To pravé teplo domova? Přece domácí sauna!

Jako každý rok, je to zase tady. Ráno se probudíte do tmy, venku jen poletuje sníh a Vy byste nejraději zalezli zpátky do vyhřáté postele. Ale to nejde – prostě musíte ven do toho mrazu, oškrábat auto, vytopit ho a jet do práce. Tak tohle období právě začalo a změna k lepšímu zatím v nedohlednu. Pořád jen zima, zima a zima.

Ale víte, že i v takovém nečase se dá pořádně prohřát? Řešení je jednoduché – zajděte si do sauny! Nejenže Vám bude pěkné teploučko, ale pravidelné saunování má také blahodárné účinky na Vaše tělo a celkový organismus.

,,Sauna je lékárna chudého“

Spousta lidí trpí během přechodu podzim – zima na časté virózy, chřipky, nachlazení, rýmy, ucpané dutiny a podobně. V lékárnách jsou řady až ven a všichni chtějí to samé – vitamíny na podporu imunity. Chcete se k nim připojit? Myslím si, že se shodneme, že je lepší se namísto toho pohodlně posadit do tepla sauny a imunitu budete mít nastartovanou i bez vitaminů a navíc bude podpořen i Váš krevní oběh.  A hlavně, ženy, pravidelným saunováním se Vám dokonce vyčistí pokožka! Takže doktor a kosmetička v jednom – no, kdo by to nebral?

Možná si teď řeknete – No, super, vy jste chytří, posíláte mě do sauny, ale kde já se, tady na vesnici, do nějaké takové sauny dostanu?! I tohle dilema se dá jednoduše vyřešit. Postavte si saunu doma! Nemusí se jednat o nic velkého, stačí malá místnůstka, ze které se může stát Vaše “Mekka zdraví a regenerace“

Můžete si postavit saunu na míru, třeba i netypickou, co se týče rozměrů a uspořádání prostor ve Vašem domě či chatce – nebo si dokonce můžete postavit solitérní saunu na zahradě, na terase či balkoně. Například ve Finsku má svou soukromou saunu prakticky každá rodina.

Na co je třeba při stavbě sauny myslet?

Hlavní věc, kterou musíte mít na mysli stejně jako výběr kvalitního dřeva, je samotná izolace sauny. Často se izolace podceňuje a zanedbává a potom jsme překvapeni, že namísto užívání si relaxace a vyhřívání, musíme řešit izolační problémy. Takže – lidé, izolujte! Díky tomu také saunu vytopíte mnohem rychleji a udrží se Vám v ní vysoká teplota. A hlavně Vám to teplo také nebude “utíkat pryč“ a sauna nezačne degradovat.

Výběr izolace na stavbu sauny

 • Minerální vata – je stejně účinná jako skelná vata, ale hlavně není zdraví škodlivá. Izolace z minerální vaty musí být patřena ALU fólií a musí být určena k použití pro sauny.
 • PUR desky – jsou vyrobeny z tvrzeného EPS polystyrenu, mají stejné tepelně-izolační vlastnosti jako minerální vaty, ale jsou dvakrát tenčí a již opatřeny ALU fólií. Do malých domácích saun jsou nejvhodnějším izolačním materiálem.
 • Desky Sauna-Satu – jedná se o naprostou novinku v oblasti izolací saun, pocházející z Finska – rodné kolébky všech saun. Jsou to totiž speciální tenké PUR desky, které ušetří spoustu místa.

Výběr dřeva pro stavbu sauny

I co se týče dřeva, máte na vybranou dle Vašich cenových možností. České lesy a háje nám dávají na výběr tyto typy:

 • smrk
 • lípa
 • topol
 • osika
 • olše

Můžete je samozřejmě kombinovat i se zahraničními druhy dřeva, jako jsou například kanadská borovice nebo cedr. Pokud se rozhodnete stavět venkovní saunu, můžete použít i teakové dřevo. Nejčastěji je ale využíván červený cedr.  

Každopádně dřevo musí být vyschlé a kvalitní, musí dobře absorbovat teplo i vlhkost a musí mít nízkou smolovitost. V tomto si určitě nechte poradit od prodejců saun, kteří budou hned vědět, jaký typ dřeva Vám doporučit pro vaše domácí prostory.


Čtěte více: Jak správně ošetřit dřevo na stavbu sauny? Přečtěte si velké srovnání lazur na dřevo.


Pokud chcete mít saunu i jako designový „doplněk“ Vaší domácnosti, můžete dřevo nakombinovat s kamenným obkladem a získat tak moderní a zajímavý relaxační prostor.

Domácí sauna svépomocí

Na její stavbu si můžete najmout renomovanou firmu, která vše zajistí, ale pokud chcete ušetřit nějakou tu korunku a jste alespoň trochu zruční či máte ochotného kamaráda kutila, který Vám rád pomůže, tak přichystejte basu nějakých dobrých piv a můžete se do toho společně pustit a postavit si saunu svépomocí.

,,Kdo je schopen dojít až k sauně, může do sauny.“

Hned na začátek je třeba připravit si kvalitní nákres půdorysu, který bude simulovat Vašeho orientačního průvodce po celou dobu stavby. Musíte na něj zakreslit také umístění lavic, kamen nebo dveří a na prostor jejich umístění přišroubovat kromě základního dřeva, kterým saunu obložíte, také KVH hranoly či silnější desky, jelikož je nebezpečí, že samotné palubky nejsou schopny unést následnou váhu. Pak už jen můžete příslušenství přišroubovat.

Nezapomeňte na otvor pro nasávání čerstvého vzduchu a otvor pro odvětrávání, protože vzduch v sauně by se měl vyměnit cca 6krát během hodiny. Potom stačí natáhnout kabely, udělat kvalitní izolaci, namontovat dveře, ze kterých jste předtím odstranili sklo, aby se při montáži nerozbilo, instalovat topné zařízení a Vaše soukromé domácí odpočinkové centrum je na světě.

Domácí sauna na klíč

Pokud se ale na samotnou stavbu necítíte, můžete si pořídit i hotový typ sauny. Na trhu máte na výběr ze tří základních typů:

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


 • Domácí infrasauna

Tenhle typ sauny se dokáže vyhřát na teplotu až 60°C, která je produkována karbonovými nebo keramickými topidly. Dají se pořídit už od jednoho m2. Můžete umístit kamkoli, kde je rovná podlaha a elektrická zásuvka, protože neprodukuje žádnou páru a teplotu poškozující okolí.

Cena: 20.000,- a výše

 • Domácí finská sauna

V tomto typu se vyhřejete v teplotě 90 – 120°C. Zdrojem tepla jsou elektrická nerezová akumulační kamna nebo přímotop. Nicméně stavba tohoto typu sauny je náročnější, než u infrasauny.

Cena: 35.000,- a výše

 • Domácí parní lázeň

Zde je kladen důraz spíše na vlhkost, než na teplotu, která dosahuje cca 40°C. Obvykle jsou tyhle kabiny obloženy keramikou, kamenem či akrylátem a vybaveny generátory, vyvíjející páru, proto jsou poněkud dražší, než předchozí varianty.

Cena: 120.000,- a výše

Kromě tepla si můžete v sauně užít například i příjemnou vůni, která dokáže stimulovat oběhové centrum ve Vašem mozku a uvolnit pár tolik oblíbených endorfinů a Vy se tak budete cítit šťastní a spokojení. Stačí vybrat to správné aroma, které máte nejraději a užít si tento skvělý zážitek.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů