Šatní skříně – materiál a vnitřní uspořádání

Potřebujete šatní skříň a nevíte si rady s výběrem? Výběr skříně ovlivňují nejen dekor a barva, ale zejména vnitřní uspořádání skříně a materiálové provedení.

Šatní skříň se kupuje většinou na velmi dlouhou dobu, a proto je nutné vybrat takovou skříň, která maximálně uspokojí všechny vaše požadavky. Některá šatní skříň se hodí pro manažera, který dennodenně chodí v obleku, jiné uspořádání skříně je vhodné pro školáka a rozdílnou skříň bude mít i muž a žena.

Šatní skříň by měla být především dostatečně velká, aby se do ní vešlo veškeré oblečení a módní doplňky. Ve skříních se nachází různé sekce – šatní tyče na ramínka s prostorem různých výšek pro zavěšení košile či plesových šatů, police, zásuvky, kravatovníky atd. Každý by si měl s rozvahou vybrat takové uspořádání, které maximálně využije.

Při výběru je také vhodné myslet na způsob otevírání dveří skříně. Šatní skříně s otočnými dveřmi se hodí do velkých vzdušných prostorů, kdežto šatní skříně s posuvnými dveřmi se hodí do stísněných míst, kde by mohlo otevřené dveřní křídlo překážet v pohybu.

Každý jistě také ocení šatní skříň se zrcadlem. Některým nerozhodným tak odpadne neustále běhání mezi skříní a zrcadlem v koupelně či na chodbě.

Jaký vybrat materiál šatní skříně?

Materiálové provedení podstatně ovlivní výběr šatní skříně kvůli velkým cenovým rozdílům materiálů. Standardně jsou skříně, stejně jako každý jiný nábytek, vyráběny z masivu, nebo dřevotřískových desek s povrchovou úpravou z dýhy, fólie či lamina.

Z jakého materiálu pořídit šatní skříň
Šatní skříň v dekoru dřeva se zrcadlem

Mezi nejrozšířenější materiál pro výrobu nábytku se řadí lamino, a to především kvůli jeho ceně. Jedná se o levný a přitom docela odolný materiál, který se vyrábí v mnoha dekorech a barevných provedeních. Najít tu pravou barevnou kombinaci místnosti a šatní skříně by tedy neměl být problém. Lamino je odolné proti krátkodobému působení vlhkosti, ovšem vlhkost se nesmí dostat dovnitř lamina, kde by mohla napáchat nevratná poškození. Nicméně tato nevýhoda je u všech provedení nábytku, dokonce i u masivu.

Fóliová povrchová úprava je podobná laminu s tím rozdílem, že fólii lze aplikovat i na různě frézované a tvarované povrchy. S laminem má fóliová povrchová úprava mnoho společného – základem je dřevotřísková deska či deska MDF, vyrábí se v mnoha dekorech, barevných provedeních a povrch se velmi snadno udržuje.

O něco dražší jsou šatní skříně z dýhy, která je nalepena opět na dřevotřískové desce. Dýha je dřevo tl. 0,3 – 5 mm, a tak velmi věrohodně napodobuje vzhled nábytku z masivu, který je ze všech uvedených provedení nejdražší.

Výhodou nábytku z masivu je pevná a odolná konstrukce a pro někoho je nespornou výhodou to, že se jedná o přírodní materiál s typickou vůní a kresbou dřeva. Nábytek z měkkého dřeva může být sice náchylný na tvorbu vrypů, nicméně k tomu jsou určeny opravné tavné tmely, díky kterým je oprava defektů velmi jednoduchá.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů