Sprchový rekuperátor a jeho výhody

Rekuperační výměníky ve vzduchotechnických jednotkách jsou poslední dobou celkem běžné. Ale získávat zpětně teplo ve sprchovém koutě?

Sprchový rekuperátor je vcelku jednoduché zařízení, zpravidla umístěné pod sprchovým koutem v blízkosti vtoku odpadní vody. Z jedné strany putuje odpadní voda ze sprchování, která je ochlazená například z původní teploty 40°C na 25°C a proti ní teče studená voda, která se ohřívá. Následně ochlazená odpadní voda putuje do kanalizace a ohřátá studená voda na přívodu pokračuje do sprchové baterie, kde se mísí s teplou vodou a tím pádem snižuje spotřebu teplé vody.

Konstrukčně jsou tyto výměníky zpravidla řešeny jako navinutá hadička průměru DN10 či DN15, kterou protéká odpadní voda. Tato hadička je uzavřena v pouzdru, do kterého proudí naopak studená voda, pokračující dále do sprchové baterie. Dalším z řešení jsou tenké hadičky omotané kolem centrální větší, jak ukazuje úvodní obrázek. Aby nedocházelo k změně teploty během sprchování, což je pro uživatele nekomfortní, je dobré osadit baterii termostatickou regulací, která změnu teploty na „studeném“ přívodu plynule zreguluje.

Vzhledem k umístění rekuperátoru je jej možné instalovat pouze během výstavby či celkové rekonstrukce koupelny, úspora není natolik vysoká, aby se kvůli ní vyplatilo rozkopat celý sprchový kout. Je také dobré mít přístup k rekuperátoru pro případ ucpání či nutného čištění, které je ale v nejhorších případech nutné každé 3 měsíce a lze jej případně řešit bakteriologicky. Jako u všech úsporných opatření se řeší efektivita, teoreticky rekuperátory dosahují až 40%, nicméně to platí jen za specifických podmínek (neustálý provoz, totožné průtoky), takže v případě běžného používání (3-4 krátké sprchy denně v rozestupu hodin) je reálná úspora spíše 15-20% teplé vody. Nejkratších návratností tak dosahují technologické provozy s vícesměnným provozem, případně hromadné ubytovací zařízení (například vysokoškolské koleje).

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů