Umělý tah komínu – komínové ventilátory

soutez

Někdy se může stát, že komín nemá dostatečný přirozený tah a spaliny z kotle nebo krbu pronikají do interiéru. Dochází tak v především při přikládání paliva do kamen nebo kotle a nese sebou další nežádoucí dopady.

Kdy komín ztratí tah?

Tah komínu je způsoben fyzikálním jevem, který se nazývá komínový efekt. Ten nastává v komínu při rozdílu teplot na začátku a konci komínu, neboť teplý vzduch je lehčí než studený a dochází tak k pohybu spalin směrem vzhůru.

Tah komínu může být značně snížen až omezen špatnou průchodností spalinové cesty, instalací nového kotle nebo kamen, klimatizace nebo vzduchotechniky. Značný vliv na tah komínu má taktéž proudění vzduchu v okolí komínu. Čím rychleji proudí vzduch okolo komínové hlavice, tím vyšší u hlavice vzniká podtlak a tím víc vzrůstá tah komínu. Proudění vzduchu v okolí komínu může být sníženo změnou v okolní zástavbě – přístavba, nástavba, zvýšení okolních staveb a překážek.

Jak zvýšit tah komínu?

Pokud komín z jakékoli příčiny ztratí tah, je možné jej účinně zvýšit instalací komínového ventilátoru. Komínové ventilátory se standardně instalují dvěma způsoby:

  1. komínový ventilátor je umístěn na spodním okraji komínu u sopouchu a v komínu tak vyvozuje přetlak
  2. komínový ventilátor je umístěn na horním okraji komínu na komínové hlavici a v komínu je vyvozován podtlak

Komínový ventilátor se dá umístit prakticky na každý komín, na atypické komíny a komínové hlavice je nutné dokoupit nerezové přechodky. Zde najdete přehled levných komínových ventilátorů.

Montáž komínového ventilátoru

Instalace ventilátoru je mnohdy jednoduchá a můžete ji provést svépomocí. Nicméně jako vždy je doporučeno nechat instalaci na kvalifikovaném odborníkovi, který instalaci ventilátoru zajistí. Ventilátor se vždy osadí na průduch dle příručky výrobce a připojí na zdroj elektrické energie.

Výhody spalinového ventilátoru

Spalinový ventilátor zvýší tah komínu a docílí tak k dokonalému spalování paliva. Nejenže při dokonalém spalování zvýšíte účinnost kotle, ale zamezíte vzniku škodlivých látek unikajících do ovzduší. Použití ventilátoru má tedy kladný ekologický dopad. Další výhodou je snížení usazování sazí na skleněné výplni a na stěnách kotle/kamen. Při zatápění se také již nikdy nestane, že by vám do interiéru proudily spaliny.

Spotřeba ventilátoru

Provoz komínového ventilátoru při plném výkonu vyžaduje od 40 W do 200 W v závislosti na velikosti komínu, spotřebiče a typu paliva.

Cena komínového ventilátoru

Cena spalinového ventilátoru se běžně pohybuje od 10 000 Kč až do 40 000 Kč v závislosti na dimenzi zařízení.

Příklady komínových ventilátorů

Komínový ventilátor Draftbooster – elektrický ventilátor pro zesílení tahu komínu s kamny do výkonu 8 kW

Instalace ventilátoru Draftbooster na videu níže.

Komínový ventilátor Vortice TIRACAMINO TC 10 M – podporuje tah komínu, pro kotle na tuhá paliva, horizontální odvod spalin

Komínové ventilátory EXODRAFT – dánský výrobek, odolá vysokým teplotám, vhodný pro všechny paliva

Dále se na trhu nabízejí komínové ventilátory od výrobců CIKO a BANADOR.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů