Plochá vs. šikmá střecha

Plochá nebo šikmá? Stavíte dům a neustále si pokládáte tuto otázku? Tak pro vás jsme si připravili tento článek.

Plochá střecha

Výhody: Úspory za materiál

Nevýhody: Drží se na ni sníh a dešťová voda

Plochá střecha se vám nejspíše vybaví hlavně u paneláků. Poslední dobou ale vzniká více a více staveb s plochou střechou a možná i vy přemýšlíte o tom, zda si ji nepostavit. Uspoříte tak za krytinu i jiný materiál, ale v případě deště či sněžení můžete počítat s tím, že se budou držet na střeše. Proto je základem pro stavbu hlavně kvalitní hydroizolace. Jak jste asi poznali z názvu, ta bude dům chránit před průnikem vody do vnitřních částí budovy. Nejčastěji se používají hydroizolační PVC pásy.

Pro pokrytí se nejčastěji využívá PVC či asfalt, můžete ovšem také narazit na tzv. „zelené střechy.“ PVC má nespornou výhodu ve svojí váze, asfaltové tašky se však snáze pokládají a jsou i lépe vyměnitelné, nemluvě o jejich vyšší výdrži.

Šikmá střecha

Výhody: Pokud je střecha dobře zaizolovaná, dešťová voda steče do žlabů

Nevýhody: Větší náklady na stavbu

Klasická šikmá střecha. Většina stavitelů zvolí tuto variantu a ani se není čemu divit. Nejenže šikmá střecha vypadá lépe, ale je i praktičtější. Oproti plochým střechám si ale připlatíte za stavební materiál, jelikož potřebujete pokrýt větší prostor, než u rovné plochy.

Pro šikmý krov se většinou volí dřevěná konstrukce z hoblovaného, ale i nehoblovaného dřeva, podstatněji se však proti své ploché alternativě liší v krytině. U šikmých střech můžeme použít prakticky jakoukoliv tašku, u těch rovných se však musíme ohlížet na sklon a hlavně na použitý materiál (více v článku o střešních krytinách).

Při stavbě taktéž musíte počítat s investicí do dalších klempířských prvků jako žlaby, svody, či oplechování komínu. Společně se samotnou střechou tvoří fungující komplex, který by neměl obsahovat slabiny a tak na těchto prvcích rozhodně nešetřete.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů