Ochrana dětí v domácnosti

Jak je známo, nejvíce úrazů se stává právě doma. Některým situacím se ale dá předcházet, nebo jim alespoň z části zabránit. Děti jsou velcí průzkumníci, při objevování světa se však mohou vážně zranit. Ve článku bude představeno několik užitečných pomocníků, kteří by v rodině s malými dětmi neměli chybět.

Všechny ochranné pomůcky se dají zakoupit v obchodech s dětským zbožím a v domácích potřebách.

Ochrana rohů nábytku

Asi nejčastější ochranou je ochrana rohů nábytku, nejenom stolů, ale i skříněk apod. Vyrábí se několik typů, i barev. Pořizovací cena j velmi nízká a dokáže velmi dobře pomoci například před úrazy hlavy.

Malé děti mají v oblibě všechno zkoumat a zkoušet a otvírat. Proti nechtěným vniknutím do zásuvek existuje několik zábran, které zajistí, že se dítě nedostane do skříněk a zásuvek, kde by na ně mohlo něco spadnout, kde by mohlo narazit na ostré předměty jako kuchyňské nože, nebo brání vniknutí ke skladovaným chemikáliím používaným v domácnosti.

Blokující prvek do zásuvky se přišroubuje na vnitřní stranu tak, aby zásuvka šla ve výsledku otevřít jenom minimálně, aby dospělý prostrčil ruku dovnitř a zábranu tak odhákl a zásuvku otevřel.

Podobně fungují i zámky na ledničky, mrazáky a skříňky.

Podobné pojistky se prodávají i do oken, aby si dítě samo neotevřelo a nevypadlo ven. Doplněk se navrtá na rám a na okno, které potom nejde zcela otevřít. Na stejném principu fungují i pojistky na lednice a myčky.

Běžným úrazem je přivření prstů do dveří. I tomu se dá předejít pomocí nenápadných plastových zábran do dveří, které se umístí buď pod ně, nebo na horní část rámu. Dveře se potom díky zábraně nemohou zcela zavřít.

Záslepky do zásuvek

Zásuvky jsou klasický, a oblíbeným předmětem zkoumání. Abychom předešli kopnutí proudem, existují záslepky do zásuvek. Jde o malý doplněk z plastu, který se do zásuvky zasune tak, aby proud dítě nemohl kopnout, i když dovnitř strčí prsty. Záslepka je plastová a vsune se do zásuvky jako spotřebič, takže zásuvku ucpe. Oddělat se dá pomocí přiloženého klíče k tomuto určeného.

Pokud máte doma zrcadla a prosklené dveře, je dobré předcházet vysypání skla tím, že na sklo nalepíme ochrannou fólii, která je průhledná a při případném rozbití skla udrží střepy víceméně pohromadě a výrazně minimalizuje pořezání.

Pokud máme v domě schodiště, je nezbytné mít vrátka, která zabrání dítěti pádu ze schodů. Většina jich je konstruována jako rozporové, takže je lze nainstalovat i mezi dveře. Malé dítě si tato vrátka samo neotevře, obsahují totiž i dětskou pojistku, aby nebylo tak snadné se přes ně dostat. Na podobném principu jsou i ohrádky, které se instalují například před krby nebo jinak nebezpečná místa.

Pravděpodobně nejnebezpečnějším místem je kuchyň. Zabránit opaření lze speciální zábranou, která se instaluje přímo na sporák, tudíž by dítě nemělo na hrnce dosáhnout a popálit se nebo opařit.

Časté je také uklouznutí ve vaně. Abychom předešli úrazu způsobenému pádem na baterii, dá se pořídit chránič baterie, který nejenom zamezí nebezpečnému zranění, ale zároveň dítěti zamezuje pohyb baterií, takže na sebe nepustí horkou vodu a neopaří se. Vanu je dobré doplnit o protiskluzovou podložku.

Pokud dítě v noci padá z postele, je možné zakoupit zábranu, která se vloží mezi rošt a matraci a pádu zabrání.

Pomůcek existuje velké množství a rozhodně se doporučuje do ochrany investovat, některé následky (opaření), jsou již potom nevratné. Na elektrické spotřebiče existují speciální zámky, díky kterým je znemožněno spotřebič zapnout. Televizi můžeme zabezpečit speciálními popruhy, aby na dítě, které ji bude zkoumat či se o ni opře, nespadla.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů