Vermikompostér – to je kompostér do bytu

Kompostování je něco zcela běžného, co zná každý zahrádkář. Ten si svůj kompostér postaví buď svépomocí ze dřeva či ze starých palet, nebo využívá moderní zahradní kompostéry. A jak jsou na tom lidé, kteří chtějí kompostovat a nemají zahradu? V takovém případě je pro ně vyvinutý takzvaný vermikompostér. Jedná se o domácí kompostér do bytu, který lze umístit prakticky do jakékoli místnosti. Jak se tento domácí kompostér využívá? Jaké jsou výhody vermikompostéru?

Co je to vermikompostér?

Kompostér či volně ložený kompost lze vidět na každé zahrádce. Když by však někdo před pár lety řekl, že kompostuje u sebe v bytě, rozhodně by to vzbudilo zvědavost. Dnes už to však není nic výjimečného. Vermikompostér je zařízení, které umožní kompostování v domácích podmínkách. Tedy v interiéru, například přímo uprostřed obývacího pokoje. I když to zní na první pohled zvláštně, při důkladnějším popisu zjistíte, že to zase až tak výjimečné není. Jak je to možné? Je to umožněno konstrukcí samotného vermikompostéru, díky které na první pohled ani nepoznáte, že se jedná o malý kompostér.

Domácí kompostér do bytu - vermikompostér
Kompostovat lze i v bytě. Vermikompostér je výborným pomocníkem pro kompostování v domácích podmínkách. Na fotce zobrazen vermikompostér Urbalive.

Zdroj: www.urbalive.cz

Vermikompostér jako interiérový doplněk

Domácí kompostér si nelze představovat jako variantu, kterou lze v dnešní době najít na mnoha zahradách. Naopak. Jedná se o celkem zajímavý, stylový a moderní bytový doplněk. Hlavně potom do současných interiérů, kde může naplno vyniknout také:

 • Netradiční tvar
 • Výrazné barvy
 • Kombinace materiálů

Bez čeho se neobejde?

Využití nádoby označované jako vermikompostér se však neobejde bez jedné velmi důležité složky. Takové, která má na kompostování velký vliv a bez které by tvorba potřebného humusu nebyla možná. Jedná se o žížaly. Nejde však o ty tuzemské. Nutné je využívat pouze speciální druh žížal. Jde o takzvané kalifornské žížaly, které se následně starají o to, aby se z biologického odpadu tvořila zemina.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jedinečná konstrukce přináší efektivitu, ale i minimální narušení chodu domácnosti

Konstrukce, kterou má tento domácí kompostér, je unikátní v tom, že má několik pater. A to z důvodu, aby bylo jasně oddělené patro, kde pracuje samotná žížala od patra s hotovým kompostem a od patra s tzv. žížalím čajem.

I když na první pohled může držení odpadu v domácnosti v obývacím pokoji vypadat zvláštně, je pravdou, že to až tak výjimečné není. Samotná nádoba vermikompostéru je natolik dobře utěsněna, že se není nutné obávat zápachu, nebo jiných nežádoucích vlivů na chod domácnosti.

Všestranné využití

Výhodou je také to, že vermikompostér nabídne v rámci domácnosti celkem všestranné využití. Je pravdou, že kde se nic nepěstuje, tam je pořízení vermikompostéru zbytečné. Kde naopak ano, tam dokáže domácí kompostér vytvořit zeminu, která je bohatá na:

 • Živiny
 • Účinné enzymy
 • Růstové hormony

To zcela pochopitelně vede k faktu, že rostliny pěstované na balkoně získají kvalitní zeminu bohatou na vše potřebné. To podpoří jejich kvalitu a také růst. Vše samozřejmě zcela bez jakékoliv chemie, nebo jiných nežádoucích látek.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Čtete dále: Jaké využití nabízí rýmovník?

Ideální místo pro přírodní odpad

Řešení je samozřejmě vhodné i s ohledem na třídění odpadu. Ten přírodní tak nekončí v popelnicích, kde by byl znehodnocen. Pokud domácnost produkuje zbytky jídla, nemusí je vyhazovat, ale přidá je kalifornským žížalám do vermikompostéru. Takto i odpad z jídla dostane nové využití, což je mnohem ekologičtější cesta než klasické vyhazování a s tím spojené plýtvání.

Jedná se o pomocníka hlavně v domácnostech, které se rozhodnou být šetrné k planetě a budou se snažit využít vše do posledního kousku. Vzhledem k provedení se však jedná o unikát, který zaujme i milovníka designu. A tak domácí kompostování může být doprovodnou a s ohledem na ochranu přírody a využití jejích zdrojů také prospěšnou činností.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů