Zima se nezadržitelně blíží. Jak na zazimování trávníku?

Plody, o něž se zahrada starala celý rok, jsou již převážně sklizené. Nyní nastal čas zahradě její výsledky oplatit. Pomalu přichází zimní období a na řadě je zazimování zahrady, stromů, okrasných keřů, zahradních jezírek, ale také shrabání listí a pohnojení záhonků. Nejinak je tomu u trávníku. Aby byl i další rok nádherně zelený, je nutné provést pečlivé zazimování trávníku.

Péče o trávník, to není jenom sekání v průběhu roku a zalévání během suchých letních dní. Nejdůležitějším obdobím, co se péče týče, je právě podzim. Pokud se o něj dobře nepostaráte a péči zanedbáte, příští rok můžete očekávat například plesnivějící místa, hnědé fleky na trávníku vlivem jeho zmrznutí či naopak tlející vrstvy humusu, které zabraňují růstu trávníku.

Jak na zazimování trávníku?

Nic z toho se však nemusí stát. Stačí pouze provést jen několik základních kroků:

– posekat trávník na optimální délku (nenechávejte jej ani moc dlouhý, ani jej příliš nezkracujte),

– z trávníku odstraňte všechno listí a jiný biologický materiál (v případě, že by se na trávníku nechala přes zimu ležet vrstva listí, začalo by přes zimu tlít a na jaře by mohl být trávník zasažen hnilobou),


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

– proveďte vertikutaci a aerifikaci trávníku,

– trávník pohnojte. Používejte však správné směsi hnojiva. Existují totiž směsi pro jaro a podzim. Podzimní směs je bohatší na draslík, který trávník potřebuje pro zvýšení odolnosti proti plísním a hnilobám. Jarní směs hnojiva naopak obsahuje vysoké množství dusíku, který trávník potřebuje pro bujný růst.

Vertikutace a aerifikace patří mezi základní činnosti při zazimování trávníku
Nádherný zelený porost zajistí vertikutace a aerifikace trávníku

Vertikutace trávníku

Živiny, vláha a slunce není vše, co trávník potřebuje ke svému růstu. Neobejde se ani bez kyslíku. Aby byl kořenový systém dokonale provzdušněn, je potřeba trávník zbavit tzv. travní plsti, tedy mále vrstvičky tvořené zbytky posekané trávy, plevelem, listím a jinými biologickými částmi. Ta má za následek „udušení“ kořenového systému a trávník tak nemůže přirozeně dýchat. Vertikutace je proces, kterým se tato travní plsť odstraňuje a trávník se do hloubky několika milimetrů provzdušňuje.

Pokud máte na starost trávník o malé ploše, vystačíte si s ocelovými hráběmi, kterými plsť jednoduše odstraníte. Úkon je fyzicky náročnější, ale trochu pohybu neuškodí. Horší by to bylo v případě rozlehlejšího pozemku. V tom případě je vhodné uvažovat o vertikutátoru s elektrickým pohonem a zásobníkem na sebranou plsť. Ten je vybaven rotačním válcem, na kterém jsou upevněny nože (dráty), které trávník lehce rozryjí a odstraní z něj nežádoucí materiál.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Aerifikace trávníku

Aerifikace trávníku je něco, bez čeho se proces zazimování trávníku neobejde. Jinými slovy se jedná o provzdušení trávníku. Pokud jste již trávník zbavili travní plsti a myslíte si, že je trávník dostatečně provzdušněn, mýlíte se. Tzv. aerifikací se vzduch dostává až k samotným kořenům trávníku. Aerifikaci lze provést na menší ploše pomoci obyčejných vidlí, vhodnější jsou však k tomu vidle aerifikační s dutými hroty. Na větší plochy oceníte aerifikátor s elektrickým, nebo benzínovým pohonem. Duté díry se po aerifikaci zasypou jemným pískem, který usnadní vsakování dešťové vody do podloží.

Pokud jste pedanti, co se péče o trávník týká, sháníte vertikutáror, aerifikátor či obyčejnou sekačku na trávu a nevíte si rady s jejich výběrem, navštivte stránky cenovyradar.cz, kde naleznete více rad a tipů pro výběr produktů určených k zazimování trávníku společně se srovnávačem cen nejoblíbenějších typů.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů