Rozvody vody v plastu – výběr materiálu, průměr potrubí

Konstrukce rozvodů vody z plastových trubek je v současnosti nejlepší možnou volbou. Oproti ostatním materiálům se v nich množí výrazně méně bakterií, jsou levnější a snadněji se instalují. Jak na rozvody vody v plastu svépomocí se dozvíte v dnešním článku.

Aby potrubí na vodu vydrželo a voda z něj byla zdravotně nezávadná, musí potrubí splňovat následující požadavky:

 • Trvanlivost
 • Odolnost vůči korozi a mrazu
 • Odolnost vůči chemikáliím
 • Odolnost vůči bakteriálním kulturám
 • Zdravotní nezávadnost

Plastové potrubí splňuje všechny tyto podmínky. Hodí se proto i do rekreačních staveb, kde voda často dlouho „stojí“.

Druhy plastového potrubí

Plastové trubky se vyrábí v několika různých druzích. Primárně se rozdělují podle materiálu na:

 • Polyethylen (PE)
 • Polypropylen (PP)
 • Polyvinyl chlorid (PVC)

Pro vnější rozvody vody se nejvíce využívá PE 100 (studená voda pod 20 ⁰C) a PE 100 RC (varianta se zvýšenou odolností proti mechanickému poškození, vhodná pro vnější rozvody). Pro vnitřní rozvody vody v plastu se aktuálně doporučuje PP-R, nebo jeho vylepšená alternativa PP-RCT.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Rozvody vody v plastu z materiálu PP-RCT.
Rozvody vody v plastu z materiálu PP-RCT.

Rozvody vody – průměry trubek

Velikosti plastových potrubí vhodné pro vnitřní rozvody jsou určeny následující řadou: 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 75, 90 a 110. Jednotlivé hodnoty vyjadřují vnější průměr trubky v milimetrech. V praxi se také setkáte s velikostním značením a x b (např. 20 x 3,4). V tomto případě druhá míra označuje tloušťku stěny.

Průměr trubek je dán projektem a záleží na celkovém množství zařizovacích předmětů (vana, sprcha, WC, pračka, myčka, umyvadla) a počtu osob v domácnosti.

Plastová trubka – průměrVelikost potrubíTloušťka stěny
DN2020×2,22,2
DN2525×2,32,3
DN3232×2,92,9
DN4040×3,73,7
DN5050×4,64,6
DN6363×5,85,8
DN7575×6,86,8
DN9090×8,28,2
DN125125×11,411,4
Velikost rozvodů vody v plasti – tlaková řada PN 10 určená pro studenou vodu

Tlaková řada vodovodního potrubí

Tloušťka stěn je dále regulována pomocí takzvané tlakové řady: PN 2,5; PN 4; PN 6; PN 12,5; PN 16; PN 20 a PN 25. Označení říká, jakému tlaku v barech může být trubka vystavena při teplotě 20 ⁰C a požadované životnosti 50 let. V praxi se pro vnitřní rozvody studené vody využívá PN 10 a PN 16. Pro teplou vodu pak PN 20.

Sklon vodovodního potrubí

Sklon potrubí vodovodní přípojky byl měl být v místě napojení na hlavní okruh minimálně 3 %. V praxi to znamená výškový rozdíl 3 cm na 1 m.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pokládka vodovodního potrubí svépomocí

Prvním krokem je pečlivé nastudování plánu vedení trubek v projektové dokumentaci. Ujistěte se, že zahrnuje veškeré zařízení (WC, sprchový kout, myčka pračka apod.), které ke své funkci potřebují vodu a že při stavbě budovy nedošlo k žádným konstrukčním odchylkám.

Potrubí lze vést zdí, podlahou i stropem. Při realizaci svépomocí doporučujeme vsazení do vysekaných drážek ve stěně. Tento přístup je nejbezpečnější a nejlehčí. Při výměře výseku berte v potaz, že kolem trubek se ještě musí vejít vrstva izolace.

Svařování plastových trubek

Způsob spojování potrubí se bude odvíjet od jeho druhu. Klasické PPR se pájí pomocí speciální svářečky. Práce s ní je poměrně jednoduchá, důležité je kontrolovat nastavení správné teploty a doby svaru (oboje udává výrobce trubek). Dražší variantou bývá síťovaný polyetylen, který se svařovat nemusí (lepí se pomocí speciálních spojnic).

Potrubí bude také třeba uchytit. V tomto případě máte dvě možnosti – uchycení volné a pevné:

 • Volné uchycení se hodí pro trubky, od kterých se očekává vysoká provozní dilatace (realizuje se pomocí kombinace fixních a kluzních objímek)
 • Pevné uchycení se doporučuje u trubek se svařovanými spoji a rozdíly provozních teplot do 10 ⁰C. Intervaly mezi objímkami jsou kratší než u volného uchycení – okolo 6 m.

Trubky je možné kotvit i pomocí betonového lože. V tomto případě dejte pozor, aby betonová směs nepronikla dovnitř trubek – nejlépe tomu zabráníte pečlivým oblepením spojů textilní páskou.

Závěrečný test vodovodního potrubí

Po kompletním položení a zapojení vodovodního potrubí je třeba provést kontrolní tlakovou zkoušku. Ta ověří funkčnost okruhu a splní jednu z podmínek pro úspěšnou kolaudaci stavby.

Zkoušku proveďte pomocí vody za 1,5násobného přetlaku. Tlak nesmí během 12 hodin klesnout o více než 20 kPa.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Rozvody vody v plastu: Závěr

Realizace rozvodů vody v plastu svépomocí je poměrně náročný proces. Pro správné vedení je potřeba důkladná znalost projektové dokumentace, manuální zručnost a určitá zkušenost (např. se svařováním plastových trubek). Celý stavební proces se proto vyplatí přenechat profesionálům.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů