Úspěšný průběh rekonstrukce může překazit několik chyb

Rekonstrukce domu

Kvalitní rekonstrukce je o správném plánování. Odměnou za detailní přípravu s dostatečným předstihem vám bude komfortní bydlení, které navíc stoupne na hodnotě. Než se do toho pustíte, je dobré vědět o nejčastějších chybách a na co se během přestavby zaměřit.

Rekonstruujte ve vlastním stylu

Proč vůbec chceme rekonstruovat? To je podstatná otázka, kterou bychom si měli položit. Vždycky se snažíme upravit stávající funkčnost nebo estetiku domácnosti, případně hned obojí. Taky je pravda, že nás vlastní bydlení do jisté míry reprezentuje, nic ale není radno přehánět. Renovujte domácnost v první řadě podle sebe a svého vkusu. Nepodléhejte společenskému tlaku budoucích návštěv – mohlo by se stát, že se při honbě za rádoby luxusním příbytkem dočkáte kýčovitého nezdaru.

Připravte si odpovídající finance

Zajištění dostatku financí na rekonstrukci je klíčové. Předem si pečlivě promyslete, co přesně chcete měnit a renovovat. Berte to jako základ pro stanovení realistického rozpočtu, který zohlední náklady na materiály, pracovníky a nečekané výdaje

V opačném případě se snadno dostanete do prekérní situace, kdy vám peníze začnou v průběhu stavby docházet. Tady startuje spirála špatných rozhodnutí v podobě neodborných svépomocných zásahů a nákupů levnějšího, méně kvalitního vybavení. A to je recept na fušerský výsledek, nebo dokonce úplné zastavení rekonstrukce. 

Ke zjištění orientační ceny materiálů od zateplení až po sanační systémy se výborně hodí například kalkulátor Weber.

Weber

Jak na střízlivý odhad harmonogramu  

Nepodceňujte časovou náročnost rekonstruování. Ujistěte se, že máte realistický odhad času, který zahrnuje i možné (a často velmi pravděpodobné) zpoždění. Veškeré změny plánů nebo dodavatelů v průběhu projektu budou mít vliv na celkovou dobu dokončení i na výdaje.

S dodavateli komunikujte. Jasné sdělení vašich požadavků a očekávání protistraně šetří čas. Stejně tak se pravidelně informujte o průběhu prací. Řemeslníky je dobré nasmlouvat s dostatečným předstihem, většina z nich má totiž objednané zakázky na dlouho dopředu.

S minimalizací časové náročnosti pomůžou i některé technologie výstavby. Zatímco tradiční metody na bázi vlhkých procesů trvají poměrně dlouho, se suchou výstavbou zkrátíte rekonstrukci až na polovinu času.

Materiál je půl rekonstrukce

Nešetřete na úkor kvality materiálu. Nevalná jakost použitých materiálů často způsobuje komplikace během stavebních postupů. Nakonec bude taková realizace ještě pracnější a dražší. Nemluvě o vysoké pravděpodobnosti brzkého znehodnocení a nutnosti dalších opravných prací. 

Vždy je složité později napravovat chyby způsobené nesprávně provedenou prací nebo nevhodně zvoleným materiálem. Známé pořekadlo, že „detail dělá dílo“ je při rekonstrukci rozhodně na místě. Je třeba myslet nejen na plošné aplikace, ale zejména na detaily. Například u stěn a podlah jsou velmi častou příčinou závad nevhodná napojení na prostupy, kouty, rohy apod.

V dnešní době je důležitým tématem snižování energetické náročnosti staveb. Ještě než investujete do technologií, jako je tepelné čerpadlo, rekuperace nebo fotovoltaiky, měli byste myslet na zateplení domu. Volte ideálně materiály s nízkým součinitelem tepelné vodivosti neboli lambdou. Čím je jeho hodnota nižší, tím pomaleji bude izolací unikat teplo.

Zateplovací systémy jsou dnes jednou z nejúčinnějších technologií, která zamezuje úniku tepla z objektu. Pamatujte, že nejlepší energie je ta, která se nemusí vyrobit. Zateplení domu zajistí nízké tepelné ztráty v zimě a zároveň se dům nepřehřívá v letním období.

Myslete i na výplně oken. Díky nabídce dvojitého a trojitého zasklení je možné zlepšit tepelnou izolaci velké části fasády vašeho domu. Bohatou nabídku sklovin nabízí třeba společnost Glassolutions.

Při renovaci podlah nebo příček nezapomínejte taky na akustiku v interiéru. I tady pomůže izolace. Pro výběru vhodného materiálu a tloušťky můžete kontaktovat odborníky ze společnosti Isover.  

Pokládka izolačních desek

Vybírejte z ověřených firem

Nepouštějte se do rekonstrukce svépomocí bez dostatečného know-how. Nejlepší volbou je najmout odborníky, kteří už potřebné zkušenosti mají. Opět tak předejdete žalu z nepovedeného výsledku a vícenákladům na opravy. A pokud se přesto odhodláte sami třeba zateplovat, důkladně se seznamte s doporučením od výrobce.

Profesionálové vám navíc řeknou, jestli je vámi zamýšlená rekonstrukce vůbec reálná. Při změně dispozice bydlení například ověří únosnost stropních konstrukcí. Ta má většinou určité omezení – vhodným řešením můžou být sádrokartonové příčky, které konstrukci příliš nezatíží. Vybírat můžete třeba z nabídky od Rigipsu

Specialisté si navíc bravurně poradí s návazností jednotlivých konstrukcí a s detaily. Obojí do velké míry ovlivňuje vlastnosti stavby, a to včetně požární odolnosti, zvukové izolace i celkové životnosti.  

Jak ale poznat solidní firmu? Nejjednodušší a nejspolehlivější řešení nabídnou reference, a to nejlépe ty ověřené. Snadnou pomoc nabízí například portál NejŘemeslníci.cz, kde najdete vůbec největší databázi řemeslníků a firem. Stačí zadat bezplatnou poptávku a tým portálu vás propojí s dodavateli z vašeho okolí.

Čeká vás několik závazků

K řadě rekonstrukcí je potřeba mít stavební povolení, nebo podat ohlášení stavby. Určitě proto zajděte na místní stavební úřad, kde zjistíte, zda se na vás taková povinnost vztahuje.

Další náležitostí, která vás může překvapit, je zajištění stavebního dozoru. Ten zodpovídá za dodržování technologických postupů, stará se o koordinaci jednotlivých prací a kompletuje doklady pro stavební úřad. Firmy často nabízejí stavební dozor v rámci zakázky, ale pokud budete najímat jednotlivé řemeslníky, musíte si ho zajistit sami.