Plynový krb – čistá a elegantní náhrada krbu na dřevo

Milujete plápolání ohně v obývacím pokoji, pohled do plamenů vás uklidňuje a inspiruje, ale nechce se vám budovat krb na dřevo? Někdo tu možnost nemá z prostorových důvodů, jiný ji zavrhne z časových důvodů. Je tu ale i další varianta, a to plynový krb, takže se této myšlenky hned nemusíte vzdávat.

Plynový krb věrohodně imituje ten dřevěný

Plynový krb nabízí dokonalou iluzi plápolání ohně. Možná si pamatujete první plynové krby, které byly spíše parodií, a nad umělým polínkem se v nich mihotal nepřesvědčivý slabý plamínek. Dnes už je naštěstí vše jinak a jde o plnohodnotnou variantu do každého interiéru.

K největším výhodám plynového krbu patří jeho nenáročnost na obsluhu a na údržbu. Odpadá nošení dřeva, jeho skladování, složité zatápění a úklid sazí. Takový krb můžete mít dokonce i v bytě. Samozřejmě, pokud nedáte dopustit na klasický krb nebo máte podmínky pro krb na dřevo, nic na něj nemá. Ale tato varianta je velmi příjemným kompromisem. Málokomu se chce přijít z práce a muset složitě zatápět, většinou se rádi schoulíme do křesla a užíváme klidu.

Dálkové ovládání plynového krbu

Plynový krb se dá zapálit pomocí dálkového ovladače, kterým také regulujete intenzitu žáru a velikost plamenů. Nic jednoduššího už být nemůže. Dokonce si nastavíte automatické udržování teploty v místnosti, takže nemusíte nic neustále dokola regulovat a dokonce se můžete vracet do vyhřátého domu. Je možné zřídit si teplovzdušné nebo teplovodní vytápění pro přilehlé prostory. Jde o systém velice výkonný, který poměrně rychle vytopí i větší prostor. Jsou zde i nějaké výrazné nevýhody? U tohoto krbu to bude především jeho cena. Za pohodlí se většinou platí a provoz je dražší než u krbu na dřevo.

Jak na realizaci plynového krbu?

Co budete pro realizaci plynového krbu potřebovat? Především si vymyslete, kam jej umístíte. S tím souvisí nutnost mít vyvložkovaný komín pro odvod spalin. Potřeba jsou dva izolované průduchy, jeden na přívod vzduchu, druhý na spaliny. Vytápění probíhá zemním plynem, existují varianty na propan-butan. Krb se zabudovává do stěny, nebo ostění, s nutností obezdění krbové vložky, existují dokonce krby mobilní a volně stojící. Ohniště bývá uzavřené, nebo méně často i otevřené.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak vybrat ten správný krb?

Především je nutné zvolit vhodý výkon plynového krbu. Dle umístění krbu, rozměru místnosti a požadovaném využití zařízení se zvolí krb o takovém výkonu, aby spolehlivě místnost vytopil. Výkon krbu však nesmí být přiliš velký, aby i při redukovaném hoření nedocházelo k přehřívání interiéru. Zařízení o velmi malém výkonu by naopak jelo na plný výkon a tepelnou zátěží by se ničila konstrukce krbu. Výkon krbu 1 kW zpravidla postačí pro vytopení cca 25 – 30 m3 místnosti.

Dle dispozičního uspořádání bytu lze vybírat nástěnné, zabudované, nebo volně stojící plynové krby. Nástěnné plynové krby nezaberou moc místa, jejich tloušťka je pouhých pár centimetrů. Při instalaci na zeď tak prakticky nepřekáží. U zabudovaných a volně stojících krbů je třeba počítat s tím, že se jejich instalací sníží velikost podlahové plochy. Volně stojící krby jsou navíc nepraktické z hlediska údržby podlahy kolem krbu. Ovšem tyto malé nebýhody stále převažují nad zmíněnými výhodami krbů na plyn.

Při výběru designového provedení plynového krbu doporučujeme vybírat střízlivě. Krb by měl ladit se zařízením bytu a zapadat do celkové koncepce. Krb je něco, co nekupujete na jeden rok a navíc si jej kupujete proto, aby vám dělal radost. Dívat se potom na krb, který stál desítky tisíc a po čase se vám přestaně líbit není nic hezkého. Z tohoto důvodu nekupujte módní výstřelky a designérské kreace, u kterých si nejste jisti.

Jaké jsou výhody plynového krbu?

Plynový krb je výbornou variantou pro ty, kteří ocení snadnost jeho obsluhy. Ty nejmodernější jsou od pravých na dřevo téměř k nerozeznání. Využívají keramické imitace dřevěných polínek a rozžhavených uhlíků. Módní je především minimalistický design a velká prosklení bez jakýchkoliv rámů. Většinou se tyto krby používají pro každodenní přitápění při návratu domů, kdy byste na rozdělávání ohně neměli čas ani energii. Nejsou vhodné pro celodenní topení, vzhledem k vyšší ceně za provoz, ale na pár hodin denně jsou jako stvořené.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.


Porovnání cen plynových krbových kamen

jasně ukazuje, že plynové krby nejsou levnou zálěžitostí. Nabízí se ovšem ještě biolihové krby spalující kapalný bio-ethanol. Narozdíl od plynových krbových kamen jsou levnější a nepotřebují komín. Nutností je ale pravidelné doplňování paliva.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů