Vyberte markýzu, která vám bude vyhovovat

Máte doma krásnou terasu nebo balkón, na kterém často trávíte čas, ale někdy vás odtud vyžene doslova žhnoucí letní slunce? Markýza vás před ním ochrání a pobyt na terase si můžete prodloužit.

Instalace markýzi je jeden z nejúčinějších způsobů, jak se brátnit v letních měsících před sluncem. Ale nejen to, markýza vám samozřejmě ochrání i před deštěm. Ve chvíli, kdy jste se rozhodly grilovat vám tak možnost roztáhnout markýzu přijde jistě vhod.

Markýza má oproti jiným způsobům stínění, jako je například pergola, jednu velkou výhodu a to variabilitu. Když slunce svítí, markýzu rozáhnete a zabráníte tak přehřávání interiéru a nepříjemnému oslňování při pobytu na terase. Jakmile slunce zapadá a venku je málo světla, markýzu stáhnete s tím, že docílíte většího prosvětlení interiéru.

Vzhledem k velké nabídce obchodů je možné pořídit markýzu prakticky pro každý dům, ať už se jedná o novostavbu nebo starší zástabu ve stísněných podmínkách.

Velikost markýzy

Velikost markýzi je především nutné volit vzhledem k prostorovým možnostem terasy nebo balkónu. Markýza se dá standardně sehnat od 2,5 m až do 6,5 m šířky. Maximální výsun markýzi je pak odvislý od výrobce a navržené konstrukce, zpravidla 1,5 m až 4,0 m.

Jakou markýzu vybrat?

Markýz existuje více druhů. Asi neznámější je markýza výsuvná. Jedná se známou markýzu v horizontální rovině, která se kotví nečastěji na stěnu, krov, strop nebo samostatnou nosnou konstrukci. Poskytuje stínění především v poledních a odpoledních hodinách. Tento typ markýzy lze taktéž využít velice dobře jako ochranu před deštěm.

Dalším typem je markýza sklopná. Tento typ markýz se však využívá spíše pro clonění oken. Sklopné markýzi se dají sklopit až do svislé polohy a v nějzažším případě použít jako rolety.

Boční markýza je vhodná, pokud máte terasu ve vyšším patře, a ve večerních hodinách vás oslňuje slunce ze západu nebo východu. V tu chvíli je výsuvná markýza neupotřebitelná a pro clonění lze využít boční markýzu. Ta také poskytne ochranu v případě průvanu či slabém větru. Markýzu lze jednoduše chytit, natáhnout a zajistit na druhém konci. Pro srolování markýzi stačí markýzu odjistit a sama se navine do původní polohy.

Vějířová markýza je zejména vhodná pro ty, kteří nemají pravidelnou terasu nebo balkón a také pro ty, kteří si zakládají na moderních a designových doplňcích. Výhodou vějířové markýzi je možnost natočení a sklopení libovolným směrem, tudíž slunce v tomto případě nemá nejmenší šanci.

Konstrukce markýzy

Výsuvnou markýzu lze pořídit v několik dalších modifikacích dle vašich podmínek. Pokud markýzu instalujete pod střešní převis, nabízí se typ markýzi bez zakrytí. Látka markýzi je odkrytá a vystavená povětrnostním vlivům, avšak v případě vhodné montáže pod střechou nic nehrozí.

Pokud markýzu instalujete na štítovou stěnu, kde by  markýza nebyla v zasunuté pozici chráněná proti dešti je vhodné zvolit markýzu polokazetovou nebo lépe kazetovou. V tomto případě je látka schovaná v ocelové kazetě a je chráněná proti povětrnostním vlivům.

Ruční ovládání nebo elektrický pohon?

Zda zvolit elektrický nebo ruční pohon je pro některé těžké rozhodnutí. Stažení a roztažení markýzi zabere 15 vteřin a práce to není vůbec namáhavá. V případě, že ale máte inteligentní dům, nebo se vyžíváte v technologiích, určitě se vám bude líbit elektrický pohon, který má další výhody viz níže.

Doplňky markýzy

K markýze je možno dokoupit několik zajímavých doplňků. V případě potřeby naklánění pergoly, které v základu není možné, se nabízí dokoupení modulu pro naklápění markýzi. Ten zaručí naklopení až do 45°.

Další vychytávky jsou například solární nebo větrná čidla. V případě, že zapomenete zatáhnout markýzu a zvedne se vítr, větrné (otřesové) čidlo to zaznamená a roletu stáhne. Nebo naopak když nejste doma a vysvitne sluníčko, které svítí do oken a nepříjemně zahřívá interiér, sluneční čidlo za vás atomaticky markýzu roztáhne. Jako třešničku na dortu si můžete dokoupit sluneční kolektor pro napájení elektropohonu markýzi, to abyste nemuseli v případě staré zastavby zasekávat elektřinu.

Barvy, látky markýzy

Všechny látky, které se používjí pro markýzy jsou (nebo by alepoň měly být) odolné proti UV záření, proti povětrnostím vlivům, dešti, plísni, sněhu, hnilobě a hmyzu.

Nejrozšířenější materiál je polyesterové nebo akrylové vlákno.

Látka má v některých případech mikro perforaci, která umožňuje únik teplého vzduchu, který se nashromáždí pod tkaninou. Novinkou jsou látky s reflexní vrstvou, která zaručí odraz světla a tím pádem co nejmenší zahřívání prostoru pod markýzou.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Pochopitelně je možno vybírat z mnoha barev a vzorů látek markýzy.