Zdicí materiály pro stavbu stěny bez nutnosti dalšího zateplení

Zatímco se ještě před pár lety pro stavbu domů využívaly výhradně klasické pálené cihly plné, dnes může stavebník vybírat ze širokého sortimentu stavebnin. Zdicí cihly se vyrábí z různých materiálů s rozličnými vlastnostmi, moderní jsou však v poslední době tvárnice nabízející nejen nosnou a statickou funkci, ale také tepelněizolační funkci.

Klasické cihly a zdicí materiál se dnes využívají maximálně na dozdívky, běžně se s nimi však setkávají ti, kteří se pustili do rekonstrukce starého domu. I když jsou stěny v těchto domech široké 45 – 60 cm (tedy dokonce širší než stěny z moderních zdicích systémů), je třeba je zateplit kontaktním zateplovacím systémem. Klasické cihly mají totiž podstatně horší součinitel tepelné vodivosti než novodobé zdicí systémy. Konstrukce postavená za takového materiálu má velmi vysoký součinitel prostupu tepla a nesplňuje tak současné normové požadavky.

Zdicí materiály a součinitel tepelné vodivosti

Klasické zdicí cihly mají součinitel tepelné vodivosti 0,8 – 0,88 W/mK, zatímco zdicí materiály z nabídky keramických, pórobetonových a vápenopískových tvárnic mají tento součinitel v rozmezí 0,08 – 0,12 W/mK, tedy až 10× nižší. Při stejných okrajových podmínkách se skrze stěnu z klasických cihel ztratí 10× méně tepla než skrze stěnu z tvárnic o shodné tloušťce. Z energetického hlediska se tak jedná o jasnou volbu, a to nejen z toho důvodu, že obvodová konstrukce z kvalitního materiálu dokáže snížit energetickou náročnost celé budovy.

Hlavním důvodem je především to, že stěny, na jejichž stavbu byly použity tepelněizolační zdicí materiály, není třeba dále zateplovat polystyrenem, minerální vatou či obdobným izolantem. Na každou obvodovou konstrukci budovy se vztahují požadavky na tepelněizolační vlastnosti. Zatímco cihlová stěna tl. 450 mm vyžaduje zateplení polystyrenem tl. 120 – 140 mm, aby byl splněn požadavek na zmíněné tepelněizolační vlastnosti, izolační zdicí cihly nevyžadují žádné dodatečné zateplení. Stavebníkovi tak odpadá značné množství práce a stavba domu se tím pádem urychlí.

Za zmínku stojí ještě jedna výhoda. Čím lépe tvárnice pro stavbu obvodové stěny izoluje, tím menší tloušťku můžou mít (pochopitelně s ohledem na požadovanou nosnost stěny). Menší tloušťka zdiva má pozitivní vliv na poměr podlahová plocha/zastavěná plocha. Znamená to, že při stejné zastavěné ploše získá stavebník větší výměru podlahové plochy. Tato výhoda se hodí těm, kteří jsou limitovaní prostorem a staví například v proluce či mají malý pozemek.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Zdicí materiály - keramická tvárnice s minerální vatou
Keramická tvárnice s minerální vatou

Zdicí systémy pro pasivní domy

Výrobci pochopitelně myslí i na stavebníky, kteří se rozhodli pro stavbu pasivního domu, na které se vztahují přísnější požadavky na tepelně technické vlastnosti obvodových konstrukcí. Izolační schopnosti je u nových zdicích systémů docíleno vytvořením vzduchových štěrbin a kapes. Aby byl tento efekt umocněn, vkládá výrobce do těchto otvorů tepelnou izolaci z hydrofobizované minerální vaty, která sníží součinitel tepelné vodivosti až na hodnotu okolo 0,066 W/mK (jen pro představu – polystyren či minerální vata má součinitel tepelné vodivosti 0,032 – 0,042 W/mK). Stěna tl. 440 mm postavená z těchto tvárnic splňuje požadavky pro stavbu pasivního domu.

Kde sehnat zdicí materiál?

Sháníte-li zdicí materiál pro stavbu domu a nevíte si rady s výběrem konkrétních tvárnic, můžete se obrátit na STAVEBNINY LIBUŠÍN Ivo Klug s.r.o. Kontaktovat jej můžete na jejich internetových stránkách www.stavebniny-libusin.cz prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo můžete požádat o radu po telefonu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů