Set-top-box - co to je a co umí? | stavimbydlim.cz
leaderboard

Set-top-box – co to je a co umí?

Fotovoltaika - úspory
Fotovoltaika - úspory

V dnešní době jsou k sehnání moderní televize s velkou úhlopříčkou a mnoha funkcemi za dobrou cenu. I přesto existuje mnoho televizních diváků, kteří stále mají starou televizi, která nepodporuje digitální vysílání.

Pokud mezi ně patříte i Vy, potřebujete set-top-box, abyste na své televizi mohli sledovat jednotlivé kanály. Analogové vysílání bylo zrušeno již v roce 2011 a od té doby se vysílá digitálně. Ovšem to neznamená, že je stará televize na vyhození. Využitím set-top-boxu dojde k převodu digitálního signálu na analogový, který je stará televize schopna zpracovat. Stačí jej pouze zapojit mezi anténu a televizi a ovládat dálkovým ovladačem.

Který set-top-box vybrat?

Set-top-boxů existuje mnoho druhů, liší se výrobcem, cenou a funkcemi, ovšem nejdůležitější je při výběru typ vysílání, pro který je set-top-box určený.   Je totiž zásadní, zda set-top-box potřebujete pro pozemní, satelitní či kabelové digitální vysílání.

Pozemní vysílání

Příjem pozemního vysílání zajišťuje TV anténa, je neplacené a vysílá se ve formátu DVB-T. Pokud máte tedy na domě instalovanou TV anténu a vlastníte starou televizi bez DVB-T tuneru, potřebujete mezi anténu a televizi zapojit set-top-box určený pro vysílání typu DVB-T. Tento formát bude používán pouze do roku 2020, kdy ho nahradí nový formát DVB-T2.

Satelitní vysílání

Vlastníte-li satelitní parabolu a máte zaplacené satelitní vysílání, ale televize nemá tuner DVB-S2, budete potřebovat opět set-top-box, který tento typ vysílání podporuje. Set-top-boxy pro satelitní přijímače musí být vybaveny čtečkou dekódovacích karet, které jsou potřebné pro sledování většiny pořadů. Dekódovací kartu vám pronajme poskytovatel satelitního vysílání.

Tip: Pokud se Vám nedaří najít řemeslníka pro Váš projekt, ulehčete si práci. Na konci článku naleznete formulář pro vytvoření nezávazné poptávky. Vše je zdarma a nezávazné.

Kabelové vysílání

Pokud na staré televizi bez potřebného tuneru budete chtít přijímat kabelové vysílání, budete potřebovat set-top-box s tunerem DVB-C.

Nikdy si nenechte utéct pořad

Set-top-box není pouhá „krabička“, která mění digitální vysílání na analogové. Nabízí mnoho užitečných funkcí, díky kterým již nezmeškáte žádný film či oblíbený pořad. Prostřednictvím set-top-boxu lze pořad nahrát na externí disk, vysílání pořadu pozastavit, nebo se můžete podívat na pořad z internetového archivu.

Pokud si připlatíte a koupíte dražší „vymakanější“ model set-top-boxu s duálním tunerem, můžete současně sledovat jeden kanál a z druhého kanálu nahrávat film. Lepší modely set-top-boxů mají zabudovanou paměť, ty levnější je třeba doplnit o externí paměť.

Pozastavit pořad stisknutím tlačítka na ovladači můžete díky funkci Timeshift. Jakmile se k televizi vrátíte a pořad pustíte, pokračuje z místa, kde jste původně skončili. Někdy se může stát, že film propásnete a nestihnete si jej dokonce nahrát na disk. V této situaci lze využít funkci HbbTV a film si pustit z internetového archivu kanálu. K tomu však již potřebujete připojení k internetu.

Poptejte cokoli


Zajistíme Vám více nabídek pro porovnání.


  • Zadání poptávky je zdarma.
  • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.
Obecná poptávka

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
blank
blank
FVE exit