Zařizování dětského pokoje není žádná věda

soutez

Zařídit dětský pokoj tak, aby se dětem líbil, ale byl také praktický a bezpečný, je důležitým úkolem každého rodiče. Na co dávat při výběru nábytku pozor a jaké zásady ctít?

Ať již zařizujete pokoj pro předškoláka, nebo školáka, do pokoje musíte přinejmenším pořídit postel, stůl, židli a skříň. Hodit se budou mimo jiné také různé police a komody a pochopitelně taktéž bytové doplňky, jako jsou textil, lampička, pořadače, úložné boxy apod.

Pořizovaný nábytek je vhodné kupovat v „neutrální“ barvě a vyhýbat se různým designovým provedením, které se časem mohou přestat líbit, což je u dospívajících dětí časté. Pokud nechcete nábytek obměňovat každých pár let, je třeba nábytek pořizovat s rozvážností a investovat do takových věcí, které budou mít využití i poté, co dítě odroste a hračky vymění za školní učebnice, sešity či výtvarné pomůcky.

Nábytek by měl být především bezpečný

Nejdůležitějším parametrem nábytku je jeho bezpečnost. Dětský nábytek by měl být vyroben z materiálu, který je zdravotně nezávadný. Nejlepší volbou je nábytek z masivu či dřevotřísky. Pokud chcete, aby nábytek vydržel řádění dětí, kupujte nábytek s pevnou a stabilní konstrukcí, u které nehrozí lehké převržení. Poličky, komody, skříně apod. by měly být bez skleněné výplně, u které hrozí rozbití a pořezání dítěte o ostré střepy. Dítě se může poranit také o ostrou hranu nábytku. Zejména dětské postele by měly mít všechny rohy zaoblené, nebo oblepené patřičným bezpečnostním prvkem.

Dětský psací stůl, jeho orientace a umístění

Výběru psacího stolu a židle by se také měla věnovat značná pozornost. Psací stůl a židli je vhodné vybírat zároveň a vybrat takovou výšku stolu a židle, aby při sezení dítěte nedocházelo nadměrnému namáhání páteře a svalů vlivem špatného posedu. Vzhledem k tomu, že dítě bude u stolu trávit hodně času při kreslení, psaní, učení a při práci na počítači, je nutné, aby při posedu dítěte byly plněny základní ergonomické požadavky.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Podstatný je nejen výběr nábytku, ale také jeho rozmístění v pokoji. Aby si dítě nekazilo zrak, je důležité pro kreslení, čtení či psaní zajistit dostatek světla. Proto se stůl umisťuje vždy pod okno, ale je potřeba jej umístit také správným směrem. Pokud je dítě pravák, světlo musí na pracovní plochu dopadat zleva, a pokud je levák, světlo musí dopadat zprava. Stejně tak by se mělo postupovat i u zóny na hraní, kterou dítě po většinu času využívá.

Jak velkou postel dítěti koupit?

Pokud myslíte prakticky a dopředu, dobrou volbou je pořídit postel standardní velikosti o šířce minimálně 90 cm a délce 200 mm. Postel tak nebude třeba po pár letech, až dítě odroste, měnit. Pokud máte v pokoji dostatek místa, postel může být klidně širší, což oceníte tehdy, když budete dítěti číst pohádku a budete se také chtít „natáhnout“. Pokud chcete splnit své ratolesti dětský sen, pořiďte jim postel dle jejich přání. U kluků jsou velmi oblíbené postele ve tvaru auta. Postel auto je nabízena v mnoha provedeních imitujících nejen sportovní auta, ale i traktory a hasičská auta.

Dětský nábytek, stoly, židle, postele, skříně, ale i celé sestavy do dětského pokoje jsou k dostání v e-shopu hmnabytek.cz, kde Vám rádi poradí s výběrem vhodného nábytku.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů