Stavba domu – Jak udělat přípravu pro elektrické ovládání venkovních rolet?

Venkovní rolety
soutez

Pokud stavíte nebo rekonstruujete a máte v plánu okna zastínit exteriérovými roletami, určitě uvažujete i o typu ovládání. Vzhledem k tomu, že manuální ovládání se vytrácí, je dobré mít přehled o tom, co montáž stínění s motorovým pohonem bude znamenat pro váš dům a jak se na to připravit. 

Proč o stínění uvažovat od samého začátku

To, co vám ke stínění mezi prvními informacemi řekne snad každý zasvěcený, je fakt, že byste s ním měli počítat ideálně od začátku projektu novostavby nebo rekonstrukce. Jen tak můžete minimalizovat dodatečné zásahy a samotné venkovní stínění co nejvíce sladíte se stavbou.

Při samotné stavbě se stínicí technika promítá už do fáze hrubé stavby, kdy můžete dům opatřit roletovými překlady s dutinou pro navíjecí hřídel nebo podomítkovými boxy se stejnou funkcí. Do projektu elektroinstalace musíte rolety také zohlednit, protože z rozvaděče by k nim měl vést samostatný okruh.

Způsob přípravy závisí na typu ovládání stínění

Asi všichni výrobci předokenních rolet nabízí několik způsobů elektrického ovládání. To má tu velkou výhodu, že ve srovnání s manuálním ovládáním vám přináší mnohem větší komfort zacházení se stíněním, a navíc prodlužuje jeho životnost.

Rolety proti slunci mohou být ovládány drátovým i bezdrátovým řízením.

Obecná pravidla

Příprava pro rolety se chystá v horním rohu špalety, odkud vysekáte drážku skrz zeď k roletovému boxu, abyste z něj mohli vést husí krk až do interiéru ke špaletě. Motory rolet jsou opatřeny kabelem s volitelnou délkou, který se provleče připraveným husím krkem do interiéru. Vždy myslete na to, že kabel byste měli mít možnost kdykoliv odpojit.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Typy ovládání a jejich příprava:

Různé typy a varianty ovládání vyžadují svoji přípravu a svůj přístup. Rolety proti slunci mohou mít následující způsoby řízení:

Bezdrátové řízení

Sem patří ovládání pomocí speciálního dálkového ovladače i tzv. chytrého domu.

Vedle špalety připravíte elektroinstalační krabici (např. s věnečkem), ve které připojíte motor na přívod 230 V (pomocí přívodního kabelu 3×1,5 CYKY). Kabel od bezdrátového řízení tvoří 3 žíly a je třeba ho napájet trvalou fází. Elektroinstalační přípravu pro rolety je možné udělat tzv. prosmyčkováním jedním napájecím kabelem do krabic u oken, a to nejlépe tak, aby jeden napájecí kabel vedl vždy do jedné místnosti.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Drátové řízení

Standardně se řeší individuálně pomocí dvoupolohového roletového spínače. Pro ještě vyšší domácí komfort je možné instalovat skupinové nebo centrální řízení všech rolet.

dodavatel

Mimo špaletu, stejně jako u bezdrátového řízení, připravíte elektroinstalační krabici (např. s věnečkem), ve které připojíte motor na přívod 230V (pomocí přívodního kabelu 3×1,5 CYKY). Dotažený kabel od motoru tvoří 4 žíly a fázově napájet směr nahoru a dolu. V tomto případě musíte myslet ještě na spínač s blokováním proti stisku obou směrů zároveň, ke kterému z krabice dovedete kabel (3×1,5 CYKY). Tady si to můžete zjednodušit a dotáhnout přívod i kabel od motoru až pod interiérový vypínač.

Bezdrátové řízení okenních rolet

Závěrem je dobré říci, že na rolety s elektrickým ovládáním je potřeba myslet hned na začátku stavby domu. Jestliže vás zaujala tato možnost s nespornou výhodou určitého komfortu, obraťte se naspolečnost BUILDING Shutter Systems, špičkového výrobce produktů stínící techniky pod značkou Minirol.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů