Renovace dřevěné podlahy – čím natřít starou dřevěnou podlahu

Dřevěné podlahy nejsou populární jenom ve starších interiérech a na chatách nebo chalupách. Naopak se stávají součástí i mnoha moderních interiérů. A to hlavně pro kvalitativní vlastnosti dřevěné podlahy, její vhled a přirozenou krásu. Pokud jde o údržbu, je třeba zmínit, že kromě klasického čištěné by měl být samozřejmostí i nátěr na staré dřevěné podlahy, který dřevo ošetří a ochrání před biologickými činiteli a před opotřebením. Jak a podle čeho vybrat ten pravý nátěr na dřevo?

Jaké existují hlavní druhy?

I když provedení samotného nátěru dřevěné podlahy není nikterak náročná činnost, výběr samotného nátěru zas tak jednoduchý být nemusí. Existuje jich spousta druhů a v mnoha různých odstínech. Nátěry dřevěné podlahy lze rozdělit do tří kategorií:

  • Laky
  • Lazury
  • Oleje

Také se často objevuje ještě varianta číslo čtyři, kterou jsou různé druhy vosků. K tomu nezapomínejme přidat také různá takzvaná mořidla a napouštěcí přípravky, které se používají pro hloubkovou ochranu dřeva. Nutno dodat, že každé řešení má jiné výsledné vlastnosti, které by měly být hlavním vodítkem při výběru nátěrové hmoty.

Dřevěná prkenná podlaha se silnovrstvým transparentním lakem
Dřevěná prkenná podlaha se silnovrstvým transparentním lakem

Laky na dřevo

Dnes velmi populární klasika, která je spojena především s možností zvýšit celkovou odolnost dřevěné podlahy. Díky laku je vytvořena vrstva na povrchu dřeva, která dokáže zvýšit jak odolnost mechanickou, tak odolnost vůči kapalinám a UV záření. Kromě laků bezbarvých (transparentních) lze používat také varianty označené jako lazurovací, které na dřevě vytvoří ochranný film a zvýrazní kresbu dřeva, nebo jako krycí (netransparentní laky), které umí změnit výslednou barvu dřevěné podlahy. Lak na dřevěnou podlahu je možné v dnešní době označit za velmi populární a vyhledávané řešení.


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Při výběru laku na dřevo doporučujeme vybírat z nabídky laků k tomu určených. Laky určené k ošetření podlahy jsou odolné vůči oděru, lehce se udržují a navíc mají protiskluzné vlastnosti, což oceníte především při chůzi po podlaze v ponožkách.

Syntetické a vodou ředitelné laky

Laky na dřevo se dělí na dvě základní skupiny, a to na syntetický lak na dřevo (ředitelný pouze ředidlem) a na vodou ředitelný lak (laky akrylátové, polyuretanové, apod.). Na lakování dřevěné podlahy lze použít oba zmíněné druhy laků, nicméně vodou ředitelný lak na dřevo je ekologický, bez zápachu a navíc je prodyšnější a neuzavře tak strukturu starého dřeva. Navíc práce s vodou ředitelným lakem je znatelně jednodušší.

TIP: I když lakem budete natírat dřevěnou podlahu v interiéru, je třeba, aby dřevo chránil před UV zářením (o vlivu slunečního záření na světlostálost povrchových úprav si můžete přečíst ZDE). Sluneční paprsky prostupující okny do interiéru nedopadají na celou podlahu rovnoměrně a časem se tak na podlaze může objevit jiný odstín dřeva.

Jakmile máte zvolený typ a odstín laku, je třeba vybrat stupeň lesku. Laky na dřevo se nabízí obvykle ve třech různých stupních lesků – mat, polomat a lesk. Je třeba zvážit, který z následujících stupňů lesků je ten optimální z hlediska využití místnosti, její dispozice a orientace ke světovým stranám. Mohlo by se totiž stát, že odraz paprsků od dřevěné podlahy s vysokým leskem může v určité části místnosti oslňovat.

Dřevěná podlaha natřená matnou lazurou
Dřevěná podlaha natřená matnou lazurou

Lazury

Unikátem lazur je především to, že se jedná o nátěrovou hmotu, která je transparentně obarvená a jejím cílem je lehké zabarvení dřeva. Charakteristikou lazury na dřevo je především to, že na rozdíl od laku se na povrchu dřeva nevytvoří nijak zvlášť silná vrstva, ale lazura se vsákne spíše do hloubky materiálu. To má vliv i na menší mechanickou odolnost. Na druhou stranu právě díky lazuře lze zachovávat původní vzhled a kresbu dřeva, bez výrazných odlesků, stejně jako bez rizika vzniku příliš kluzké plochy.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Důležité: Pokud opravujete starou dřevěnou podlahu, výběr nátěru se řídí tím, co bylo pro její ošetření použito původně. Pokud podlaha nebyla nikdy dříve natřena či byla natřena lazurou, můžete vybírat dle libosti, ovšem pokud byla podlaha dříve natřena lakem, v úvahu přichází opět pouze lak, nikoli lazura. Lazura je určená k hloubkové ochraně dřeva a původní nepropustný lak by lazuře nedovolil se do dřeva vsáknout.

Stejně jako u laků je možnost vybírat mezi lazurami matnými, polomatnými a lazurami s vysokým leskem. Kromě toho se dále lazury dělí dle tloušťky vrchního filmu na povrchu podlahy na tenkovrstvé, středněvrstvé a silnovrstvé lazury. Čím větší tloušťka ochranného filmu, tím vyšší mechanická odolnost vůči oděru, odolnost vůči vodě a UV záření.

Související články:

 Jak vybrat lazuru na dřevo – velké srovnání lazur

Oleje

Nejenom lazura, nebo lak na dřevěnou podlahu. Třetí možností je také nátěr staré dřevěné podlahy v podobě oleje, jehož hlavní složkou jsou oleje lisované ze semen lnu, máku či sóji. Hlavním unikátem oleje je především to, že nabídne odolnost vůči kapalinám, stejně tak nabídne i pozitivní vlastnosti s ohledem na celkové vytvrzení.

Jaké jsou další možnosti?

S ohledem na výsledek se mohou používat také klasické krycí barvy na dřevo (netransparentní), které zakryjí strukturu a barvu dřeva. Jejich hlavním účelem je především změnit estetický vzhled podlahy, ovšem podpoří i mechanickou odolnost podlahy vůči opotřebení i její protiskluznost.

Mezi další variantu můžeme zařadit také vosky nanášející se ve slabé vrstvě, která se následně leští. To má za následek především zvýšení lesku samotné podlahy. Pokud je naopak cílem dát dřevu určitý odstín (nikoliv využitím klasické barvy) a zakonzervovat jej, lze použít různé druhy mořidel. Ta se ve způsobu ochrany podobají lazurám. Neslouží tedy pro vytvoření ochranného filmu na povrchu dřeva, ale vsakují se do vláken dřeva. Mořidlo tedy nelze ze dřeva dostat obdobně jako je tomu u laku – tedy broušením.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak správně natřít dřevěné podlahy?

Jelikož mluvíme o starších podlahách, většinou se daný postup neobejde bez prvotního broušení. Během něho se odstraní nejenom starý nátěr (pokud se zde vyskytuje), ale i případné nečistoty,

Dřevěné podlahy se dříve stavěly přímo na terénu. Takové podlahy je vhodné odstranit a postavit znovu.
Dřevěné podlahy se dříve stavěly přímo na terénu. Takové podlahy je vhodné odstranit a postavit znovu.

nebo i určitá zašlost podlahy. Broušení dřevěné podlahy se provádí podlahářskou bruskou – s ruční bruskou s menším záběrem by práce trvala příliš dlouho.

Dřevěnou podlahu lze přebrousit tak, aby byl povrch dokonale hladký, existuje však i možnost podlahu kartáčovat bruskou s kartáčovým brusným kotoučem. Úkon se nazývá drásání dřeva. Drásáním se odstraní nejen zbytky laku a zašlého dřeva, ale i měkčí část dřeva – tedy světlé letokruhy. Na podlaze se tedy zvýrazní přirozená kresba dřeva. Půjde tak jednoznačně poznat, že je podlaha původní, ale bude pěkně zrenovovaná, což se hodí především u historických objektů, chat a chalup.

Následují případné opravy, pokud jsou potřeba. Pakliže se v podlaze vyskytují viditelné výtluky, lze je opravit pomocí tmelu s příměsí pilin. Pokud se v podlaze vyskytují části napadené dřevokaznou houbou či jsou některé části ztrouchnivělé, je nutné je odstranit a vyměnit za nové a zdravé dřevo.

Poté, na čistou podlahu bez prachu, dojde k samotné aplikaci nátěru.

Počet vrstev nátěru obvykle závisí na typu nátěru (lak, lazura, olej, vosk), ale především na druhu dřeva, jeho savosti a očekávaném výsledku. Zde je třeba postupovat podle samotného návodu výrobce. Od toho se odvíjí také počet aplikovaných vrstev, které se nanáší postupně na sebe. Důležitou součástí celého technologického postupu je samozřejmě i nutnost nechat nátěr důkladně zaschnout a také zatvrdnout. Zpravidla se jedná o 24 hodin, ale v mnoha případech to může trvat i několik dní. Opět záleží hlavně na tom, jaký konkrétní nátěr aplikujete a jaké jsou podmínky pro jeho schnutí.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů