Jak postupovat při spárování kamenné dlažby

Znovuobjevení přírodního kamene je jednou z mnoha světlých stránek moderní architektury. Jeho použití ve formě dlažby vypadá opravdu skvěle a slibuje dlouhou životnost i tváří v tvář nepříznivým podmínkám počasí. Nicméně, i ten nejhezčí chodník v zahradě vám dlouho nevydrží, pokud jej správně nezaspárujete. A protože je v celém procesu pokládání svépomocí poměrně hodně nástrah, provedeme vás technikami spárování kamenné dlažby v následujícím článku.

Co budu ke spárování kamenné dlažby potřebovat?

 • Koště/štětec s měkkým a tvrdým vlasem
 • Konev s vodou, příp. hadici
 • Spárovací hmotu pro venkovní použití
 • Spárovací lžící + zednickou lžíci
 • Houbu pro vyhlazení spáry
 • Příp. spárovací pistoli
Spárovací lžíce pro spárování kamenné dlažby
Spárovací lžíce pro spárování kamenné dlažby

Přípravné práce před spárováním

Před samotným spárováním kamenné dlažby bude nejdříve nutné dlažbu položit, zajistit speciálním lepidlem a nechat pořádně proschnout.

Povrch dlažby před spárováním by měl být bez nečistot, čistý, bez prachu a větších volných částic. Před spárováním proto dlažbu zameťte a prachu ve spárách se zbavte například pomocí vody z hadice či konce.

Spárování kamenné dlažby neprovádějte při teplotách menších jak +5 °C, při dešti či při prudkém slunci.

Rozdíl mezi zaspárovanou a nezaspárovanou kamennou dlažbou
Rozdíl mezi zaspárovanou a nezaspárovanou kamennou dlažbou

Jak namíchat spárovací hmotu?

U přípravy spárovací hmoty máte dvě možnosti:


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 • Koupený spárovací tmel je druhou nejsnadnější alternativou. Budete jej ale muset nejprve rozmíchat. Přitom vždy postupujte podle rad výrobce, nicméně obecně platí, že konzistence musí být spíše tekutější a zcela bez hrudek. Spárovací tmel se následně aplikuje speciální buď pomocí spárovací pistole nebo pomocí spárovací lžíce.
 • Podomácku vyrobená spárovací hmota se vyrábí z křemičitého písku a portlandského cementu v poměru 2:1 a vody. Takto vytvořený tmel je levnou a snadno dostupnou alternativou, nicméně není zaručena jeho dlouhá životnost.

Přemýšlíte o zámkové dlažbě? Připravili jsme pro vás několik článků, ve kterých naleznete návod na výběr a pokládku zámkové dlažby, návod na údržbu zámkové dlažby, cenu zámkové dlažby apod.

Spárování kamenné dlažby pomocí spárovací lžíce.
Spárování kamenné dlažby pomocí spárovací lžíce.

Mokré spárování kamenné dlažby spárovacími tmely

 1. Spáry kamenné dlažby pečlivě očistěte.
 2. Připravte si spárovací tmel. Připravte si pouze takové množství tmelu, které jste schopni zpracovat do cca 30 minut (konkrétní doba je uvedená na obalu výrobku). Spárovací tmel rozmíchejte v kbelíku pomocí zednické lžíce, nebo využijte elektrické mísidlo s nástavcem.
 3. Rozmíchaný tmel po částech vměstnávejte do spár dlažby. Využít k tomu mžete spárovací pistoli, příp. spárovací lžíci.
 4. Pokud potřísníte viditelný povrch dlaždic, tak je okamžitě omyjte. Pozdní čištění od tmelu zašpiněné dlažby je totiž prací pro otrlé.
 5. Tmel ve spárách nechejte mírně zatuhnout, a poté jej vyhlaďte pomocí houbičky. Posloužit vám k tomuto účelu mohou také staré zmuchlané noviny. Vyhlazením odstraníte poměrně jednoduše přechodové hrany a různé „zuby“ ve spáře.
 6. Takto vyspárovaný povrch chraňte před deštěm, přímým sluncem a mechanickými tlaky. V parném létě bude třeba spáry pravidelně navlhčovat kropením.
 7. Spáry nechte zrát alespoň po dobu čtyř dní. Poté aplikujte impregnaci a máte hotovo.

Jak spárovat kamennou dlažbu: Závěr

Spárování kamenné dlažby svépomocí je sice někdy časově náročnější, nicméně o to sladší bývá konečný výsledek.

Aby vše v pořádku vyšlo, tak se vždy řiďte primárně pokyny od výrobce. Při mokrém spárování dlažby okamžitě čistěte jakékoliv potřísnění povrchu dlaždic. Pro urychlení nanášení spárovací malty můžete využít zmíněnou spárovací pistoli, do které naplníte spárovací maltu a poté maltu jednoduše vtláčíte do spáry mezi kameny. Jedná se o mnohem rychlejší způsob spárování než v případě použití spárovací lžíce.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů