Výběr materiálu na stavbu terasy

Vybrat vhodný materiál pro stavbu terasy tak, aby splnil všechna očekávání, technické požadavky a zároveň měl materiál dlouhou životnost při optimální ceně, je těžké. Mezi naše tradiční dřeviny totiž zavítaly cizokrajné exotické dřeviny, které jsou v mnoha ohledech odolnější a trvanlivější.

Terasy se v dnešní době staví především ze speciálních terasových prken. Předností většiny prken je především profilování horní nášlapné plochy, která zaručuje protiskluznost v případě vlhkého povrchu. Navíc terasová prkna, jakožto materiál, který je neustále na očích, je při výrobě tříděn a zbavován nevzhledných částí, jako jsou suky, smolníky a praskliny. Dřevo je následně uměle sušeno v teplovzdušných komorách, což zajišťuje eliminaci deformací prken vlivem přirozeného sesychání. Terasová prkna jsou mnohdy také chemicky ošetřena impregnací, která zaručí vodoodpudivost materiálu. Dřevo tak do sebe neabsorbuje vlhkost a nevznikají podmínky vhodné pro bujení plísní a hub.

Dřevěná terasa z exotického dřeva
Dřevěná terasa z exotického dřeva

Dostupná materiálová provedení teras

Doposud nejrozšířenější dřevinou pro konstrukci teras je modřín. Modřínové terasy jsou odolnější a trvanlivější než smrkové či borovicové terasy a navíc mají dobrý poměr cena/kvalita. Pro stavbu se používá buď náš modřín, nebo modřín sibiřský. Ten se vyznačuje lepší tvarovou stálostí díky hustším letokruhům a vyšší odolností proti vodě a houbám, která je zaručena větším obsahem pryskyřice.

Modřínové dřevo není nutné chemicky ošetřovat. Je ovšem třeba počítat s tím, že časem vlivem slunečního záření dřevo zešedne. Není to však známka degradace materiálu, jedná se pouze o vizuální efekt. Nicméně je třeba vzít na vědomí, že neošetřená modřínová terasa může časem ronit pryskyřici, čemuž lze jednoduše zabránit k tomu určenými nátěry.

Dřevěné terasy z exotických dřevin jsou odolnější a trvanlivější, ale také dražší. Nabízeny jsou různé druhy dřevin v několika desítkách odstínů. Nejčastějšími druhy exotických dřevin jsou Bangkirai, Bukit, Merbau, Massaranduba, Garapa, Teak a Ipe.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Stejně jako modřínové dřevo, tak i exotické dřevo nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu ani náročnou údržbu. Za nevýhodu je možné považovat v některých případech vyplavování barvy, ale také způsob těžby a dopravu dřeva přes půl světa.

Z tuzemských dřevin se nabízí například smrk a borovice. Jedná se o dřeviny měkké s nízkou trvanlivostí a odolností proti povětrnostním vlivům. Tyto dřeviny vyžadují ošetření napouštěcími oleji, lazurami, nebo laky a pečlivou údržbu. V opačném případě nevydrží dlouh. I přes tyto negativa jsou smrk a borovice pro dřevěné terasy žádané, a to především kvůli jejich nízké ceně. Mezi zmíněnými dřevinami jsou nejlevnější.

Stavba WPC terasy – Wood Plastic Component – terasy s dřevoplastu

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů