Plochá vs. šikmá střecha | stavimbydlim.cz
leaderboard

Plochá vs. šikmá střecha

Fotovoltaika - úspory
Fotovoltaika - úspory

Plochá nebo šikmá? Stavíte dům a neustále si pokládáte tuto otázku? Tak pro vás jsme si připravili tento článek.

Plochá střecha

Výhody: Úspory za materiál

Nevýhody: Drží se na ni sníh a dešťová voda

Plochá střecha se vám nejspíše vybaví hlavně u paneláků. Poslední dobou ale vzniká více a více staveb s plochou střechou a možná i vy přemýšlíte o tom, zda si ji nepostavit. Uspoříte tak za krytinu i jiný materiál, ale v případě deště či sněžení můžete počítat s tím, že se budou držet na střeše. Proto je základem pro stavbu hlavně kvalitní hydroizolace. Jak jste asi poznali z názvu, ta bude dům chránit před průnikem vody do vnitřních částí budovy. Nejčastěji se používají hydroizolační PVC pásy.

Tip: Pokud se Vám nedaří najít řemeslníka pro Váš projekt, ulehčete si práci. Na konci článku naleznete formulář pro vytvoření nezávazné poptávky. Vše je zdarma a nezávazné.

Pro pokrytí se nejčastěji využívá PVC či asfalt, můžete ovšem také narazit na tzv. „zelené střechy.“ PVC má nespornou výhodu ve svojí váze, asfaltové tašky se však snáze pokládají a jsou i lépe vyměnitelné, nemluvě o jejich vyšší výdrži.

Šikmá střecha

Výhody: Pokud je střecha dobře zaizolovaná, dešťová voda steče do žlabů

Nevýhody: Větší náklady na stavbu

Klasická šikmá střecha. Většina stavitelů zvolí tuto variantu a ani se není čemu divit. Nejenže šikmá střecha vypadá lépe, ale je i praktičtější. Oproti plochým střechám si ale připlatíte za stavební materiál, jelikož potřebujete pokrýt větší prostor, než u rovné plochy.

Pro šikmý krov se většinou volí dřevěná konstrukce z hoblovaného, ale i nehoblovaného dřeva, podstatněji se však proti své ploché alternativě liší v krytině. U šikmých střech můžeme použít prakticky jakoukoliv tašku, u těch rovných se však musíme ohlížet na sklon a hlavně na použitý materiál (více v článku o střešních krytinách).

Při stavbě taktéž musíte počítat s investicí do dalších klempířských prvků jako žlaby, svody, či oplechování komínu. Společně se samotnou střechou tvoří fungující komplex, který by neměl obsahovat slabiny a tak na těchto prvcích rozhodně nešetřete.

Poptejte cokoli


Zajistíme Vám více nabídek pro porovnání.


  • Zadání poptávky je zdarma.
  • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.
Obecná poptávka

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
blank
blank
FVE exit