Vyplatí se tepelně-izolační omítky? | stavimbydlim.cz
Home Jak postavit dům Vyplatí se tepelně-izolační omítky?

Vyplatí se tepelně-izolační omítky?

0

Při zateplování domu je možné při izolaci fasády použít ještě tepelně-izolační omítku (neboli termo omítku), která je vylepšená o izolační materiál – a to polystyren nebo perlit. Princip je v tom, že díky přidanému izolačnímu materiálu zabraňuje unikání tepla z domu a tím se samozřejmě sníží i náklady na energie.

Omítka je propustná pro vodní páry, zároveň je upravená proti plísním a je nehořlavá.

Tepelně-izolační omítka ovšem nikdy nemůže nahradit zateplení domu. Používá se jako doplňující materiál pro ještě lepší izolaci, nebo na místech, kde není možné budovu celkově zateplit. Nejčastěji se používá v interiérech, lze ji požít i v exteriéru. Díky propustnosti pro páru v domě nevzniká přebytečná vlhkost a následně plísně.

Nanášení tepelně-izolační omítky na zdivo
Nanášení tepelně-izolační omítky na zdivo (zdroj: http://www.zatepleni-fasad.eu/Images/nanesen%C3%AD%20termoom%C3%ADtky.jpg)

Tato omítka bude nejlépe fungovat, použijeme-li ji v kombinaci s tepelně-izolační maltou. Na tuto maltu se následně nanese termo omítka, ideálně vevnitř i zvenku budovy, aby byl efekt co nejvyšší. Jako dodatečné zateplení problémových částí, tedy těch, kde z domu nejvíce uniká teplo, ji lze použít třeba kolem oken.

Termo omítka dokáže zlepšit vlastnosti již zatepleného domu tak, aby byla úspora energií ještě vyšší. Ovšem sama o sobě se nevyplatí. Pokud máte dům alespoň z části zateplený, investice do tepelně-izolační omítky se vyplatí, její návratnost se odhaduje na 5-8 let, což při cenách samotných nemovitostí není tolik. Pokud o termo omítce uvažujete, ale nemáte zateplený dům, určitě se doporučuje nejprve zateplit dům, a potom uvažovat o dalších krocích, které by úsporu energií ještě zvýšily.

 

Autor neznámý. Cihlářský svaz Čech a Moravy  [online]. 10. 4. 2016, [10. 4. 2016]. Dostupné z: ˂ http://www.cscm.cz/malty˃

Michal Hamšík. Bydlení pro každého. [online]. 14. 8. 2007, [10. 4. 2016]. Dostupné z: ˂http://stavba-a-rekonstrukce.bydleniprokazdeho.cz/zateplovani-a-izolace/pouziti-tepelne-izolacnich-omitek.php˃

obr.: http://tvstav.cz/user/data/modul-images/4501-preview-vap2.jpg)