Vlastnosti tekuté tapety ocení nejen alergici

I když klasické tapetování není již nějakou dobu tak populární, jako kdysi bývalo, stále je oblíbené a lidé se k tapetování obytných místností vrací. Klasické tapety jsou náročné na aplikaci, a pokud se v průběhu životnosti přestanou líbit, budou se i těžce odstraňovat. Tekuté tapety představují daleko lehčí aplikaci, navíc jsou vhodné pro alergiky.

Vlastnosti tekutých tapet – čím vás zaujmou?

Jak již bylo zmíněno, tekuté tapety jsou vhodné zejména pro alergiky a pro lidi trpící astmatem a onemocněním dýchacích cest. Tekuté tapety jsou totiž antistatické a antialergenní díky svému složení z přírodních materiálů. Neobsahují žádné chemikálie, ředidla, barviva a jiné látky dráždicí pokožku a dýchací cesty. Díky složení je tekutá tapeta ekologická a šetrná k přírodě. Povrch zhotovený z tekuté tapety je stálobarevný a životnost je až 20 let, což je mnohem více než u klasického malířského nátěru.

Oproti klasickým tapetám jsou tekuté tapety bezešvé, jsou pružné, nepraskají a jsou snadno opravitelné. Velkou výhodou je to, že regulují vlhkost vzduchu v místnosti. Jsou prodyšné a povrch stěny dokáže pojmout značné množství páry, které v případě suchého vzduchu uvolňují zpět do prostředí.

Jelikož je tapeta vyrobena z celulózy, bavlny a hedvábí, což jsou materiály, které se používají k výrobě izolačních materiálů, získává tím tapeta tepelně izolační vlastnosti. Tapeta o síle cca 5 -10 mm vytvoří tepelně izolační vrstvu, která má daleko nižší tepelnou vodivost, než např. cihlové zdivo, keramický obklad nebo sádrokarton. Tím je docíleno rychlejšího vytopení místnosti. Směs bavlny, celulózy a hedvábí také vytváří dobrou akustickou izolaci. Díky aplikaci tekuté tapety získá místnost dobré akustické vlastnosti. Tekutá tapeta se tak může používat zejména pro hudebny nebo zkušebny.

Další kladnou vlastnost tekutých tapet ocení zejména ti, kteří opravují nebo rekonstruují. Vzhledem k síle nanášené vrstvy je možné tekutou tapetu nanášet i na nerovný a lehce popraskaný povrch. Tekutá tapeta vše zakryje. Ovšem pozor! Pokud jsou na stěně velké trhliny nebo omítka či obklad není soudržný, je nutné podklad odstranit.

Poslední předností tekutých tapet je jejich aplikace a oprava. Vymalovat pokoj je jednodušší, avšak nanášení tekutých tapet je jednodušší, než nanášení těch klasických. Tekuté tapety se také velmi lehce opravují. Pokud si myslíte, že k opravě budete potřebovat sadu zednického nářadí, tak se pletete. K opravě děr, promáčklin apod. postačí plastová špachtle a voda. O opravě tekuté tapety píšeme níže.

Výběr tekuté omítky – barva a struktura

Tekutou tapetu je možné použít prakticky kdekoli vyjma prostředí, kde stěna přichází do kontaktu s vodou. Voda naruší strukturu tekuté tapety a ta může následně začít opadávat či se jinak znehodnotit.

Na výběr je z mnoha různých vzorů a barev, které se dají kombinovat s ostatními povrchy z klasické omítky, barvami, korkem, dřevem, kamenem apod.

Barva a struktura tekuté tapety by měla odpovídat využití místnosti a měla by společně s nábytkem, osvětlením a dekoracemi vytvářet dobrý estetický dojem. Jelikož odstranění tekuté tapety není jednoduché jako přemalovat pokoj, je vhodné výběr barvy a textury konzultovat s odborníkem, který poradí, jaká barva a textura se kam hodí.

Nanášení tekuté tapety

Aplikace tekuté tapety je jednoduchá. Ať jste zkušeným štukatérem nebo jen zručný kutil, jistě nanesení zvládnete levou zadní. Pokud se na to necítíte, můžete si povolat firmu, která se aplikacemi tekutých tapet zabývá.

Příprava podkladu a materiálu

Povrch, na který se nanáší tekutá tapeta, musí být suchý a čistý, zbavený volných částic, odpadávajících kusů omítky apod. Pokud jsou v omítce trhliny širší jak 3 mm, je potřeba je zatmelit vhodným pružným, k tomu určeným tmelem.

Povrch stěny se poté alespoň dvakrát opatří penetračním nátěrem, do kterého je vhodné přimíchat jemný písek, který vytvoří přilnavější povrch.

Po uplynutí minimálně 24 hodin se může přejít k nanesení tekuté tapety. Před tím je nutné připravit směs. Příprava je jednoduchá. Obsah balení se vysype do nádoby a přilije se vlažná záměsová voda o objemu stanoveném na obalu výrobku. Po důkladném promíchání směsi se nechá připravený materiál alespoň hodinu, lépe však dvě hodiny odstát a před nanášením se opět promíchá.

Aplikace tekuté tapety

Tekutá tapeta se nanáší obdobně jako štuk nebo vrchní „fajnová“ omítka. Potřebovat k tomu budete plastové hladítko, které se dá sehnat v každém hobbymarketu. Směs se nanáší na připravený podklad pod úhlem cca 5°, který svírá plastové hladítko a povrch stěny. Během nanášení se nesmí provádět krouživé pohyby. Materiál se nanese pomalým tahem na plochu a následně se hladítko jemně odtrhne rovnoběžně s povrchem. Po nanesení se nechá tekutá tapeta zaschnout. Otevřete v místnosti dokořán okno, vytvořte průvan nebo uměle zajistěte cirkulaci vzduchu, aby se mohla všechna voda odpařit. Přeci jenom pojme tekutá tapeta velké množství vody, které musí ze stavby pryč, aby nenapáchalo škodu. Při velké vlhkosti přírodní materiál může degradovat, příp. se objevit plísně.

Oprava poškozených míst v tekuté tapetě

Oprava důlků, rýh a promáčklin v tekuté tapetě není nic těžkého. Zasažené místo stačí jednoduše namočit pomocí rozprašovače, počkat 30 – 50 min než materiál změkne a poté jej vyspravit plastovou stěrkou. Lze použít původní materiál, případně jej doplnit novým. V tom případě riskujete, že opravené místo bude viditelné kvůli jiným barevným odstínům.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Cena tekuté tapety

Není třeba se obávat vysoké ceny. Jeden metr čtvrcení tapety vyjde na 150 – 350,-Kč v závislosti na zvoleném typu. Jedná se však pouze o materiál. Pokud nanesení tekuté omítky svěříte firmě, počítejte dalších cca 200 – 300,-Kč/m2. Další položkou bude penetrace podkladní vrstvy, jedná se o částku v rozmezí 10 – 20,-Kč/m2.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů