Z jeskyní do kanceláře – prudký vývoj civilizace je zkouškou pro stavbu našeho těla

Kde trávíme nejvíc času? Zatímco pračlověka si zařadíme do chladné jeskyně a středověký nevolník většinu života trávil tvrdou prací na poli, pro člověka 21. století je typickým prostředím kancelář. Co se týče nejběžnější polohy těla, došlo také k razantní změně – naši předkové trávili většinu dne ve stoje. Pro získávání obživy musel být člověk neustále na nohou, ať už se zabýval lovem nebo zemědělstvím. Platilo to také pro většinu řemesel. Člověk moderní většinu času prosedí na kancelářské židli.

Najednou se ocitáme ve věku, kdy lovnou kořist nebo úrodu zemědělských plodin nahradily operace prováděné na počítači. Prostředky potřebné pro pohodlný život získáváme tím, že sedíme a klikáme myší nebo píšeme na klávesnici.

Kancelářská židle primazidle.cz
Kancelářská židle primazidle.cz

K tomuto vývoji lidské civilizace došlo tak prudce, že si na to stavba našeho těla ještě nedokázala zvyknout. Tisíce let strávené v jeskyni a na lovu způsobily, že se naše tělo adaptovalo zásobami podkožního tuku a chlupovým porostem. Kanceláře jsou ale novinkou, lidstvo se v nich pohybuje jen několik desítek let. Je zapotřebí sedět více nežli osm hodin denně ve strnulé poloze a koncentrovat se. Jak to může tělo snášet? Leckdy dost těžko. A dává o tom vědět.

Strnulost krční páteře, bolesti zad, hrbení se. To jsou důsledky dlouhého sezení. Těmto problémům ale jde předejít. Je nutné přizpůsobit si pracovní prostředí tak, aby tělo práci vsedě lépe snášelo. Základem je vhodná židle. Kancelářská židle musí být ergonomická, výškově nastavitelná a vybavená opěrnou částí. Více nežli užitečná je bederní podpora ve spodní části zad a také područky. Židle by měla být vyrobena z kvalitních, odolných materiálů.

Na pohodlí a především zdraví zaměstnanců musí být myšleno nejen při rutinní práci, ale také při zvláštních příležitostech, jaké jsou firemní mítinky nebo konference. Zvláštní péči je proto nutné věnovat také výběru konferenční židle.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Vynikající kancelářská židle sama o sobě nestačí – zaměstnanec sám si musí být vědom možných zdravotních hrozeb. Doporučuje se dělat často při práci přestávky, při nichž by měl zaměstnanec dopřát ztuhlému tělu trochu pohybu. Stačí i formou krátké chůze.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů