Teplo domova snadno a rychle? Volte krb!

Opět začala zima a Vy se děsíte té obávané obálky, která Vám dokáže dost znepříjemnit začátek nového roku? Jistě, je řeč o pravidelném vyúčtování energií. Vždyť se tak snažíte šetřit, ale připadá vám, že to nemilosrdné plusové číslo na konci je pořád větší a větší? Každý rok je to stejné. Lámete si nad tímto psaním hlavu a přemýšlíte, co jste mohli udělat lépe? A hlavně, jakou budeme mít taktiku na letošní rok, abyste už konečně něco ušetřili a nemuseli se obávat, že při každém zvonění domovního zvonku Vám pošťačka nese ten nemilosrdný verdikt?

Začněte u topení!

Rok co rok je to stejné. Zima nás prostě nešetří a dokáže vykouzlit hodně nepříjemné teploty.  Tenhle fakt dokáže vyvést z míry akorát tak silničáře, ale Vy to dokážete jednoduše vyřešit. Prostě na termostatu zmáčknete tlačítko a zima nemá ve Vaší domácnosti šanci. Jak jednoduché, že ano? Ale slyšíte s každým zmáčknutím, jak Vám penízky cinkají ven z peněženky?

Průvan patří ven, ne do Vaší peněženky!

Víte, co je levnější? Je to plyn nebo elektrika? Úplně zbytečná otázka! Nejlevnější je přece domácí krbové vytápění dřevem! Teď jste se pozastavili nad tím, jak to může být nejlevnější, když pořízení krbu je provázeno vyššími pořizovacími náklady? To je sice pravda, ale je to pouze jednorázová investice, která se Vám za mrazivou sezónu dokáže vrátit.

Otevřený či zavřený krb?

Je možnost si vybrat ze dvou základních typů, které jsou na dnešním trhu k dispozici. Můžete zvolit buď otevřený krb, který je vhodný do domácnosti starších lidí, kteří se nemusí obávat zranění dětí, kteří kolem otevřeného ohně mohou pobíhat. Je také hodně romantické si v mrazivý večer sednout před praskající oheň a jen se dívat, jak klidně plápolá a zajišťuje Vám teplo- ALE! Musíte počítat s odpadávajícími kusy dřeva či jiného paliva, tudíž je třeba okolí takového krbu obložit nejlépe kachličkami, kterým rozpálený kus nijak neublíží.

Zavřený krb patří k vyhledávanějším formám vytápění. Je to bezpečnější, protože máte oheň teoreticky pod kontrolou a můžete si nechat domov zahřívat i po dobu, co odejdete třeba do obchodu nebo na návštěvu ke známým. Když se vrátíte, prostě jen přiložíte a domov máte stále příjemně vytopený.

Že by to bylo takhle jednoduché?

Nicméně, i tahle varianta není vhodná pro každého. Kvůli přirozené cirkulaci vzduchu je nepříjemně vířen prach kolem nás, což alergici jistě neocení. Taktéž by mohla někomu vadit častá obsluha krbu, kdy musíte oheň udržovat a neustále přikládat. Ale hlavně nesmíme zapomínat na pravidelné čistění – spálením dřeva samozřejmě vzniká popel, který musíme odklízet, aby kamna stále příjemně topila.  Takže pravidelná údržba krbových kamen je nezbytnou součástí této úspory peněz za energie. Tyhle typy krbů můžete sehnat na trhu za cca 10.000,- a více.

Jedna z dalších průvodních investic při pořizování krbu na dřevo je také protáhnutí komína, které musí být provedeno odbornou firmou a pravidelně opakováno, aby se Vám pravidelným vytápěním komín nezanesl nečistotami, vznikajícími spalováním.

Jde to i bez komína! Existují krby bez komínu.

Téhle investici se můžete vyhnout pořízením plynových krbových kamen. U této varianty jde spíše o estetickou stránku vytápěcího tělesa a také o pohodlí. Jejich užívání stojí průměrně 8 – 10 Kč/h provozu, což je dražší než spalování dřeva, nicméně, tento typ krbu nemusíte čistit a dokonce není potřeba ani komín. Prostě zapnete dálkovým ovládáním a romantika je na světě. O jeho provoz nemusíte mít strach, o vše se za Vás postará termostat, který udrží Vaši domácnost příjemně vytopenou dle Vašich potřeb. Dokonce i intenzitu plamenů si můžete sami určovat a vybrat, co je pro Vás nejpřirozenější a nejvěrněji simulující přirozené plameny.  Každopádně, tento „přirozený efekt“ také něco stojí, takže pořizovací cena tohoto romantického a pohodlného kousku se pohybuje od cca 45.000,-

A co takhle levněji?

O dost levnější pořizovací cenu mají krby na bio-líh, které můžete pořídit od cca 2.000,-, ale na druhou stranu náklady na jeho provoz jsou o dost vyšší, než u plynové varianty. ALE! Nesmírnou výhodou fakt, že tenhle typ krbových kamen můžete přenášet tam, kam chcete, takže teplo prostě může jít s Vámi zrovna tam, kde chcete být a nemusíte tak často vytápět celý dům.

Skvělé je také, že si můžete tento typ krbu pořídit v různých velikostech a použít třeba jen na stole nebo zabudovat do stěny. Do některých typů také můžete přidat i vůně, což je nespornou výhodou. Vyrábí se buď s lesklým či matným sklem, takže můžete vybrat do svého interiéru přesně takový, který Vám vyhovuje. Musíte si ale dávat pozor na plameny. Nikdy nepřenášejte krb, pokud právě hoří, či nepřilévejte líh do hořícího krbu. Pokud Vám líh dojde, vždy je třeba počkat cca 15 min, než přilejete další várku.

Jak vybrat ten správný krb?

  • Výkon

Je velkou chybou opomenout při výběru fakt, jaký výkon je pro Vás a Vaši domácnost vyhovující. Musíte vzít v potaz, jak velkou plochu budete vytápět, ale i jak máte Váš dům izolovaný. Orientačně se uvádí, že 1 kW výkonu kamen je vhodný k vytopení cca 23 – 30 m3 v průměrně izolovaném domě.

  • Velikost

Je třeba si uvědomit, kde přesně budou Vaše krbová kamna instalována a podle toho zvolit dostatečnou velikost. Je možné pořídit i rohová kamna, která dokážou ušetřit místo v malých prostorech, také samozřejmě v závislosti na velikosti vytápěné místnosti.

  • Design

Pro mnoho z nás je design ten nejdůležitější aspekt při výběru kamen. Nikdy ale nesmíte zapomínat na veškeré technické parametry! Dnes je na trhu k dostání spousta designových typů kamen, jako například:

  • kamna litinová
  • kamna ocelová
  • kamna kachlová
  • kamna keramická

Pokud si necháte kamna postavit odbornou firmou, můžete si dokonce zvolit barvu, která Vám bude ladit s interiérem.

Hlavně nemějte z výběru strach, každý prodejce Vám určitě rád pomůže s výběrem těch správných kamen do Vašeho interiéru. Určitě je lepší poradit se s někým odborně způsobilým, jistě, soused také poradí, ale radám odborníků se rozhodně nevyhýbejte a mějte na paměti také poměr cena vs kvalita.

Protože teplo domova není jen vůně navařeného oběda, ale také to skutečné, měkké teplo, které dokáží vykouzlit jen a jen krbová kamna.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů