Vybíráme správný závit žárovky

Dnešním standardem jsou světelné zdroje s technologií LED. Klasické žárovky s wolframovým vláknem jsou stále dostupné, nicméně zájem o ně není jako dřív. LED žárovky nabízí daleko nižší spotřebu elektrické energie a mnohem delší životnost. Jsou tedy jasnými favority při výběru žárovky.

Při výběru žárovky je třeba hledět na několik faktorů, které ovlivňují vlastnosti světla. Pro každý účel se hodí jiná žárovka, což je dáno především požadovanou intenzitou osvětlení a zajištěním zrakové pohody. Aby však bylo možné žárovku namontovat do svítidla, je potřeba zvolit správnou patici, resp. závit žárovky. Výběr patice se řídí dle pokynů, které jsou vždy uvedeny nejen na obalu svítidla, ale i přímo na svítidle. Již nějakou dobu na trhu není pouze jedna patice, na výběr je z více jak 15 typů, a proto je při výběru žárovky potřeba dávat pozor na to, jakou paticí je žárovka opatřena.

Nejrozšířenější patice a závit žárovky

 

závit žárovky E27
Žárovka se závitem E27

Závit E27 – Závit E27 mají především klasické žárovky. Číslovka určuje průměr závitu v mm. Žárovky se závitem E27 najdou uplatnění ve většině vnitřních i vnějších svítidlech.

Závit E14 – Závitem E14 jsou vybaveny žárovky přezdívané „miňonky“. Využívají se především do svítidel, u kterých je uvažováno s nižším příkonem žárovky. Typickým příkladem jsou stolní lampičky.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Patice GU5.3 – Žárovky s paticí GU5.3 jsou bezzávitové, místo závitu jsou na žárovce 2 kolíčky, které slouží pro uchycení do svítidla. Číslovka určuje vzdálenost v mm mezi těmito kolíčky. Žárovky GU5.3 nelze napájet přímo ze sítě pod napětím 230 V, musí být zapojeny do svítidla vybaveného transformátorem na 12 V. Stejně jako žárovky se závitem E14 se i tyto žárovky využívají ve stolních lampičkách či v bodových a podhledových svítidlech.

Patice G9 – Žárovky s paticí G9 najdou své uplatnění ve stropních, podstropních a nástěnných svítidlech. Na rozdíl od žárovek s paticí GU5.3 lze tyto žárovky napájet přímo ze sítě.

Patice žárovky G10
Žárovka s paticí GU10

Patice GU10 – Žárovky s paticí GU10 mají tzv. bajonet – žárovka se zastrčí do zdířky a pootočí. Žárovky jsou stejně jako žárovky s paticí G9 napájeny přímo ze sítě a používají se pro bodová nástěnná a podstropní svítidla.

TIP: Žárovka musí zajistit dostatečnou osvětlenost prostředí. Pracovní plocha s nesprávnou osvětleností může mít za následek únavu očí. Proto je třeba vybrat žárovky s dostatečným příkonem, resp. s dostatečnou svítivostí, která je udávána na obalu žárovky v lumenech. Za únavou očí a bolestí hlavy však může stát i nekvalitní osvětlení, které problikává. Pobyt v místnosti s problikávajícím světlem je z fytobiologického hlediska nevhodný a při delším působení i nebezpečný. Více na https://www.philips.cz/c-m-li/led-hub/eye-comfort/LED.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů