Skvělé víno vždy po ruce? Řešením je domácí vinotéka!

Je to tady zase – neohlášená návštěva! Ikdyž Vás třeba potěší, opět budete muset řešit tu klasickou otázku – „vždyť já jim nemám ani co nabídnout!“ Takže honem do obchodu a koupit alespoň flašku vína, abychom mohli návštěvě nabídnout i něco jiného, než jen chleba se solí.

Nebylo by lepší, kdybyste měli vždy po ruce nějakou lahvinku dobrého vínka, třeba i vychlazeného a tyto situace Vás už nikdy nemohly rozhodit? Nákupy na poslední chvíli nejsou nic příjemného, to mi určitě dáte za pravdu. Tak udělejte nákup jenom jeden, a to ten, který Vás všech takových ušetří – pořiďte si domácí vinotéku!

Ale jak vybrat správnou vinotéku přímo pro Vás?

 

Co vlastně chcete skladovat?

Pokud jste milovníkem pouze jednoho druhu vína, bude Vám stačit úplně obyčejná, jednozónová vinotéka – pouze s jednou teplotou. Na trhu jsou samozřejmě vinotéky s více zónami, rozdělené na bílé víno, červené víno a dokonce i šampaňské. Samozřejmě, že v takových si můžete teplotu v daných zónách regulovat sami.  Takové klasické vinotéky se dají pořídit na trhu již od cca 3.000,- a výše.

Jak má být vinotéka velká?

Záleží na tom, jak velký milovník vína jste. Vinotéky jsou totiž velikostně rozděleny dle počtu lahví. Pro občasné „vinné nadšence“ jsou takové, které mají obsah třeba jen 4 nebo 8 lahví. Výrobci mysleli i na případy, že na vinotéku nemáte patřičné prostory, proto si můžete pořídit i takovou, která je široká třeba jen 15 cm. V těchto ohledech se Vám trh tedy dokáže maximálně přizpůsobit.

Jakým způsobem vinotéka chladí?

Dle způsobu chlazení je můžeme rozdělit do dvou základních variant:

 1. Termoelektrická
 • Fungující na principu Peltierova článku, který je často používán u menších vinoték, jelikož jeho výhodou je nízká cena, nicméně na úkor výkonu. Další nevýhodou je jak spotřeba, tak doba chlazení, kdy je často potřeba až 24 hodin k tomu, aby vinotéka dosáhla potřebné teploty.
 1. Kompresorová
 • Tyhle vinotéky fungují prakticky na stejném principu jako ledničky, za což může chladicí médium. Jsou samozřejmě znatelně výkonnější, takže co se týče vychlazení vín, většinou stačí cca půl hodiny. Navíc mají nižší spotřebu. Je tedy nutno řídit se tím, do jaké energetické třídy Vámi vybraná vinotéka spadá.

 

Domácí vinotéka dřevěná
Domácí vinotéka dřevěná (zdroj: pixabay.com)

Co když víno nevypiji celé?

I na tuhle otázku výrobci mysleli, tudíž není problém pořídit vinotéku, která má vyhrazený prostor pro nedopitou lahev. Jinak se sklenice skladují ve vodorovné poloze, a to z toho důvodu, aby nevysychal korek a následně do lahve pronikal vzduch. Police bývají většinou dřevěné či kovové.

Na co si mám ještě dát pozor při výběru vinotéky?

Nesmíte zapomínat ani na takovou maličkost, jakou jsou například dvířka. Věděli jste, že je třeba nebezpečí, že by jimi pronikaly sluneční paprsky, které by Vaše víno mohly znehodnotit? Takže musíte dbát na to, aby měla vždy ochrannou vrstvu. Zároveň také vnitřní osvětlení nesmí být tak ostré, aby víno naopak prohřívalo. Můžete požadovat i  přidané funkce, jako je například antibakteriální ochrana vína či „superchlazení“, pokud potřebujete víno vychladit rychle.

Kam vinotéku umístit?

Před samotnou koupí si musíte ujasnit, kde vlastně chcete, aby Vaše vinotéka stála. Můžete si totiž pořídit i vestavěnou, kterou zabudujete do kuchyňské linky. Hlavně musíte vždy dbát na to, aby na ni nepůsobily sluneční paprsky a zároveň jí nevadilo teplo od radiátoru či od trouby. Často bývá umístěna také vedle gauče, abyste měli ten lahodný mok ihned po ruce.

 • Vestavná vinotéka
 • Tyhle vinotéky nám samozřejmě ušetří dost místa, nicméně jsou limitovány prostorem, který máte v kuchyňské lince k dispozici.
 • Její první výhodou je, že na ni nemusíte utírat prach.
 • Pokud si myslíte, že jejich údržba je ale náročnější, tak to také není pravda. V případě poruchy ji můžete jednoduše vymontovat.
 • Mají jen omezenou kapacitu lahví.
 • Vadou na kráse, jakožto u většiny vestavných spotřebičů je ale vyšší pořizovací cena.

Dle rozměrů se dají pořídit v cenové relaci od 10.000,- – 100.000,-

 • Volně stojící vinotéky
 • Při výběru tohoto typu lednice, se můžete doslova vyřádit, jelikož dnešní trh jich nabízí nepřeberné množství.
 • Cena je o mnoho příjemnější, než vestavěné varianty.
 • Jsou lehce variabilní a můžete ji umístit, kam jen chcete.
 • Designově jsou vyrobeny tak, abyste je mohli mít i v obývacím pokoji, jelikož se nejedná o standardní domácí spotřebič, tudíž na ni v běžné kuchyni častokrát není dostatečné místo.
 • Je třeba ji více udržovat, než vestavěnou variantu, minimálně pravidelným utíráním prachu.

Tenhle typ vinotéky můžete pořídit za vcelku příznivé ceny, a to v rozmezí 2.500,- – 25.000,-.

Pokud se řadíte mezi milovníky vína – a to jakéhokoliv, určitě zvažte pořízení domácí vinotéky. Nejenom, že budete mít skvěle vychlazené víno stále po ruce, ale také si navíc zvelebíte svou domácnost či přímo obývací pokoj, jelikož se jedná o vysoce designový doplněk, který Vám bude nejeden soused závidět. Tak na co čekat?

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů