Výhody a nevýhody dřevostaveb

V dnešní době je využití dřeva z konstrukčního hlediska jedním z hlavních témat odborných i veřejných diskuzí ve stavebnictví. U nás jsou dřevostavby reprezentovány především rodinnými domy, a tak se v tomto článku zaměříme hlavně na ně. Na jejich výhody a nevýhody.

Hlavní devízou dřeva jako stavebního materiálu je jeho nízká hmotnost, která usnadňuje dopravu, manipulaci i samotnou výstavbu. Ta je pak mnohonásobně rychlejší než u zděných staveb. S tím souvisí jednoduchost rekonstrukcí či oprav, které jsou proveditelné i v zimním období, jelikož se nejedná o mokré procesy výstavby, čímž také odpadají technologické přestávky.

Energetická náročnost dřevostaveb

Energetická náročnost moderní dřevostavby, tedy náklady na vytápění, je velmi nízká, v případě využití solárních panelů může být i nulová. Ovšem za předpokladu kvalitní tepelné izolace obvodových stěn. Tím se dostáváme k další výhodě, kterou je využití „sendvičových“ konstrukcí při minimálním zvětšení tloušťky stěny, což by mohlo zmenšit obytnou plochu místností. Z toho pak plyne snadnější regulace teploty vnitřního prostředí, protože se teplo nemá kudy ztrácet.

Dřevostavba = ekologická stavba

Posledními, avšak pro většinu z nás hlavními výhodami dřevostaveb je jejich estetičnost, také fakt, že stavba i její průběh jsou ekologické, tudíž nezatěžují životní prostředí a hlavně levné. 1 m2 zastavěné plochy dřevostavby je o 5 až 15% levnější než u zděného domu.

Nevýhody dřevostaveb

Ač se to na první pohled nemusí zdát, hlavní nevýhoda dřevostaveb se projeví již na samém počátku. Tedy u investičního záměru a tvorby projektové dokumentace dřevostavby. Zde se musí vyřešit zásadní otázky ohledně technologie, konstrukčního systému a všech detailů, které pak přímo ovlivní vlastnosti stavby, o kterých se ještě zmíníme. Odborná znalost projektanta je tedy zásadní a na této položce by se v rozpočtu rozhodně nemělo šetřit. Vynaložené finance se zcela určitě vrátí.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Dalšími nevýhodami jsou problémy s odvětráváním budovy, které je ve většině případů nucené, což se také projeví při rozpočtu. Dřevo je samozřejmě hořlavý materiál, ovšem dnes se staví z lepeného dřeva, které je tvarově stálé, má vyšší hustotu, tím i vyšší požární odolnost, která může být navýšena chemickými nátěry a nástřiky. Tím se hodnoty požární odolnosti téměř vyrovnají oceli. Dalšími problémy jsou náchylnost na vlhkost (více se dočtete v článku Vlhkost u dřevostaveb), která se může projevit objemovými změnami a hnilobou, nízká kročejová neprůzvučnost a celkově dobré šíření zvuku, což je ve stavebnictví nežádoucí.

Zdroj: ŠKRABALOVÁ, Eva (ed.). Dřevostavby. 1. vyd. Brno: ERA group, 2002. Edice 21. století. ISBN 80-86517-39-X.

 

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů