Ať už máte menší předzahrádku, nebo větší pozemek, možná by se právě vám mohla hodit robotická sekačka, která ušetří mnoho starostí. Kdy má cenu si takovou sekačku pořídit, a kdy raději sáhnout po desetiletí zavedeném modelu klasické sekačky?
Už pár let jsou tu s námi celkem běžně robotické vysavače, jež pečují o domácnost bez našeho většího přičinění. Slyšeli jste už ale o robotických sekačkách? Fungují prakticky stejně. Bez vašeho většího zásahu jsou schopny se postarat o trávník méně členitých zahrad, zvládnou menší kopce, vlhký trávník, ale také posekat vyšší trávu okolo 10 cm.
Je pro vás robotická sekačka vhodná? V případě, že je vaše zahrada posetá skalkami, záhonky, stromky a křovinami, pak doporučujeme sáhnout po klasické sekačce. Mnoho mladých rodin ale podléhá novému trendu jednoduché zahrady bez záhonů a dekorací, zkrátka upřednostňují na zahradě spíše minimalismus nebo mají na pozemku komplexní travnaté plochy. Přesně na tyto zahrady je robotická sekačka ideální.
Co tedy zvládnou? Záleží kus od kusu, ty nejlepší sekačky jsou vhodné na pozemek až okolo 2 000 m² a jejich maximální svahová dostupnost je okolo 35 %. Poradí si i s vlhkou trávou a disponují nejen přehledným displejem na horní části, ale jsou také odolné proti dešti a disponují alarmem proti krádeži. Robotickou sekačku samozřejmě lze ovládat i manuálně, pomocí aplikace v telefonu, která se k vaší sekačce připojí.
Robotické sekačky jsou pochopitelně vybaveny mnoha senzory. Musí se orientovat v terénu, což zajišťují prostorové senzory, senzory deště zase dají sekačce jasný povel, že liják není ideálním časem pro sekání. Lepší model mají dokonce senzory pro zaznamenání růstu trávy, takže si samy určí, kdy je vhodné trávník posekat. A co s posekanou trávou? Robotická sekačka nedisponuje žádným sběrným košem na skladování, takže tráva je rozsekána na malé části a rozprostřena po trávníku (mulčovací systém).
Robotická sekačka samozřejmě není perpetuum mobile, její chod zajišťuje dobíjecí akumulátor. Spolu se sekačkou tedy dostanete také nabíjecí stanici. Ve většině případů sekačka sleduje stav baterie, a v případě, že klesne pod určitou kapacitu, sama se dojede do své stanice dobít, a posléze se vrátí zpět na místo, kde přestala sekat.
Robotická sekačka se tedy může stát vaším nepostradatelným pomocníkem v péči o trávník a zahradu, ale její nevýhoda je oproti klasickým sekačkám nasnadě – cena. Tyto sekačky disponují mnoha pokročilými technologiemi, a díky tomu se cena dokáže vyšplhat až na 50 tisíc korun. Samozřejmě najdete i levnější modely, které jsou vhodné třeba na jednoduché předzahrádky. V takovém případě se cena sekačky pohybuje i pod 20 tisíci korunami.
Pokud si takovou sekačku pořídíte, rozhodně nepodceňujte její údržbu.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.