Podle čeho si vybrat matraci na spaní?

Při výběru nové matrace hraje roli mnoho faktorů, uvedeme si ty nejdůležitější, které Váš výběr ovlivní. Její výběr by neměl být brán na lehkou váhu, vzhledem k tomu, že v posteli strávíme asi třetinu života.

Jak správně vybrat matraci na spaní?

Jiný typ matrace je vhodný pro děti, jiný pro dospělé a pro seniory. S přibývajícím věkem by se měla matrace měnit za měkčí.

Asi nejdůležitějším faktorem je tvrdost matrace. Obecně platí, že čím intenzivněji využívaná bude, tím by měla být pevnější. Tvrdost má 5 stupňů, platí, že stupeň č. 1, tedy nejměkčí, slouží pro příležitostní spaní (chata, hosté), stupeň pět je vhodný pro lidi s vyšší hmotností. Nejběžněji pořizovaný je tvrdost 2, která je elastická a vhodná pro každodenní spaní. Tvrdost tedy souvisí i s využíváním (matrace na chatu, pro každodenní spaní atp.)

Nosnost matrace by měla o několik kilogramů převyšovat hmotnost člověka, který na ní bude spát.

Potah na matraci by se měl ideálně dát od matrace odepnout, aby ho šlo vyprat, což je důležité z hygienického hlediska, zvláště proto, aby se v matraci nemnožili roztoči. Potah si můžeme zvolit třeba funkční nebo zdravotnický, je také důležitý z hlediska cirkulace vzduchu.

Asi nejdůležitějším faktorem je materiál, z kterého je matrace vyrobená. Zde jsou základní typy: a to pružinová matrace, matrace ze studené pěny, matrace z bio pěny, matrace ze studené pěny, latexová matrace, viskoelastická matrace, gelová matrace, matrace z TEMPURU, a matrace z taštičkových pružin. Každá z nich má mírně odlišné vlastnost, jako elasticita, měkkost a složení materiálu, ze kterého je vyrobená.

Co se týče roštů, můžeme si zvolit mezi pevným a lamelovým roštem. Pro starší osoby je vhodný polohovatelný rošt.

Neposledním faktorem je cena. U matrací ovšem platí, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Investice se v tomto případě určitě vyplatí.

V Česku existuje mnoho firem, které se zabývají výrobou matrací, a kde Vám s výběrem na míru rádi pomůžou a odborně poradí.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů