Pozor na neprofesionální řemeslníky. Jak se nenechat napálit?

Velkým problémem současnosti je, že se obtížně shánějí kvalitní řemeslníci. Nemohou je dlouhodobě sehnat stavební firmy a je problém je sehnat i soukromě. Než si tedy někoho nasmlouváte a s někým si plácnete, je potřeba věnovat pozornost výběru. V opačném případě si dopředu zaděláváte na problémy, které vás budou stát tahanice a další potíže. Poradíme vám, jak se tomu co nejlépe vyhnout.

Osobní doporučení je nejcennější

Kvalitního řemeslníka budete jen obtížně hledat na základě informací z internetu. Klasický řemeslník často ani nemá webové stránky. Jeho působnost se totiž běžně omezuje na menší okruh okolí místa bydliště, jelikož pokud je dobrý, nemá nikdy nouzi o zakázky. Lidé dnes stále něco rekonstruují a budují, a takovému kvalitnímu řemeslníkovi často nezbývá nic jiného než zakázky i odmítat.

Proto je nejlepší osobní doporučení. Jen to vám dokáže zprostředkovat dojmy zákazníka z odvedené práce tak, abyste si z toho mohli vyvodit relevantní závěry. Jde o vše:

  • kvalitu
  • cenu práce i materiálu
  • rychlost práce

Rychlý řemeslník vyváží vyšší cenu práce. Stejně tak úspory na ceně dnes velmi drahého stavebního materiálu. Pokud tedy máte někoho známého, o kom víte, že právě staví nebo provádí rekonstrukci, poptejte se, kdo mu práce dělá a jak je spokojen.

Poptejte se v oboru

Přestože je dnes v podstatě stavební boom, ale vy přesto neznáte nikoho ze známých, kdo by právě budoval, je zde ještě jedna možnost, jak získat osobní doporučení. Zkuste se poptat v oboru. Zajděte třeba do stavebnin, kde vám jistě doporučí některého dobrého řemeslníka z okolí nebo stavební firmu, která umí. Hlavně na malých městech, kde zná každý každého, to je dobrá cesta.

Vzít to můžete také přes výrobce materiálu. Například chystáte-li se zateplovat, tak se můžete podívat na weby výrobců zateplovacích systémů. Ti zpravidla mají na svých stránkách informace o prověřených firmách, které jsou často také certifikovány na prováděcí pracovní postupy doporučované výrobcem zateplení. To samé platí třeba u pokládky střešní krytiny, dlažby, nebo jakýchkoliv jiných prací, které vyžadují určitou míru odbornosti.

Poslední vhodnou možností je poptat řemeslníka pomocí on-line formuláře na stránkách zaměřených na poptávky. Na jedné straně je zákazník (tedy vy), který zadává popis toho, co by potřeboval postavit či opravit. Na straně druhé jsou stavební firmy a řemeslníci, kteří si poptávku pročtou, a pokud mají kapacitu a zájem práci provést, ozvou se vám s nezávaznou nabídkou. Řemeslníci jsou prověřeni, v případě stížností jsou ze systému vymazáni. Po obdržení nabídky si také můžete pročíst hodnocení řemeslníka a reference od minulých zákazníků. Jedná se o poměrně jednoduchý, rychlý a efektivní způsob hledání. Poptávku můžete zaslat například na stránkách magazínu ZDE.

Co by měl umět šikovný řemeslník?

Kvalitně odvedená práce šikovného řemeslníka je nedocenitelná. I když si ale po známosti seženete dobrého pracovníka, tak zda jste s jeho prací a postupy spokojeni poznáte, až na to poprvé sáhne. Dobrý řemeslník by však měl:

  • sledovat trendy a zvládat moderní pracovní postupy
  • umět pracovat s dnešními materiály
  • jasně definovat práci, které rozumí
  • dodržovat termíny
  • volit materiály dle poměru cena / výkon

Dnes už stavebnictví zkrátka není jen o tom dát cihlu k cihle. Na trhu máme tvárnice pro tenkovrstvé zdění, máme lehké konstrukce jako OSB desky nebo sádrokarton, které se montují na profily. Pracujeme s mnoha druhy tmelů a lepidel, které se používají spolu s perlinkou a je třeba znát jejich použití pro konkrétní případy. Je toho zkrátka spoustu a mohli bychom pokračovat ještě dlouho. Také právě proto, že žádný řemeslník není všeuměl, musí vám dopředu sdělit, jaký okruh činností je schopen vám kvalifikovaně realizovat.

Samozřejmostí je u kvalitního řemeslníka pochopitelně také dodržování termínů. Bonusem je také ochota a schopnost sehnat si a dovézt materiál k práci. Pokud má hodně zakázek, jistě může mít také možnost slevy ve stavebninách, kde pravidelně odebírá. Vždy se také snaží o to, abyste neplatili zbytečně drahý materiál, pro který existuje levnější alternativa při zachování vlastností.

Co s nekvalitně odvedenou prací?

Bohužel v dnešní době se vám může snadno stát, že narazíte na nekvalitní pracovníky nebo přímo podvodníky. Toto nebezpečí můžete poměrně snadno eliminovat již v případě doporučení od známých, jak jsme si uvedli v úvodu. Pokud však doporučení nemáte a někoho si zkrátka vyberete na internetu a po následné osobní domluvě, tak je potřeba být více na pozoru.

Zaměřte se na kontrolu prováděných prací a pouvažujte nad stavebním dozorem, to platí zejména u rozsáhlých prací prováděných stavební firmou, kde nemáte možnost vše podrobně sami podchytit. Pokud je vám přesto předloženo dílo, které vykazuje zjevné vady, v prvé řadě je důležité jej nepřebírat. Hotové dílo je totiž takové, které je:

  • dokončeno
  • předáno objednateli

Pokud převezmete dílo bez výhrad, nemusíte pak uspět s reklamací. Při předání díla je potřeba demonstrovat jeho funkčnost. Proto pokud se zhotovitel k tomu nemá sám, vše si zkontrolujte. Zkrátka voda musí téct, červená kuchyň by neměla být modrá atd. Pokud podepíšete něco, co je zjevně v rozporu s vašimi požadavky, tak může zhotovitel předpokládat, že jste spokojeni.

Pozor na skryté vady

Jinou kapitolou jsou tzv. skryté vady. Jsou to ty vady, které nejsou zřejmé na první pohled a vyplynou na povrch až po určité době užívání. Skryté vady často vznikají v důsledku nesprávných pracovních postupů. Třeba použití nevhodného lepidla nebo špatného rozmíchání směsi apod. Ze zákona máte na odhalení skrytých vad 2 roky, u staveb je to ale až 5 let. To dává dostatek prostoru.

Pokud se však prokáže, že zhotovitel o skryté vadě věděl už v době předání díla a tuto skutečnost zatajil, tak můžete nárok na nápravu žádat i po uplynutí této lhůty. Prokazování odpovědnosti je však v takových případech pochopitelně složitější.

Lze se bránit?

Bránit se nekvalitě lze především vhodně sestavenou smlouvou o dílo. Nebojte se ani toho, nechat si takovou smlouvu schválit právníkem. Stavební firmy vám totiž obvykle předloží svůj návrh smlouvy, který je potřeba následně podepsat. Vám to šetří čas, nemusíte smlouvu sestavovat sami, ale zaměřte se na její obsah. Bránit se můžete aktivně také stavebním dozorem už v průběhu samotné realizace. Zpětně lze požadovat jak nápravu, tak třeba slevu, neodpovídá-li dílo smlouvě.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů