Výpočet materiálu PORFIX na stavbu domu

Chystáte se stavět dům svépomocí a nevíte, jak spočítat množství potřebného materiálu, aby nechyběl, nebo zbytečně nepřebýval? Společně se podíváme na možné postupy, jak docílit toho, aby dům nezůstal nedostavěný, nebo nám nezůstalo na zahradě několik palet materiálu, které nevyužijete. Konkrétně se zaměříme na materiál potřebný k vyzdění vnitřních příček, nosných a obvodových stěn. Prozradíme i triky, jak je možné ušetřit před zakoupením stavebního materiálu.

Logo PORFIX CZ a.s.

Jak objednat zdicí materiál, aby nescházel ani nepřebýval?

Jednou z možností je požádat o spočítání projektanta či architekta, který dům projektoval. Jen malé procento z nich to však udělá jako laskavost, většina z nich má práce nad hlavu a nemohou si dovolit ztrácet čas. Jeho čas je drahý a nechá si ho i náležitě zaplatit, pokud se do počítání vrhne. V případě, že zvolíte tuto placenou možnost, jistě se setkáte s profesionálním a přesným výpočtem.

Kalkulace stavebního materiálu svépomocí

Pokud jste svépomocný stavebník a troufáte si na to, můžete si množství stavebního materiálu spočítat zcela sám pouze s pomocí kalkulačky. Bude třeba přichystat si kompletní dokumenty, včetně řezů a jednotlivých pohledů na stěny domu. Pro příklad výpočtu množství potřebného materiálu jsme vybrali pórobetonové tvárnice, které vynikají svou lehkostí a dobrou opracovatelností oproti jiným stavebním materiálům. U svépomocných stavebníků jsou nejoblíbenějším materiálem. Množství kusů potřebných ke zdění vychází z výpočtů ploch jednotlivých stěn, tedy v metrech čtverečných. U materiálů, kde si nejste jisti jejich rozměry, pracujte s objemem, tedy s metry krychlovými.

Postup výpočtu v 6 krocích

 1. Prvně si rozdělíte stěny do skupin podle tloušťky vybraného materiálu, jako jsou například nosné příčky, klasické příčky a obvodové zdivo.
 2. Spočítáte si jejich plochu a následně od výsledku odečtete plochy dveří a oken. Nezapomeňte na štít.
 3. K výsledkům přičtete 5 až 10 % (rezerva, prořez). Myslete na to, že zmíněná rezerva je takzvaný prořez. Jedná se o tvárnice, které přijdou zkrátit kvůli okenním a dveřním otvorům, nebo kvůli rohům obvodových stěn a podobně. Nejedná se o rezervu „co kdyby…“, s materiálem tedy zacházejte opatrně, ať ho nechtěně moc nezničíme při manipulaci, nebo při přesouvání.
 4. Výrobci uvádí, kolik pórobetonových tvárnic se spotřebuje na jeden metr čtverečný. Například kdyby byla u zdivo pro obvodové nosné stěny uvedena spotřeba tvárnic osm kusů na metr čtverečný, jednoduše vynásobíte výsledek osmi. Stejně tak postupujete u nosných vnitřních stěn a dělicích příček. Nakonec se podíváme, kolik je kusů na paletě a za pomoci jednoduchého výpočtu dospějete k přesnému počtu palet.
 5. Pokud vám vychází například 25 palet a 8 kusů, rozhodně je kupte zvlášť. V případě, že vychází poslední paleta třeba o deset kusů více, než potřebujeme, bude výhodnější vzít celou paletu.
 6. Nyní se podívejte do projektu na rozměry překladů nad okna a dveře, spočítejte je a přidejte do vašeho soupisu materiálů.

Online kalkulačka spotřeby tvárnic PORFIX

Další v úvahu přicházející variantou je, že se do toho vrhnete sami za pomoci online nástroje na stránkách výrobce. V dnešní době jsou kalkulátory spotřeby materiálu vhodným pomocníkem. Naleznete je téměř u každého většího výrobce, nebo dodavatele stavebních materiálů. Je však nutné, abyste uměli ze stavebních výkresů vyčíst aspoň základní kóty.

Program pro výpočet spotřeby materiálu na stránkách firmy PORFIX vás bude intuitivně navádět, ale bez hodnot jako jsou například délky stěn, typy materiálů, počet a rozměry oken, se určitě neobejdete. Tato varianta vás bude stát jisté úsilí, ale nebude vás stát ani korunu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

On-line výpočet stavebního materiálu PORFIX
On-line výpočet stavebního materiálu PORFIX se skládá celkem z 5 částí – obvodové zdivo, vnitřní zdivo, příčky, věnec a štít.

Výhodou tohoto způsobu výpočtu je dostupnost výsledku bez čekání, navíc můžete vytvářet neomezený počet alternativních výpočtů. Výpočet je vhodný zejména pro jednodušší projekty, jako jsou garáže a bungalovy. Kromě toho se jedná také o přesnější a rychlejší metodu než v případě svépomocného výpočtu. Online výpočet má však tu nevýhodu, že jej lze použít pouze pro orientační výpočet spotřeby materiálu. Pokud potřebujete zdarma přesný výpočet spotřeby materiálu, obraťte se na techniky z firmy PORFIX.

S výpočtem spotřeby materiálu pomohou technici firmy PORFIX

Firma PORFIX CZ a.s. nabízí službu spočítání spotřeby materiálu svým technikem zdarma. Potřebovat k tomu budete kompletní projektovou dokumentaci a vybraný typ stavebního materiálu. Výpočet technikům trvá zhruba 7 až 10 dní. V případě dalších kalkulací však musíme počítat s tím, že už si to firma nechá zaplatit. Za opakovaný výpočet jedné stavby si firma vyhrazuje právo účtovat částku 500,-Kč. Může se vám také stát, že nebudou mít na naše počty volnou kapacitu. Projekt pro výpočet spotřeby materiálu technikem firmy můžete zaslat pomocí formuláře – výpočet spotřeby zdicího materiálu PORFIX.

5 tipů pro dodání podkladů k výpočtu spotřeby materiálu PORFIX

 • Součástí projektové dokumentace by měly být minimálně půdorysy, všechny svislé řezy a všechny pohledy ze stavební části, minimálně ve stupni pro stavební povolení.
 • Půdorys musí především obsahovat kromě základních tvarů a materiálů tvar půdorysu, pevnostní, či hmotnostní třídy zdiva. Případně je zadáte do poznámky ve formuláři.
 • Základní rozměr otvoru je šířka a výška + výška parapetu.
 • Z výkresů musí být jednoznačně patrné rozměry konstrukcí, tloušťky zdiva a konstrukční výšky jednotlivých podlaží.
 • Optimální elektronický formát výkresů je pdf, jpg, případně dwg.

Kompletní návod pro dodání podkladů naleznete ZDE.  

Tipy a rady, jak ušetřit

Když máte hotový soupis materiálů, který na stavbu domu potřebujete, rozešlete jej prodejcům stavebnin ve vašem okolí. Čím více firem obešlete, tím budete mít lepší porovnání mezi cenami. Rozdíly se mohou pohybovat až v desítkách procent. Vyberte nejlevnější nabídku a pokračujte v jednání. Určitě nic nezkazíte, když se zeptáte na možnost poskytnutí množstevní slevy, nebo například na dopravu zdarma.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Když máte cenu dohodnutou, můžete se zeptat na možnost uskladnění a postupných závozů materiálu, abyste se měli na stavbě kde hnout. Některé firmy tuto službu nabízejí v ceně objednávky. Firmu to víceméně nic nestojí a vám to může velice pomoci. Nikdo vám ze stavby materiál neukradne, nebude vám na něj pršet a nebude se vám u zdění plést. Necháte si tam přesně tolik materiálu, kolik zrovna potřebuje.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů