Výběr dlažby na terasu a pokládka betonové dlažby

soutez

Na betonovou dlažbu dnes narazíte prakticky kdekoli. A není také divu. Stavebníci betonovou dlažbu využívají nejen pro stavbu chodníků, ale i stavbu terasy, příjezdové cesty, parkovacích a odstavných ploch. Betonová dlažba se stala oblíbenou zejména díky své dlouhé životnosti, jednoduché a rychlé pokládce a příznivé ceně.

To však nejsou jediné výhody betonové dlažby. Betonová zámková dlažba je rozebíratelná, což v případě rekonstrukce znamená to, že dlažbu nemusíte násilně bourat, ale stačí ji jednoduše, bez použití jakékoli techniky, rozebrat a znovu použít pro stavbu. Z tohoto pohledu se jedná o ekologičtější variantu k monoliticky zpevněným plochám. Za zmínku stojí také obrovské množství různých dekorů, vzorů, tvarů a barev zahradní dlažby, díky čemuž není vůbec náročné vybrat takovou dlažbu, která se bude hodit do jakékoli zahrady.

Dekory a barvy betonové dlažby BEST

Když se řekne betonová dlažba, kdekdo si jako první vybaví klasickou zámkovou dlažbu ve tvaru „íčka“ nebo „vlnovky“. Druhů zahradních betonových dlažeb je však mnohem více. Patří mezi ně také například:

 • betonová dlažba imitující kámen,
 • zatravňovací dlažba,
 • skladebná betonová dlažba,
 • betonová dlažba na terasu.

Klasická zámková dlažba

Klasická zámková dlažba se vyrábí ve výše zmíněných tvarech „íčko“ a „vlnovka“, případně klasická „kostka“. Společnost BEST zámkovou dlažbu dodává ve dvou barevných provedeních, a to v klasické přírodní šedé a v červené. Výška zámkové dlažby se volí dle účelu dlažby. Pro pochozí chodníky a zpevněné plochy postačí výška dlažby 40 – 60 mm, pro příjezdové cesty k rodinnému domu je lepší pořídit dlažbu s výškou 80 mm. Zámková dlažba o výšce 100 mm se používá pro zpevněné plochy s vyšší zátěží (výrobní areály, parkoviště).


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba - IN
Vyberte typ zámkové dlažby:

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Betonová dlažba imitující kámen

Přírodní kamenná dlažba je nádherná, má své výhody, avšak je poměrně drahá. Betonová dlažba v imitaci kamene je dobrá a cenově dostupná alternativa. Například betonová dlažba BEST – ESMERO je náhrada za kamennou kostkovou dlažbu. Vyrábí se celkem ve 104 nepravidelných tvarech, ze kterých lze vyskládat autentickou dlažbu na první pohled nerozeznatelnou od té pravé. Dlažbu z lomového kamene můžete napodobit použitím dlažby BEST – SOLITERA, která má nerovné hrany a vyrábí se ve čtyřech barevných provedeních.

Betonová dlažba BEST-SOLITERA, barva colormix etna - imitace přírodního kamene
Betonová dlažba BEST-SOLITERA, barva colormix etna – imitace přírodního kamene

Zatravňovací betonová dlažba

Problém se suchem je hlavním tématem posledních několika let. Málo dešťových srážek a velké zpevněné plochy přispívají k úbytku podzemní vody. I když betonová dlažba disponuje vodopropustnými spárami, množství vsáknuté vody je minimální a převážná většina vody odteče do kanalizace. Zatravňovací dlažba je ideálním řešením pro stavbu parkovacích ploch, chodníků a příjezdových cest. Má mnohem větší retenční schopnosti a navíc zvyšuje výměru zelené plochy.

Novinkou je čtvercová zatravňovací betonová dlažba BEST AKVAGRAS, která díky svým 30 mm distančním nálitkům zvyšuje podíl zeleně na 27,5 % z celkové zpevněné plochy.

Zatravňovací betonová dlažba BEST-AKVAGRAS, barva colormix etna
Zatravňovací dlažba BEST-AKVAGRAS zvyšuje retenční schopnost zpevněné plochy
Betonová zatravňovací dlažba BEST-AKVALINES. Spáry mezi kostkami mohou být zatravněny, příp. je lze vyplnit jemným štěrkem.
Betonová zatravňovací dlažba BEST-AKVALINES. Spáry mezi kostkami mohou být zatravněny, příp. je lze vyplnit štěrkem pro snazší odtok dešťové vody.

Betonová dlažba na terasu

Terasu či podlahu pod pergolou můžete zpevnit použitím výše zmíněných dlažeb, nabízí se však i betonová dlažba speciálně určená pro použití na terasy a zpevněné plochy okolo bazénů. Jedná se o čtvercovou dlažbu s rovnými hranami o rozměrech 400 x 400 až 600 x 600 mm s tloušťkou 40–50 mm. Povrch dlažby může být standardní, reliéfní, tryskaný, nebo vymývaný, přičemž je dlažba vyráběná v několika barevných provedeních.

Betonová dlažba BEST-BELEZA se hodí především k moderním novostavbám
Betonová dlažba BEST-BELEZA se hodí především k moderním novostavbám

Pokládka betonové dlažby – jaké jsou možnosti?

Pokládka zámkové dlažby do štěrkového lože

Nejrozšířenějším způsobem pokládky betonové dlažby je pokládka do štěrkového lože. Používá se především pro stavby chodníků, příjezdových cest a parkovacích ploch, ale lze ji použít i pro stavbu terasy. Stavba zpevněné plochy probíhá tak, že se do potřebné hloubky odebere ornice a hlína. Podloží se zhutní, provede se podkladní štěrková vrstva z hrubšího štěrku, na který se navrství kladecí vrstva z jemnějšího štěrku do požadované výškové úrovně. Na takto připravený podklad se následně klade betonová dlažba, která se na závěr zhutní pomocí vibrační desky.

Tip: Chystáte se na novou zámkovou dlažbu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Skladba betonové dlažby pro pochozí plochy
Skladba betonové dlažby pro pochozí plochy
Skladba betonové dlažby pro pojezdové plochy
Skladba betonové dlažby pro pojezdové plochy

Pokládka betonové dlažby na terče

Ne vždy je pokládka betonové dlažby na štěrk vhodným způsobem. Pro terasy a zpevněné plochy okolo bazénů se hodí dlažba, která se pokládá na terče. Jedná se o plastové „nožičky“, které jsou rektifikační a lze pomocí nich vyrovnat i mírně svažitý podklad (například spádování terasy do dešťového vtoku). Odtok dešťové vody je tak zajištěn i v případě, že je terasa naprosto vodorovná, jelikož voda odteče mezi spárami v dlažbě.

Pokládka betonové dlažby na terče
Pokládka betonové dlažby na terče

Tipy pro pokládku dlažby to štěrkového lože

Kvalitní betonová dlažba má dlouhou životnost, pakliže ji však položíte na nekvalitní podloží, časem se vám začne lokálně propadat. Před pokládkou dlažby proveďte skrývku zeminy, zhutnění podloží a štěrkového lože v dostatečné tloušťce dle účelu zpevněné plochy.

dodavatel

Pro rychlejší pokládku doporučujeme precizní připravenost kladecí vrstvy štěrku. Pro urovnání kladecí vrstvy použijte hliníkovou či dřevěnou lať a pomocí vodováhy překontrolujte rovinatost podkladu. Čím delší lať použijete, tím lepší rovinatosti dosáhnete.

Při pokládce odebírejte dlažbu z více palet najednou. Předejdete tak kontrastním přechodům v barevnosti v ploše dlažby.

Pro pokládku dlažby na okrajích používejte výrobcem dodávané okrajové a poloviční kameny. Pro řezání dlažby používejte úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Při práci používejte ochranné pomůcky, zejména ochranné brýle.

Více tipů pro pokládku betonové dlažby naleznete na stránkách výrobce betonové dlažby BEST nebo ve videu níže.

Videonávod na pokládku betonové dlažby si můžete prohlédnout na videu níže.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak objednat betonovou dlažbu?

Samotná dlažba nestačí, bez palisád a obrubníků se neobejdete. Palisády a obrubníky slouží k přesnému vymezení zpevněné plochy a zajistí tak její stabilitu zejména po okrajích. Šířka obrubníku by měla být minimálně 50 mm v případě chodníků a 80 mm v případě příjezdových cest.

Betonová palisáda BEST-STONE, barva colormix briliant
Betonová palisáda BEST-STONE, barva colormix briliant

Při pokládce dlažby je nutné počítat s prořezem cca 3 – 10 %. Dlažbu je nutné v různých případech krátit a zařezávat, proto objednejte vždy více kusů najednou. Pakliže byste chybějící dlažbu dokupovali později, může se stát, že bude mít mírně odlišný barevný rozdíl. Jednotnou barevnost zajistíte dostatečným množstvím materiálu, přičemž kusy dlažby, které vám zůstanou, můžete uskladnit a použít pro výměnu v případě poškození dlažby.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba
Vyberte typ zámkové dlažby:

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů