí, proto bychom to měli zahrnout do svých kritérií vedle vzdálenosti do práce, dopravního spojení a bydliště příbuzných. Porozhlédněte se v okolí, jak vypadají zahrady, jakým rostlinám se zde daří a zda vám pozemek vyhovuje jako celek. U reprezentační zahrady chceme, aby byla krásná po celý rok. Někomu zase stačí, když je zahrada rozkvetlá v létě a po zbytku roku si ji nechce příliš všímat. To vše musíme zvážit, aby nám zahrada nepůsobila více starostí než radosti.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů