S centrálním vysavačem se i úklid promění na zábavu!

Ach jo, to je zase nepořádek! Kde se to pořád bere? Vždyť se tady vysávalo předevčírem! No nic, rychle pro ten těžký vysavač, chvíli se poperete s hadicí, která se s Vámi pere jako nezkrotná chobotnice a „hurá“ na nikdy nekončící úklid. Tohle přece známe všichni, nemám pravdu?

 „Maminko, tatínku, já bych chtěl štěňátko!“ – tak tuhle větu slyšel snad každý rodič. Pořízení psa či jiného domácího mazlíčka ale samozřejmě znamená více, než roztomilé hraní a mazlení. Jenže! Jak to své ratolesti vysvětlit a hlavně – jak odolat tomu prosebnému výrazu a smutným očím? Většina rodičů zvládne chvíli odolávat, ale dříve nebo později přijdou narozeniny či Vánoce a do domácnosti se nastěhuje nový chlupatý člen. No a právě ty chlupy budou prakticky dalším samostatným členem domácnosti, protože, ač chcete nebo nechcete, budete je nacházet všude. A tím „všude“, je míněno, opravdu VŠUDE!  V posteli, v jídle, na kuchyňské lince, na gauči, na oblečení, ale hlavně v maximální míře na kobercích.

To už ale Váš potomek nevidí a fakt, že by mohl ty chlupy pravidelně, nejlépe denně vysávat okomentuje tím, že vysavač je přece hrozně těžký a on ho neunese, aby všechno pořádně povysával. Jak z téhle šlamastiky ven? Přidat si na seznam povinností další? Omyl! Stačí si do domácnosti pořídit centrální vysavač a dětské výmluvy nemají šanci!

A nejenom výmluvy, ale ani prach a jiné nečistoty nemají šanci, protože se jich prostě zbavíte nadobro. A navíc je nemusíte skladovat v různých sáčcích a výměnících, ale zbavíte se jich prakticky okamžitě, samozřejmě i se všemi bakteriemi, které se v prachu drží.

Kdy centrálí vysavač nejlépe pořídit?

Při instalaci centrálního vysavače je třeba nasměrovat centrální jednotku do místnosti, kterou neobýváte, jako třeba do garáže a následně rozvést do ostatních místností. Nejlépe je zabudovat tento typ vysavače přímo do hrubé stavby nebo při rekonstrukci domu, protože jinak je jeho instalace vcelku náročná.

Jak je to s hadicí?

Hadice, vyvedená ze zdi dokáže dosáhnout délky až 12 metrů, většinou tak tedy stačí, když máte na jednom patře jednu zásuvku a vysavač Vám krásně dosáhne do všech místností.

Že by to bylo tak jednoduché?

Ale každé pohodlí také něco stojí, bohužel. Pořizovací cena sací jednotky centrálního vysavače se pohybuje v rozmezí  15.000,- – 20.000,-. K tomu musíme samozřejmě připočítat i příslušenství, za které Vám z účtu zmizí bezmála 3.000,- – 5.000,-. Tyto nemalé pořizovací náklady se snaží prodejci kompenzovat alespoň tím, že na centrální vysavače poskytuje dlouhou záruční lhůtu – většinou až 25 let.

Centrální vs. klasický vysavač

Centrální vysavače výrazně předčí sací výkon nám známých klasických vysavačů, vyfukovaný vzduch dokonce přefiltruje a vyfoukne mimo dům. Ochránci přírody teď asi zpozornili, ale není třeba se obávat o naše životní prostředí. Vzduch, který vychází z hadice obsahuje neviditelné částice, které nijak přírodě neškodí. A nemusíte se bát ani o to, že budete muset po čase dělat novou fasádu, což by se Vám tedy určitě prodražilo! Stejně tak, jak tento přefiltrovaný vzduch nezanáší ovzduší, tak ani nešpiní fasádu Vašeho domu. Takže tyto obavy můžete hodit hned za hlavu.

  • Hlavní je agregátor

Jaký bude mít vysavač výkon je plně v moci agregátoru, který bývá většinou přimontován na zdi ve sklepě či v garáži a od něhož je vedeno potrubí do ostatních místností. Ten může také ovlivňovat postupné zapnutí motoru, takže se nemusíte bát, že byste vysavač zapli a ten by Vám hned „vcucnul“ celý vysavač. Vše je plně regulované.

Jak se o vysavač starat?

Centrální vysavače mají cyklonovou filtraci, které se dokáže sama čistit – takže všechny čisticí přípravky můžete v klidu nechat tam, kde jsou. Tyhle filtry mají totiž i mnohaletou životnost a jsou navíc antibakteriální. Prát je můžete dokonce i v automatické pračce. Takže údržba centrálního vysavače je prakticky nulová.

Jak je to s výkonností?

Ve srovnání s běžnými vysavači je spotřeba energie sice o trochu vyšší, ale rozdíl není markantní. Příkon sacích motorů se pohybuje okolo 1.800 W. Také musíme vzít v úvahu, že běžné vysavače je potřeba používat častěji, protože jejich výkon není tak efektivní, čímž se náklady na provoz prakticky vyrovnají.

Jde to i s vodou

Pokud byste si chtěli dopřát ještě větší luxus a pohodlí, můžete si pořídit centrální vysavač i na mokré vysávání. Takže nejenomže Vaše koberce, ale dokonce i podlahy zůstanou stále bez nechtěných bakterií a roztočů. Ale opět – i za tohle pohodlí si pěkně připlatíte. Agregátor vybavený mokrým sáním Vás bude stát asi jednou tolik, než je pořizovací cena klasických centrálních vysavačů. Pokud o této „mokré variantě“ přeci jen uvažujete, mějte také na paměti, že všechno, co mokrým sáním vysajete, skončí nenávratně v kanalizaci. Často se stává, že omylem vysajeme třeba peníze. S těmi byste se už nikdy neviděli.

Jak tedy centrální vysavač vybrat?

Pokud jste se rozhodli pro nákup tohoto „sacího zázraku“, musíte důkladně vybírat. Jistě Vám teď v hlavě nabíhají obavy o to, že bude mít Váš vysavač třeba nízký sací výkon nebo naopak přeplatíte za výkon, který ani nevyužijete. Musíte vybrat takový, který bude mít filtrační kapacitu a zmíněný výkon přesně podle celkové plochy, o kterou se s vysavačem hodláte starat. Podle této rozlohy se totiž dá přesně matematicky přepočítat, jak dlouhé sací potrubí, počet zásuvek či jiné aspekt jsou právě pro Vás vhodné.

Dají se tedy rozdělit na tři druhy. Vysavače do celkové podlahové plochy do 100m2, do 250 m2 a do 400m2. Nicméně, se samotným výpočtem Vám jistě rád pomůže prodejce, u kterého se rozhodnete centrální vysavač pořídit. Vždy dejte na jeho rady, abyste později nebyli zklamaní.

Protože tento stroj Vám má přinášet hlavně radost z ušetřené práce a z toho, že Vám poskytne více pohodlí, které si přece všichni zasloužíme.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů