Rosení oken – proč se rosí okna

Jestliže se vám v bytě nebo domě rosí okna, signalizuje to nějaký problém. V zásadě je kondenzace vzdušné vlhkosti na chladnějších plochách zcela přirozeným fyzikálním jevem, ale v bytě o něj zrovna nikdo příliš nestojí. Není proto právě nejlepším řešením rosení oken přehlížet, protože dřív nebo později by se mohla situace ještě více zhoršit, případně by mohly nastat další komplikace a závady.

Příčina rosení oken

Příčin rosení oken může být hned několik. Jestliže se okna rosí zevnitř, je nejčastější problém ve vysoké vzdušné vlhkosti v místnosti. Ve chvíli, kdy venkovní teplota bude nižší než teplota uvnitř, bude se vlhkost srážet na chladnějším skle.

Tato vysoká vlhkost může být způsobena buďto nesprávným užíváním objektu nebo technickou závadou. Vyšší vlhkost ale může být i v novostavbách nebo v objektech, kde proběhla rozsáhlá stavební úprava a stavba ještě nestihla dostatečně vyschnout. V každém případě byste měli zjistit zdroj vlhkosti. Někdy jím však může být i pouhá lidská přítomnost a běžné užívání bytu.

Dalšími příčinami srážení vodních par na skle mohou být netěsnosti oken, špatná izolace nebo nedostatečné zasklení, v případě nových oken pak může být zdroj závady ve špatné montáži.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jestliže se naopak rosí okna zvenčí, znamená to, že izolace okna je natolik kvalitní, že nepropouští vnitřní teplo ven a na chladnějším skle se tak sráží venkovní vlhkost. Tento jev není vůbec na závadu.

Příčinou rosení oken je nadměrná vlhkost vnitřního vzduchu.
Příčinou rosení oken je nadměrná vlhkost vnitřního vzduchu.

K čemu může vést rosení oken

Přílišná vlhkost není nikdy dobrá. Jestliže budete mít stále orosená okna, dříve nebo později se dočkáte vzniku plísní. Navíc ani pro rám okna není koncentrovaná vlhkost prospěšná. Voda ze skel stéká na rámy, způsobuje jejich poškození a vznikají další navazující problémy. Proto je vždy potřeba nalézt příčinu rosení oken a odstranit ji.

Jak rosení oken předcházet

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je větrání. Nejlépe několikrát denně je zapotřebí otevřít okna dokořán a krátkým průvanem po dobu přibližně pěti minut vyměnit vzduch v místnostech. Rozhodně se nedoporučuje větrání pomocí „ventilačky“, které je neúčinné, a navíc jen zbytečně ochlazuje zdi.

Variantou větrání mohou být větrací systémy nebo rekuperační jednotky, které vám zajistí pravidelný přívod čerstvého vzduchu, ovšem vyžadují již určitou investici a zásah do konstrukce.

V každém případě je ale nutné pozměnit návyky. Rozhodně byste neměli v místnostech, kde se vám rosí okna, sušit prádlo a ani nijak jinak výrazně nepřispívat ke zvyšování vzdušné vlhkosti.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Vlhkost sníží také odvlhčovače vzduchu

Další možností je pořízení odvlhčovače, který bude účinně eliminovat vzdušnou vlhkost a tím už nebude docházet k jejímu srážení na okenních sklech. Navíc vám může odvlhčovač posloužit i jako čistič vzduchu a ionizátor.

Vlhké zdivo – riziko plísní

Zdrojem vlhkosti mohou být také konstrukce – podlaha, stěny, stropy. Typickým příkladem zdroje vlhkosti jsou stěny starého domu bez hydroizolace. Zemní vzlínající vlhkost se dostává z podloží domu do stěn, kde se v prostředí s vyšší teplotou vypařuje a zvyšuje vlhkost vzduchu.

V takovém případě je ideálním řešení podřezání domu či realizace jiné sanační metody, která vzlínající vlhkosti zatarasí cestu.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů