Zatímco se před pár lety pro vytápění domu využívaly litinové radiátory, které byly postupem času nahrazeny radiátory deskovými, dnes se ve většině novostaveb, zejména těch nízkoenergetických a pasivních, montuje podlahové vytápění. Jaké jsou jeho výhody a proč dát podlahovému vytápění přednost před klasickými radiátory?
Za možnost využití podlahového vytápění vděčíme především technickému pokroku ve stavebnictví, zejména v oblasti oken. Klasické radiátory se vždy montovaly pod okna, jelikož právě těmi se vždy ztrácelo nejvíce tepla. Pokud by radiátor nebyl umístěn pod oknem, nebylo by možné u okna dlouhodobě sedět skrze nekomfortní sálání chladu. Dnes jsou okna na zcela jiné tepelně-technické úrovni a není tak vyžadováno, aby radiátory byly instalovány pod okny. Místo toho se pro vytápění místnosti může využít velkoplošný sálavý zdroj, tedy podlahové vytápění.
Podlahové vytápění může být teplovodní či elektrické. V případě teplovodního vytápění je potřeba v domě instalovat zdroj tepla, čímž může být teplovodní kotel na biomasu, nebo zemní plyn či tepelné čerpadlo. Topná voda je poté vháněna do plastového potrubí, které je umístěno ve skladbě podlahy. Elektrické podlahové vytápění je realizované buď topnými systémovými deskami, kabely, nebo rohožemi a funguje na principu elektrického odporu. V tomto případě tedy nepotřebujete žádný jiný zdroj tepla.
Regulace podlahového vytápění
Podlahové vytápění nabízí dva základní způsoby regulace, a to podle vnitřní teploty vzduchu, nebo podle teploty podlahy.
Nastavení můžete provést buď pomocí nástěnného termostatu s dotykovým displejem či mobilním telefonem přes Wi-fi síť. Topení tak můžete ovládat prakticky odkudkoli. Pokud před odjezdem na dovolenou zapomenete vypnout topení, stačí se přihlásit do aplikace a topení vypnout.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Nespornou výhodou tohoto systému je to, že si můžete nastavit požadovanou teplotu v každé místnosti zvlášť, a to i podle časových režimů. Můžete si tak přednastavit, v kolik hodin a na jakou teplotu se má místnost vytopit. V době nepřítomnosti lze nastavit minimální teplotu a snížit tak spotřebu energie na vytápění.
Proč zvolit podlahové vytápění?
1. Úspora energií
Podlahové vytápění zaručuje ideální rozložení teploty vzduchu v místnosti. Zatímco u klasických radiátorů je největší teplo v jeho okolí, v případě použití podlahového vytápění je v celé místnosti konstantní teplota. Samoregulační topné kabely mění svůj výkon v závislosti na okolních tepelných podmínkách, díky čemuž lze v kombinaci s regulačním systémem ušetřit až 20 % tepla na vytápění.
2. Vhodné pro alergiky
U klasických radiátorů je problém s usazováním prachu mezi žebry radiátoru. Jakmile se radiátor rozehřeje a začne skrze něj proudit vzduch, dojde k víření prachu. U podlahového vytápění nic podobného nehrozí.
3. Lze použít pro jakoukoli podlahovou krytinu
Podlahové vytápění lze využít prakticky pro jakoukoli moderní podlahovou krytinu, zcela nejvhodnější je však keramická dlažba. Podlahové vytápění se může instalovat i pod koberec, ovšem distribuce tepla je v tomto případě do značné míry omezená.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
4. Úspora místa
Jelikož je podlahové vytápění zabudované přímo ve skladbě podlahy, nezabírá v místnosti žádné místo. Radiátory a ani rozvodné potrubí tak nijak nepřekáží.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.