Set-top-box – co to je a co umí?

V dnešní době jsou k sehnání moderní televize s velkou úhlopříčkou a mnoha funkcemi za dobrou cenu. I přesto existuje mnoho televizních diváků, kteří stále mají starou televizi, která nepodporuje digitální vysílání.

Pokud mezi ně patříte i Vy, potřebujete set-top-box, abyste na své televizi mohli sledovat jednotlivé kanály. Analogové vysílání bylo zrušeno již v roce 2011 a od té doby se vysílá digitálně. Ovšem to neznamená, že je stará televize na vyhození. Využitím set-top-boxu dojde k převodu digitálního signálu na analogový, který je stará televize schopna zpracovat. Stačí jej pouze zapojit mezi anténu a televizi a ovládat dálkovým ovladačem.

Který set-top-box vybrat?

Set-top-boxů existuje mnoho druhů, liší se výrobcem, cenou a funkcemi, ovšem nejdůležitější je při výběru typ vysílání, pro který je set-top-box určený.   Je totiž zásadní, zda set-top-box potřebujete pro pozemní, satelitní či kabelové digitální vysílání.

Pozemní vysílání

Příjem pozemního vysílání zajišťuje TV anténa, je neplacené a vysílá se ve formátu DVB-T. Pokud máte tedy na domě instalovanou TV anténu a vlastníte starou televizi bez DVB-T tuneru, potřebujete mezi anténu a televizi zapojit set-top-box určený pro vysílání typu DVB-T. Tento formát bude používán pouze do roku 2020, kdy ho nahradí nový formát DVB-T2.

Satelitní vysílání

Vlastníte-li satelitní parabolu a máte zaplacené satelitní vysílání, ale televize nemá tuner DVB-S2, budete potřebovat opět set-top-box, který tento typ vysílání podporuje. Set-top-boxy pro satelitní přijímače musí být vybaveny čtečkou dekódovacích karet, které jsou potřebné pro sledování většiny pořadů. Dekódovací kartu vám pronajme poskytovatel satelitního vysílání.

Kabelové vysílání

Pokud na staré televizi bez potřebného tuneru budete chtít přijímat kabelové vysílání, budete potřebovat set-top-box s tunerem DVB-C.

Nikdy si nenechte utéct pořad

Set-top-box není pouhá „krabička“, která mění digitální vysílání na analogové. Nabízí mnoho užitečných funkcí, díky kterým již nezmeškáte žádný film či oblíbený pořad. Prostřednictvím set-top-boxu lze pořad nahrát na externí disk, vysílání pořadu pozastavit, nebo se můžete podívat na pořad z internetového archivu.

Pokud si připlatíte a koupíte dražší „vymakanější“ model set-top-boxu s duálním tunerem, můžete současně sledovat jeden kanál a z druhého kanálu nahrávat film. Lepší modely set-top-boxů mají zabudovanou paměť, ty levnější je třeba doplnit o externí paměť.

Pozastavit pořad stisknutím tlačítka na ovladači můžete díky funkci Timeshift. Jakmile se k televizi vrátíte a pořad pustíte, pokračuje z místa, kde jste původně skončili. Někdy se může stát, že film propásnete a nestihnete si jej dokonce nahrát na disk. V této situaci lze využít funkci HbbTV a film si pustit z internetového archivu kanálu. K tomu však již potřebujete připojení k internetu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů