Střechy v Brně dostali zelenou

V létě je především ve velkých městech plných betonových staveb obrovské horko. Ulice žár slunce za celý den rozpálí natolik, že často nestihnou vychladnout ani během celé noci. Hlavně tropické dny pak také ztěžují udržet příjemnou teplotu i v našich domácnostech. I přesto že necháme všechna okna celou noc dokořán, byt se jen stěží zchladí na přijatelnou teplotu. Z tohoto důvodu stále více z nás investuje peníze do klimatizační jednoty. Existuje však jedno řešení pro oba výše uvedené problémy zároveň. Řešení, které máme na mysli, je navíc ekologické a energeticky méně náročné než pořízení a provoz systému pro regulaci teploty. A také než snaha měst kropit ulice vodou, která je v době, kdy mnoho neprší, velmi cennou komoditou, kterou by se mělo šetřit.

Bavíme se o zelených střechách, které dle termometru dokážou ovlivnit teploty ve svém okolí, ale i v budově, na které takováto oáza zeleně vznikla. Zelené střechy slouží jako hydroizolace před UV zářením. Mají ale i mnoho dalších výhod. Poslouží dobře také jako ochrana před extrémními klimatickými vlivy, kterými jsou například kroupy, vítr nebo mráz. Při tom též pomáhají odlehčení kanalizačního systému a to díky zadržování vody. Udává se, že retence vodních srážek dosahuje až 95 %. Co víc, zlepšují mikroklima v okolí a prospívají i kvalitě vzduchu. Redukují totiž oxid uhličitý až o 5kg za rok. Vzduch v blízkosti zelené střechy je očištěn o smog, těžké kovy a prach. Tento estetický prvek moderní architektury, jehož kořeny ale sahají daleko do historie, navíc snižuje hlučnost. A v neposlední řadě napomáhá udržování tepelné stálosti v domě tím, že eliminuje vnější vlivy.

Realizace zelené střechy
Realizace střešní zahrady

Shrneme-li si všechny výše uvedené informace, přínos zelených střech je nezpochybnitelný a dalo se tedy čekat, že si brzy jejich výhody uvědomí i v létě rozpálená města. A ve vlastním zájmu se pokusí jejich realizace podnítit a podpořit. Jako první s novým dotačním programem přichází jihomoravské město Brno. Od června si můžou zájemci moct zažádat o podporu v rámci dotačního programu města Brna pro oblast životního prostředí s názvem „Zeleň střechám“. Ten podporuje právě vytváření zelených střech. Samotná výše dotace se bude odvíjet od toho, zda žádá fyzická nebo právnická osoba a o jaká zelená střecha bude konkrétně realizována. Podpora se však bude pohybovat v rozmezí 900 až 1400 korun na metr čtvereční. Žadatel zároveň obdrží také příspěvek na odborný posudek spojený s realizací a to až do výše 10 000 korun.

Moravská metropole Brno se tímto způsobem snaží motivovat vlastníky a stavebníky obytných domů k efektivnímu a hlavně udržitelnému hospodaření s vodou. Věří, že za pomoci dotačního programu doje ke snížení množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů. Srážková voda bude kumulována například pro zálivku zahrady nebo splachování toalet. Dalším pozitivním vlivem navíc pak bude snížení teploty ve městě během horkých letních dnů.

Nadchl vás nápad zelené střechy? S návrhem, realizací, ale i následnou údržbou zeleně vám můžou pomoci odborníci ze Zahradnické firmy Skoupý díky bohatým zkušenostem hravě poradí i vám.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů