Home Bydlení Podle čeho si vybrat matraci na spaní?

Podle čeho si vybrat matraci na spaní?

0

Při výběru nové matrace hraje roli mnoho faktorů, uvedeme si ty nejdůležitější, které Váš výběr ovlivní. Její výběr by neměl být brán na lehkou váhu, vzhledem k tomu, že v posteli strávíme asi třetinu života.

Jak správně vybrat matraci na spaní?

Jiný typ matrace je vhodný pro děti, jiný pro dospělé a pro seniory. S přibývajícím věkem by se měla matrace měnit za měkčí.

Asi nejdůležitějším faktorem je tvrdost matrace. Obecně platí, že čím intenzivněji využívaná bude, tím by měla být pevnější. Tvrdost má 5 stupňů, platí, že stupeň č. 1, tedy nejměkčí, slouží pro příležitostní spaní (chata, hosté), stupeň pět je vhodný pro lidi s vyšší hmotností. Nejběžněji pořizovaný je tvrdost 2, která je elastická a vhodná pro každodenní spaní. Tvrdost tedy souvisí i s využíváním (matrace na chatu, pro každodenní spaní atp.)

Nosnost matrace by měla o několik kilogramů převyšovat hmotnost člověka, který na ní bude spát.

Potah na matraci by se měl ideálně dát od matrace odepnout, aby ho šlo vyprat, což je důležité z hygienického hlediska, zvláště proto, aby se v matraci nemnožili roztoči. Potah si můžeme zvolit třeba funkční nebo zdravotnický, je také důležitý z hlediska cirkulace vzduchu.

Asi nejdůležitějším faktorem je materiál, z kterého je matrace vyrobená. Zde jsou základní typy: a to pružinová matrace, matrace ze studené pěny, matrace z bio pěny, matrace ze studené pěny, latexová matrace, viskoelastická matrace, gelová matrace, matrace z TEMPURU, a matrace z taštičkových pružin. Každá z nich má mírně odlišné vlastnost, jako elasticita, měkkost a složení materiálu, ze kterého je vyrobená.

Co se týče roštů, můžeme si zvolit mezi pevným a lamelovým roštem. Pro starší osoby je vhodný polohovatelný rošt.

Neposledním faktorem je cena. U matrací ovšem platí, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Investice se v tomto případě určitě vyplatí.

V Česku existuje mnoho firem, které se zabývají výrobou matrací, a kde Vám s výběrem na míru rádi pomůžou a odborně poradí.

 

Matrace s potahem
Matrace s oddělitelným potahem umožní jeho vyprání (zdroj: https://www.mpzdravyspanek.cz)
Latexové pružinové pěnové matrace
Matrací existuje mnoho druhů, pružinové, pěnové, latexové a z bio pěny (zdroj: https://www.tonap.cz)
Ve specializovaných prodejnách Vám s výběrem matrace rádi poradí
Ve specializovaných prodejnách Vám s výběrem matrace rádi poradí (zdroj: http://www.calounictvihk.cz)

Autor neznámý. MPO-matrace.cz [online]. 17.11. 2016, [17.11. 2016]. Dostupné z: http://www.mpo-matrace.cz/obsah/jak-vybrat-matraci?gclid=CJ-F4Ju-sNACFYdAGwodmAsEyg

Autor neznámý. [online]. 17.11. 2016, [17.11. 2016]. Dostupné z: https://www.prospanek.cz/jak-vybrat-spravnou-matraci