Home Bydlení Ochrana proti hmyzu v letních dnech

Ochrana proti hmyzu v letních dnech

0

Spolu s horkými letními dny je třeba řešit i hmyz, který nám neustále vlétá otevřenými okny a dveřmi dovnitř. Řešení existuje spousta, proto pokud o tom uvažujete, vůbec neváhejte, klidný spánek bez otravných much a komárů za to určitě stojí.

Snad nejzákladnější i nejúčinnější ochranou proti hmyzu jsou sítě, které se instalují do oken a dveří. Sítí je spousta druhů, pořídíte je od pár stovek korun, sítě, které ale mají třeba hliníkový rám, se cenově vyšplhají až na tisíce, jelikož se většinou jedná o rámy na míru. Sítě proti hmyzu jsou buď samolepící, které se přichycují na suchý zip, nebo jsou magnetické, či se vsazují do oken pomocí kovových úchytů. Jde o ochranu mechanickou, která je při správném používání dost spolehlivá.

Sítě proti hmyzu jsou vyrobeny ze sklolaminátového vlákna, který je potažen plastovou vrstvou. Dlouhá životnost je zaručena, někteří výrobci udávají životnost až 20 let, díky složení je síť také odolná. Jde přes ně dobře vidět, výhledu z okna nijak nebrání. K dostání jsou nejčastěji v bílé, černé nebo hnědé barvě.

Magnetické sítě proti hmyzu se používají do dveří a lze jimi procházet – při průchodu se magnetky oddělí, a jakmile prostor opustíte, hned se zase přilepí k sobě, tudíž takovou ochranou projde bez problému i pes či kočka.

Sítě se vyrábějí samozřejmě i do střešních oken. Existují také sítě rolovací, které nejsou napnuty v rámu přes celé okno, ale dají srolovat jako rolety.

Účinnost lze zvýšit ještě použitím moskytiér přímo nad postel.

Klasickou elektrickou vnitřní ochranou jsou odpuzovače hmyzu (nejznámější od firmy Raid). Jde o malý přístroj, který se dá do zásuvky. Do něj se aplikuje náplň, která je buď suchá, nebo mokrá, a pak už přístroj uvolňuje látky, které pro člověka škodlivé nejsou, ale hmyz odpuzují. Ochrana vydrží až 45 dní.

Další možností je, pokud už hmyz do domu nalétal, použít mucholapku. Buď klasickou, která se připíchne nebo zavěsí na strop nebo světlo, zkrátka tam, kde se mouchy koncentrují. Ty se postupně na tuto past nalepí a zahynou. Nejde ale o moc estetický pohled, proto byla vymyšlena speciální mucholapka, která chytá mouchy a hmyz poletující za oknem. Nainstaluje se do rohu okna a mouchy přitahuje podobně jako klasická mucholapka svou vůní, kterou vydává lepivý povrch, na který jakmile hmyz sedne, nemá úniku. Mouchy do této rohové mucholapky nasedají a nemusíte se tedy dívat na pásku, kde se zmítají přilepené mouchy.

Podobně fungují i venkovní mucholapky či lapače vos. Jde o nádobku s otvorem, uvnitř které se smíchá návnada, která hmyz přitahuje, s vodou, aby již nemohli vylézt zpět. Dá se buď postavit, nebo zavěsit kamkoliv ven. Jejich použití j vhodné kdekoliv venku, třeba i ve stájích, kde je výskyt otravného hmyzu obvykle vyšší. Lapač vos je dokonce vybaven látkami, které odpuzují včely, které jsou důležitými opylovači, a není potřeba je eliminovat. Tyto lapače pořídíme za pár stovek korun.

Další ochranou je přenosný odpuzovač hmyzu, který funguje na solárním principu. Jeho výhodou je to, že ho můžeme vzít s sebou, když jdeme k bazénu, na koupaliště nebo třeba jedeme stanovat. Díky solárnímu pohonu přístroj vysílá pro nás neslyšitelnou frekvenci (7 KHz), a tím účinně odpuzuje komáry a blechy. Působí až na vzdálenost do 30 m. Stejné funkce má i odpuzovač, který je určen do exteriéru, ale je vybaven baterií. Jediným rozdílem je tedy to, že musíme mít vždy po ruce nabitou baterii, jinak parametry má stejné.

Podobný typ odpuzovače lze použít i v interiéru. Jde o UV odpuzovač hmyzu, který je na baterie a je striktně určen pro vnitřní použití, protože není selektivní, tudíž by venku mohl zabíjet i užitečný hmyz. Díky UV světlu lze použít také jako přisvětlení do místnosti. Jeho dosah je také až 30 metrů, je účinný především proto mouchám a komárům.

Pokud je invaze otravného hmyzu opravdu silná, lze použít UV lapač hmyzu. Tento lapač láká hmyz na UV záření, které hmyz přiláká, následně je odsávačem nasán dovnitř, kde je dojde ke kontaktu hmyzu buď s UV světlem, nebo speciální mřížkou která je pod proudem, po kterém hmyz zahyne. Jeho použití je vnitřní.

 

Sítě do posuvných dveří
Sítě do posuvných dveří (zdroj: http://www.markyzy-zaluzie.cz/wp-content/uploads/image-11.jpg)
UV lapač hmyzu
UV lapač hmyzu (zdroj: https://i.eva.cz/eva/400/5/7/6/57687.jpg)
UV odpuzovače hmyzu
UV odpuzovače hmyzu (zdroj: http://www.super-naradi.cz/fotky9226/fotos/_vyrp11_2927lapac-hmyzu-MINI-ZAP-EI-SC-vsechny.jpg)
Solární odpuzovač hmyzu
Solární odpuzovač hmyzu (zdroj: http://www.mega-sunshine.cz/eshop/841-large_default/ochrana-vario-solarni-odpuzovac-hmyzu.jpg)
Rohová mucholapka do okna
Rohová mucholapka do okna (zdroj: http://www.conrad.de/medias/global/ce/0000_0999/0700/0750/0754/1020847_AB_00_FB.EPS.jpg)
Venkovní mucholapka
Venkovní mucholapka (zdroj: http://www.conrad.de/medias/global/ce/0000_0999/0900/0910/0911/1020849_BB_00_FB.EPS.jpg)
Venkovní lapač vos
Venkovní lapač vos (zdroj: http://www.etescoma.cz/images/tescoma_obrazky/lapac-vos-na-vosy-tescoma-2.jpg)

Autor neznámý. Besta-shop.cz [online]. 12. 7. 2016, [12. 7. 2016]. Dostupné z <http://www.besta-shop.cz/Magnetiska-sit-proti-hmyzu-100-x-220-cm-cerna-d48.htm˃

Autor neznámý. Petromila – stínící technika [online]. 12. 7. 2016, [12. 7. 2016]. Dostupné z <http://www.petromila.cz/rolovaci-okenni-site/˃

Elena Schindlerová. Prozeny.cz [online]. 7. 3. 2014, [12. 7. 2016]. Dostupné z <http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a-zahrada/interier-a-nabytek/38735-site-proti-hmyzu-jsou-prakticke-a-nektere-dokonce-i-neviditelne˃

Autor neznámý. Proalergiky.cz [online]. 4. 6. 2015, [12. 7. 2016]. Dostupné z <http://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/rychla-a-efektivni-ochrana-proti-nezadoucimu-hmyzu˃

Autor neznámý. Conrad.cz [online]. 12. 7. 2016, [12. 7. 2016]. Dostupné z <http://www.conrad.cz/odpuzovace-hmyzu.c0811051˃