Pečujeme o živý plot: 5 rad a tipů, které vám usnadní stříhání

Hustý živý plot je nejen krásnou, ale také účelnou ozdobou pozemku. Vyžaduje však odpovídající péči, která spočívá především ve správně prováděném střihu. Přečtěte si, proč plní tak důležitou roli, kdy ho provádět a jaké pomocníky byste si měli pořídit. Všechny zásadní informace jsme shrnuli do pěti bodů.

Stříhání živých plotů
Stříhání živých plotů

1. Na stříhání rozhodně nezapomínejte

Pokud jste někdy uvažovali nad tím, že plot necháte růst a nebude ho „omezovat“ střihem, hned od takového nápadu upusťte. Sice byste si ušetřili spoustu práce a času, ale výsledkem by byl nekontrolovatelně rozvětvený keř, jehož kvalita postupně upadá. Zastřihováním nejenže dosahujete kýženého tvaru, ale zároveň rostlinu pobízíte, aby dál rostla a houstla.

2. Ideální doba a četnost se liší podle druhu rostliny

Kdy a jak často – to jsou stěžejní otázky související se stříháním živých plotů. Obecné pravidlo určuje, že jehličnany byste měli upravovat jednou ročně, a to v květnu nebo červnu. Opadavé listnaté je vhodné zastřihnout dvakrát nebo třikrát za rok. Co se týče konkrétních měsíců, zpravidla jde o období spojené s příchodem jara, tedy březen a duben, a dále pak září a říjen, po opadu.

Úprava živých plotů
Elektrické nůžky na plot se hodí zejména na větší plochy

3. Kvalitní náčiní je půl úspěchu

Už víte, proč a kdy. Teď jsme se dostali k neméně důležité záležitosti, a to výbavě. V té by vám neměly chybět nůžky na živé ploty. V dnešní době se velké oblibě těší zejména elektrické modely, které značně rozšiřují možnosti klasických mechanických (ručních). Bez velké námahy s nimi ostříháte i dřeviny kolem rozlehlejší zahrady.

Živý plot kolem větších ploch nejlépe obstará křovinořez, který pracuje na trochu jiném principu než běžné „plotovky“. Poradí si tak s enormně zarostlými místy, kde by nůžky zklamaly. Novinkou mezi zahradní technikou jsou sady na stříhání živých plotů, které nabízí univerzálnost a možnost používat jeden nástroj pro řadu úkonů.

Tip: Chystáte se na nový plot? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Úprava živých plotů
Úprava živých plotů elektrickými nůžkami na plot

4. Bezpečnost na prvním místě

Na předchozí bod navazujeme připomínkou, že výbava pro práce na zahradě by měla zahrnovat i prvky, doplňky a příslušenství, které zajistí vaši bezpečnost. Nezapomínejte proto na ochranné pomůcky, jakou jsou brýle, rukavice, maska a další. Požadavek na komfort můžete promítnout i do výběru nástrojů. Spousta moderního náčiní disponuje bezpečnostními prvky (brzda, automatické vypnutí, ochranné lišty). Nezapomínejte ani na pečlivou údržbu nástrojů a jejich kontrolu před každým použitím.

Křovinořez
Elektrické nůžky na plot si poradí i se silnějšími větvemi

5. S úpravou začněte u bočních stěn

Na závěr se zaměříme na samotné stříhání, se kterým se pojí následující doporučení.

  • Nejprve se věnujte bokům keře. Stříhejte je našikmo, aby měl plot kónický tvar. Dolní část by měla být zhruba o 10 cm širší než vrchní.
  • Poté přejděte na „hřbet“ neboli horní rovinu. Abyste se vyvarovali křivé linie, napněte si nad plot provázek, podle kterého se následně budete orientovat.
  • Postupujte pomalu, s lištou nůžek pohybujte zespodu směrem vzhůru v pomyslných obloucích.
  • Nůžky na živý plot
    Nůžky na živý plot

Stavba plotu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot
O jaký plot máte zájem?
m

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů