Podlahové topení – jaké výhody nabízí a proč si jej pořídit

Doby, kdy jste doma museli topit těžkými a málo účinnými litinovými radiátory jsou naštěstí dávno pryč. Podlahové topení se stává postupem času čím dál tím populárnějším, neboť si jej do své domácnosti nechávají namontovat zejména mladí lidé. Nejen že je podlahové topení velmi elegantní, ale také účinné.

Proč si pořídit elektrické podlahové topení?

Elektrické podlahové topení se daleko více hodí do složitých a stísněných prostor. Měli byste jej využít i v případě, že chcete mít topení v podlaze pouze v jedné místnosti. Systém je totiž tvořen pouze topnými kabely, které mohou být instalovány jak samostatně, tak i ve speciálních rohožích. Pokládají se přímo pod podlahovou krytinu, takže byste jejich instalaci mohli zvládnout i svépomocí. Zapojení a kontrolu termostatu však přenechte odborníkovi. Takřka okamžitě po zapnutí podlahového topení bude celý prostor podlahy zahřátý na vámi požadovanou teplotu, ale po vypnutí teplota opět velmi rychle klesne.

Proč si pořídit teplovodní podlahové topení?

Volba teplovodního podlahového topení je asi tím nejlepším způsobem vytápění. Tento systém je sice vcelku složitý a jeho instalace není jednoduchá, ovšem dokáže perfektně vytopit celý dům bez větších energetických ztrát. Na podlahovou teplenou izolaci (a v případě stropu na akustickou kročejovou izolaci) jsou položeny rozvody z plastu a hliníku, které jsou následně zality betonem. Tím je vytvořen dokonale rovný povrch, na nějž můžete položit jakoukoliv vhodnou podlahovou krytinu. Teplota podlahy se následně reguluje na úroveň, která je pro lidský organismus ideální.

Mohlo by Vás zajímat: Ukázka instalace teplovodního podlahového topení.


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Podlahové topení - rozdělovač/sběrač
Rozdělovač a sběrač teplovodního podlahového topení

Jsou všechny podlahy vhodné pro podlahové vytápění?

Ať už zvolíte elektrické nebo teplovodní podlahové topení, vždy ho koncipujte jako jednotný topný systém budovy. Není dobré tyto dva systémy kombinovat nebo dokonce rozdělovat. Pouze tím zvyšujete riziko závady. Pokládka samotného topení samozřejmě nemůže být realizována pod kteroukoliv podlahu. Zásadně je nutné zvolit materiál s co nejnižším tepelným odporem, aby zbytečně nedocházelo k tepelným ztrátám a omezení prostupu tepla. Podlaha si však musí udržet i svůj tvar, který by se mohl vlivem tepla změnit.

Těžká betonová podlaha je pro teplovodní podlahové topení nejvhodnější

Těžká podlaha je pro podlahové topení vhodná zejména proto, že má velmi dobré akumulační schopnosti. Pakliže je nad topnými kabely 50 mm litého betonu, nebo anhydritu, naakumuluje se v tomto materiálu teplo, které do místnosti sálá i v případě, že dojde k omezení nebo přerušení dodávky tepla. Nevýhodou betonové či anhydritové podlahy je však to, že se déle nahřívají a teplo z nich začne sálat později, než je tomu u „suchých“ lehkých podlah.

Betonové a anhydritové podlahy lze použít nejen pro teplovodní, ale i pro elektrické podlahové vytápění.

Lehké podlahy a podlahové topení

Lehké podlahy se vyskytují hojně zejména v dřevostavbách. Jejich předností je tzv. suchá výstavba, při které se nevyužívají mokré procesy. Roznášecí deska v tomto případě není vylitá z betonu nebo anhydritu, ale je tvořena OSB deskami, nebo sádrovklánitými deskami (více informací k suché podlaze). Tyto materiály mají vyšší tepelný odpor, proto je umístění topného kabelu pod tuto vrstvu méně vhodné. Možným řešením je proto použití elektrických topných rohoží, nebo fólií, které se instalují přímo pod podlahovou krytinu, avšak pro suché podlahy lze použít i teplovodní podlahové topení.

Více informací naleznete v článku na téma suchá podlaha a podlahové vytápění.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jaká podlaha je pro podlahové topení nejlepší?

Rozhodně nejlepší podlahovou krytinou pro podlahy s podlahovým topením je keramická a kamenná dlažba, která má velmi nízký tepelné odpor, resp. vysoký součinitel tepelné vodivosti materiálu (λ = 1,01 – 1,5 W*m-1*K-1). Méně vhodné jsou PVC podlahy, které vedou teplo méně než keramická dlažba (λ = 0,25 W*m-1*K-1), dřevěné podlahy (λ = 0,18 – 0,22 W*m-1*K-1), vinylové a laminátové podlahy (přibližná λ = 0,16 – 0,18 W*m-1*K-1).

Čím vyšší součinitel tepelné vodivosti podlahové krytiny je, tím vhodnější je pro podlahy s podlahovým topením.

Podlahová krytina Součinitel tepelné vodivosti (W*m-1*K-1)
Betonová mazanina 1,3
Anhydritová podlaha 1,2
Keramická dlažba 1,01
Kamenná dlažba 1,4 – 4,2
PVC podlaha 0,25
Dřevo měkké 0,18
Dřevo tvrdé 0,22
OSB desky 0,11
Laminátová podlaha 0,16

 

Topné rohože a fólie však můžete pokládat i přímo pod koberce, avšak nejedná se zrovna o doporučované řešení. Při vybírání podlahy jen nutné myslet na to, že celkový součet odporu jednotlivých vrstev podlahy nad podlahovým topením by neměl překročit hodnotu R = 0,15 m2*K*W-1.

Jaké jsou výhody podlahového topení?

Hlavním důvodem, proč zvolit podlahové vytápění, je obrovská energetická úspora. Díky rozložení teploty v podlaze totiž můžete docílit také téměř rovnoměrné teploty v místnosti. To u klasických litinových a plechových radiátorů není možné. Samoregulační topné systémy mění svůj výkon na základě teploty okolního prostředí, což znamená, že podlaha má teplotu vyšší v těch místech, kde je nižší teplota vzduchu (například u obvodové stěny, pod okny, u dveří atd.).

Podlahové topení je také velice vhodné pro alergiky. U běžného radiátoru totiž dochází k usazování prachu mezi žebry, což lidem s alergií rozhodně neprospívá. V neposlední řadě oceníte i úsporu místa a také lepší rozložení nábytku v místnosti. Už totiž nejste omezeni velkými radiátory pod okny.

Související články:

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Topení dřevem – jaké jsou výhody a nevýhody?

Co je to těžká podlaha a proč ji využít pro podlahové vytápění?

Teplovodní podlahové topení - skladba podlahy
Skladba podlahy s teplovodním podlahovým topením

Jaké jsou nevýhody podlahového topení?

Za malou nevýhodu podlahového topení by mohla být považována dlouhá odezva. S tímto problémem se však setkáte zejména u teplovodního podlahového topení u těžkých betonových a anhydritových podlah. Chvíli totiž trvá, než se voda v systému a akumulační vrstva z betonu nahřeje na požadovanou teplotu. Na druhou stranu tento vytápěcí systém disponuje relativně velkou setrvačností, neboť opět chvíli trvá, než voda a beton vychladne. Inu, každý systém má své pro i proti.

Poslední zádrhel, na který byste mohli v životě narazit, je rozmístění nábytku v místnosti s podlahovým topením. Ještě před jeho instalací byste si totiž měli rozmyslet, kde budou vaše skříně, gauč nebo postel stát, aby nábytek nepokrýval větší část podlahy. V takovém případě by totiž teplo unikalo zejména do spodní části vybavení místnosti, a nikoliv do okolního vzduchu.

Kolik mě bude podlahové topení stát?

Cena podlahového topení je pochopitelně vyšší než u toho klasického, a proto je potřeba celou investici ještě před započetím projektu řádně promyslet. Musíte si sami zvážit, zda vám vyšší cenu dokáže vyvážit komfort, pohodlí a úspora energetických nákladů. Elektrické vytápění vás přijde v závislosti na obytné ploše přibližně na 500 až 700 korun za m2.

V případě, že se rozhodnete pro teplovodní podlahové vytápění, budete si muset ještě něco málo připlatit. Výsledná suma se bude odvíjet také od možností regulace teploty a pochopitelně i od použitých materiálů. Nejlepší je nechat cenu kalkulovat přímo ve vašem domě nebo bytě, protože právě tam získáte s architektem lepší představu jak o pořizovacích nákladech, tak i o průběhu realizace.

Podlahové topení má své nesporné výhody i nevýhody. Přesto je velice zajímavým způsobem inovativního vytápění, který má na trhu své místo. Do podlahového topení se buď ihned zamilujete, nebo si jej nikdy nepořídíte. V případě jeho instalace však očekávejte zvýšené pohodlí i komfort.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů