Zazimování zahrady a trávníku

Pomalu se blíží zima a bude potřeba zazimovat trávník. Co vše je potřeba udělat? Jak zazimovat trávník, aby přežil zimu bez úhony?

Zazimování trávníku

Pokud patříte mezi ty, kteří si zakládají na upraveném anglickém trávníku, a chcete, aby trávník po zimě vypadal minimálně stejně dobře, jako letos, je potřeba jej pečlivě připravit na zimu. Trávník by v horším případě mohl chytnout sněžnou plíseň, která opticky zhorší kvalitu trávníku. Trávník mimo jiné může být napaden dalšími plísňovými chorobami. Abychom tomuto zabránili, je důležité podniknout 3 zásadní kroky. Těmi jsou:

Shrabání listí, jehličí a jiného bio odpadu

Ze všeho nejdříve je nutné z trávníku shrabat všechno napadené listí a jehličí. Trávník, který by zůstal pod vrstvou napadeného listí, které během podzimu a zimy začne tlít je mnohonásobně náchylnější k chycení chorob. Všechen biologický materiál poté můžete uskladnit na kompostu a získat tak z biologického odpadu kvalitní substrát pro rostliny.

TIP: Napadené listí hrabejte častěji. Od prvních spadených listů až po úplné opadání stromů může uplynout měsíc. Za tuto dobu již vrstva listí může začít tlít a trávník pod ní nebude dýchat. Výsledkem je poté zažloutlý porost.

Vertikutace trávníku

Vertikutace trávníku je proces, kdy se mechanickou cestou odstraňuje z trávníku travní plsť. Travní plsť je tvořená ze zbytků posečené trávy, odumřelých rostlin a případně z nežádoucího plevele a mechu. Tato vrstva pak zabraňuje pronikání vzduchu, vody, živin a světla do půdy ke kořenovému systému trávníku. Odstraněním této plsti dojde k provzdušnění vegetační vrstvy trávníku.

Vertikutaci můžete provést buď vertikutátorem, což je zařízení podobné malé sekačce na trávu, které má v sobě zabudovaný válec s kovovými ostny, které při otáčení válce odstraňují vrstvu plstě. Pokud doma nemáte vertikutátor a nemůžete se jej půjčit ani od sousedů, nebo známých, postačí vám vertikutační hrábě, příp. obyčejné ocelové hrábě. Trávník pak silou prohrábnete a odstraníte nežádoucí plsť. Tato metoda je sice zdlouhavější a namáhavější, ale nemusíte pořizovat zařízení a starat se o jeho provoz. Pokud však máte zahradu o větší rozloze, doporučujeme zakoupit elektrický, lépe pak benzínový vertikutátor. Motorový vertikutátor je možné pořídit již od 2 000 Kč do 15 000 Kč. Vertikutační hrábě je možné pořídit již od 700 Kč do 1500 Kč.

Aerifikace trávníku

Aerfikace je proces, kdy se mechanickou cestou do trávníku a kořenové systému vytváří otvory, které provzdušňují trávník do větší hloubky. Aerifikace trávníku se provádí buď přístrojem s dutými hroty, který při pojezdu vytváří díry do trávníku o průměru 10 – 20 mm do hloubky 8 – 10 cm, nebo obyčejnými vidlemi. Opět varianta aerifikace vidlemi je fyzicky náročnější, ale každý sám musí zvážit, zda se mu vyplatí pořizovat aerifikátor.

Vytvořené díry je možné poté nechat tak, jak jsou, případně je zasypat křemičitým pískem.

Hnojení trávníku

Stejně jako každá jiná rostlina, tak i trávník potřebuje živiny. V tomto případě je potřeba trávník hnojit hnojivem k tomu určeným, tedy podzimním. Zmíněné hnojivo obsahuje větší podíl draslíku, který trávník potřebuje k získání vyšší odolnosti vůči původcům houbových chorob. 5 Kg hnojiva je možné pořídit okolo 200 Kč. Dávka je přibližně 20 g na 1 m2 trávníku.

Hnojení se provádí v období od srpna až do listopadu, vždy až po shrabání listí a případné vertikutaci trávníku. Granulované hnojivo lze aplikovat buď rovnoměrným rozhazováním, případně lze pro rovnoměrnou a jednoduchou aplikaci použít plastový sypací vozík, nebo rozmetadlo hnojiva. Rozmetač hnojiva není zas tak drahý, pořídit se dá již od pouhých 200 Kč, ale najdou se v obchodech i profesionální typy za 3 00 Kč a více.

TIP: Pokud máte na trávníku holá místa, nebo v některých částech máte trávník zcela suchý, není vhodné na podzim zasévat novou trávu. Tráva sice vzejde, ale nebude mít dostatek síly na to, aby přezimovala. Zasévání nové trávníkové směsi provádějte až na jaře. Ušetříte tak čas i peníze.

Posekat trávník, nebo neposekat?

Trávník je dobré posekat, ale ne příliš na krátko. Při posledním podzimním sekání je třeba volit zlatou střední cestu. Pokud bude trávník příliš krátký, může zmrznout. Poslední sekání trávníku je vhodné provést na přelomu měsíců říjen/listopad.

Zazimování automatického zavlažování trávníku

Jestliže máte na zahradě instalováno zařízení umožňující automatické zavlažování trávníku, pak i toto zařízení je nutné zazimovat. Životnost automatických zavlažovačů je dána především správnou údržbou a důkladným zazimováním. Zazimování spočívá ve vypuštění veškeré vody ze systémů, tedy ze všech hadic, ventilů a postřikovačů. Voda, která zmrzne, zvětší svůj objem a může způsobit popraskání jednotlivých komponentů. Jednou z možností je vypuštění systému gravitačně, ale pouze za předpokladu, že je systém zavlažování dokonale vyspádovaný. Pokud není, je pro odvodnění soustavy potřeba použít kompresor, který se na soustavu napojí a přetlakem dojde k vypuštění celé soustavy, tedy i z armatur, které jsou vybaveny zpětnou klapkou.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů