Plavková sezóna se blíží svému konci – víte, jak správně zazimovat bazén?

Zazimování bazénu

Nejen letní měsíce jsou za námi, ale i babí léto se blíží svému konci. Jaká bude zima si neodvážíme předvídat, ale zdá se, že bychom se po dlouhé době mohli dočkat snad i té pravé ladovské. To všechno napovídá tomu, že se blíží čas zazimovat bazén.

Zazimování zahradního bazénu není žádná velká věda, ale každá chyba může být v tomto ohledu skutečně drahá. 

Kdy zazimovat bazén?

Jedna z prvních otázek, na které je vhodné odpovědět je – kdy vůbec bazén na zimu začít připravovat? Dnes se dá ještě pár teplých dnů, kdy by se letní osvěžení hodilo, očekávat. Myslet na zazimování už v září však rozhodně není nijak předčasné.

Babí léto slibuje ještě pár krásných dní, ve kterých přijde letní osvěžení v podobě bazénu ještě vhod. Myslet na zazimování už začátkem září však rozhodně není brzy. To platí především u nadzemních bazénům, kterým škodí, pokud teploty dlouhodobě klesnou pod 15 ° C. U zapuštěného byste pak se zazimováním neměli váhat, jakmile teplota začne klesat k 10 ° C.

Zazimování bazénu krok za krokem

U zazimování bazénu často záleží i na jeho typu, a to i v případě, že se budeme bavit pouze o bazénech nadzemních. Proto se raději předem přesvědčte, že zrovna váš typ při zazimování nevyžaduje výjimku z pravidla, nejlépe přímo konzultací s prodejcem, od něhož bazén máte.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

V našem návodu se dozvíte obecný postup zazimování nadzemního bazénu, který funguje ve většině případů.

Takže, jak na to?

Důkladné pročištění jako první krok

V první řadě odejměte z bazénu schůdky, ty vyčistěte a připravte na zazimování.

Hned poté je čas zbavit bazén všech nečistot, které se do něj v sezóně dostali. Na tuto práci je ideální vlastnit speciální vysavač se kterým se zbavíte všech nečistot na zdech i na dně bazénu. Jedná se o nedocenitelného pomocníka, který vám u zazimování ušetří hromadu času. V horším případě si však samozřejmě můžete vystačit i se sítkem, s nímž bazén zbavíte nečistot ve vodě a kartáčem na teleskopickou tyč, se kterým zbývající nečistoty na površích bazénu vydrhnete ručně.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Čištění filtrů

Po odstranění povrchových nečistot přichází na řadu vyčištění filtrů od písku i dalších nečistot. Zde opět záleží na specifickém druhu filtru i na tom, jak moc je za sezónu znečištěn, většinou jej však stačí propláchnout čistou vodou.

Vypouštění vody

Pokud máte bazén, který srolujete a do další sezóny na vás počká, platí, že byste vodu z bazénu neměli vypouštět zcela. V nadzemním bazénu, který přes zimu zůstane na zahradě, by mělo být alespoň 10 centimetrů vody, kterou proti zamrznutí zajistíte dostatečným počtem prázdných PET lahví proti zamrznutí.

pH bazénové vody a ošetření chemickými prostředky

Opět je nutné řídit se konkrétním typem bazénu, ale obecně se dá říct, že by se pH bazénové vody mělo pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,4. Tuto hodnotu upravíte za použití chloru. Až budete mít hotovo, můžete konečně použít zazimovací prostředek.

A jak je to se zakrytím bazénu?

Bazén můžete zakrýt, ale ne u každého typu je to vhodné – zde vám opět doporučíme poradu přímo s vaším dodavatelem.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů