Určitě vás někdy zaskočila sněhová pokrývka, zrovna když jste spěchali ráno do práce. Boj s lopatou pak není to, co by člověk právě potřeboval. Pokud bydlíte na horách, je odklízení sněhu v okolí domu téměř na denním pořádku, ale ani v nižších polohách se mu někdy nevyhnete. Sněhová fréza vám usnadní život a poradí si s úklidem sněhu u domu snadno a rychle. Jakou ale pořídit?
Při výběru bychom si měli odpovědět na několik otázek. Budeme odklízet sníh ze zpevněných nebo nezpevněných ploch? Jak často předpokládáme, že sněhovou frézu využijeme, na jak velké ploše a v jak náročném terénu? Necháme sníh déle ležet nebo jej odklidíme začerstva?
Přestože ceny fréz na sníh každoročně klesají a dovolit si je může stále více lidí, pořád nejde o zanedbatelnou investici. Správný výběr vzhledem k požadavkům, ploše pozemku a přírodním podmínkám je tedy na místě. Jak se v nabídce zorientovat? Základní dělení sněhových fréz je na jednostupňové a dvoustupňové.
Jaký je princip jejich fungování?
Jednostupňová sněhová fréza má rotující lopatky, které sníh nabírají a odhazují. Zároveň pohybují frézou kupředu, není třeba pojezdový systém s převodovkou. Dvoustupňová sněhová fréza má otáčející ocelový šnek, který prořezává a postupně odkrajuje vrstvy sněhu. Velké kusy jsou rozdrceny mezi ocelovými listy na malé a dopraveny do prostoru vysokootáčkového ventilátoru. Jeho lopatky rozdrcený sníh naberou a odhodí přes otočný komín. Směr a vzdálenost odhozu jdou nastavit.
Jednostupňové frézy jsou určeny pro zpevněné povrchy a menší plochy, pokryté čerstvým sněhem. Fréza dvoustupňová si dokáže poradit se sněhem udusaným, mokrým nebo zmrzlým a překážkou jí nebude žádný povrch. Z toho je nám asi jasné, že pro odklízení čerstvě napadnutého sněhu na cestě ke garáži a v okolí domu v podmínkách, kde příliš mnoho sněhu nebývá, se bude hodit spíše fréza jednostupňová, pro náročnější podmínky zase ta dvoustupňová. Pohon bývá benzínový, u jednostupňových fréz někdy i elektrický.
Modely dvoustupňové sněhové frézy se dělí na kolové a pásové. Kolová fréza může být vybavena automatickým diferenciálem a poměrně snadno se s ní zatáčí a couvá. Fréza pásová zas zvládne sněhové jazyky a závěje, frézuje sníh po vrstvách. Uvidíte, že vám sněhová fréza usnadní život a jakmile začne sněžit, nebude pro vás odklízení sněhu noční můrou.
Jak správně vybrat sněhovou frézu?
Uvažujete-li o koupi sněhové frézy, pečlivě zvažte její výběr. Ne každá fréza musí být optimálním řešením.
Krok č. 1 – Benzínovou nebo elektrickou frézu?
V tomto kroku budete vycházet zejména z toho, zda máte v blízkosti místa, kde budete odklízet sníh, přívod elektřiny. Obecně lze však říci, že elektrická sněhová fréza je méně výkonná a proto se hodí například do města v oblastech, kde za celou zimu moc sněhu nespadne. Na využití v horských oblastech zapomeňte. Bezproblému však odklidíte tenkou vrstvu prašanu z chodníku nebo příjezdové cesty.
Krok č. 2 – Jednostupňovou nebo dvoustupňovou frézu?
I zde je rozdíl především ve výkonu sněžné frézy. Zatímco jednostupňová fréza je určena na čerstvou, nezamrzlou tenkou sněhovou pokrývku, dvoustupňová fréza si poradí i s uloženým a zamrzlým sněhem.
Krok č.3 – Záběr sněžné frézy.
Záběr sněžné frézy volte na základě prostoru, na kterém budete sníh odklízet. Záběr je v rozmězí nejčastěji 50 – 80 cm.
Krok č.4 – Pásová nebo kolová fréza?
Pásová fréza zvládne odklízení závějí i na prudším terénu, kolová se hodí spíše na rovinnatou plochu.
Krok č.5 – Funkce frézy
Quick Stick – Jedná se o systém, který umožňuje pomocí joysticku ovládat směr odhozu sněhu.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Free Wheel – Funkce, která sepnutím páky odpojí náhon na jedno z kol a otáčení a zatáčení s frézou je daleko snažší.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.