Zahrada, která bude krásná po celý rok

Zahrada by měla být koncipována tak, aby v ní neustále bylo něco zajímavého, v každém ročním období. Skladba a seskupení rostlin se volí vzhledem se zvoleným stylem zahrady, stanovištním podmínkám a zamýšlené kompozici.

Při výběru rostlin se zamyslíme nad veškerými detaily, tedy nad barvou a tvarem květů, listů, plodů, výškou, vůní a dalšími. Velmi hodnotné jsou dřeviny, které zůstávají neměnné po celý rok, tedy především jehličnany, které naši zahradu celoročně ozdobí. Ty tak mohou tvořit kostru zahrady a její neustálou dominantu. Jejich umístění a množství záleží na velikosti a tvaru zahrady.

Jehličnany je vhodné doplnit skupinami vyšších kvetoucích keřů. Další patro tvoří nižší kvetoucí keře umístěné před těmi vyššími. Nejnižší patro osázíme trvalkami a půdokryvnými dřevinami. Vše je možné doplnit cibulovinami a letničkami, které dodají zahradě pestrost. Pokud máte děti nebo domácí zvířata, dejte si pozor na jedovaté rostliny. Některé jsou nebezpečné celoročně, jiné jen v určitém období roku.

Dobu kvetení můžeme uspořádat tak, aby zahrada kvetla střídavě po celé vegetační období. V zimě bude efekt záviset především na stálezelených jehličnanech.  Dál od domu volíme výraznější a větší keře a stromy, které jde vidět z dálky. V blízkosti domu a u terasy si můžeme dovolit rozmanitost barev, tvarů a vůní, kterou zde můžeme náležitě ocenit a vnímat, především trvalky, bylinky a kvetoucí keře. Vyhnout bychom se měli rostlinám, které jsou nám nepříjemné svou vůní. Popínavé rostliny se hodí na pergoly nebo méně vzhledné zdi u domu.

Není potřeba mít v každé části zahrady úplně jiné rostliny, může to působit chaoticky. Naopak, opakování podobných nebo stejných rostlin celou kompozici stmelí. Sortiment rostlin, keřů a stromů je dnes obrovský. I okrasné jehličnany mohou být zajímavě barevné a mít nevšední tvary, navíc je lze tvarovat uměle. Některé listnaté stromy mají zajímavě zbarvené listy, a to nejen na podzim. Aby vám zahrada rozkvetla již brzy zjara, nezapomeňte na raně kvetoucí keře jako zlatý déšť, magnólie nebo jasmín.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů