Suchá podlaha a podlahové topení jsou fenoménem posledních let. Mnoho stavebníků dává přednost podlahovému vytápění před použitím klasických deskových radiátorů pod okny. Jenže pokud staví dřevostavbu či rekonstruují objekt se starým trámovým stropem, zcela jistě budou realizovat tzv. suchou podlahu. Otázka zní: Lze do suché podlahy umístit podlahové vytápění?
Ano, lze. I suchá podlaha je vhodná pro podlahové topení. A existuje pochopitelně několik způsobů, jak může být suchá podlaha s podlahovým vytápěním realizovaná.
O tom, co je to suchá podlaha, jsme vás již informovali. Hlavním rozdílem od klasické podlahy realizované „mokrým způsobem“ je, že během realizace nejsou použity žádné mokré procesy. Ve skladbě podlahy se tak nevyskytuje betonová mazanina ani anhydrit. Roznášecí vrstva je v tomto případě realizovaná pomocí velkoformátových roznášecích OSB nebo sádrovklánitých desek.
OSB desky jsou pro stavbu suché podlahy s podlahovým vytápěním méně vhodné skrze menší tepelnou vodivost materiálu, která je více jak 10x menší oproti betonu a 3x menší oproti sádrovláknitým deskám. Také jejich měrná tepelná kapacita (více na Wikipedii) je při stejné tloušťce o něco nižší, což má negativní vliv na akumulační schopnosti podlahy. Pro stavbu suché podlahy s podlahovým vytápěním se tedy obecně doporučují spíše sádrovklánité desky.
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pokud váháte, zda podlahové topení do suché podlahy umístit, přečtěte si 4 důvody, proč si podlahové topení pořídit.
Konstrukce suché podlahy s podlahovým topením
Podlahové topení v suché podlaze je tvořeno systémovou deskou, ve které je tažené topné potrubí (teplovodní či elektrické). Systémové desky pro podlahové vytápění jsou zhotoveny z polystyrenu o vyšší pevnosti v tlaku s dlouhodobou stabilitou a tvarovou stálostí. Tyto desky jsou zpravidla vysoké 20 – 40 mm a jsou vybaveny drážkami pro vedení topného kabelu/potrubí. Systémové desky podlahového topení jsou dále doplněny o plechové tepelně-vodivé lamely, které pasují do drážek v deskách a slouží pro ideální vedení a rozložení teploty v ploše suché podlahy.
Skladba suché podlahy s podlahovým topením je obdobná, jako podlahy bez něj. Základem je vyrovnávací podsyp suché podlahy z pórobetonového granulátu, nebo keramzitu, na který se aplikuje dle potřeby kročejová izolace z minerální vaty pro eliminaci hluku způsobeného chůzí či pádem předmětů na podlahu.
Další skladba se odvíjí od konkrétního zvoleného systému. Záleží na tom, zda bude realizováno podlahové topení teplovodní či elektrické.
Suchá podlaha s teplovodním podlahovým topením
Na kročejovou izolaci se položí roznášecí sádrovkláknitá deska tloušťky 10 mm s polodrážkou, ve které se desky vůči sobě zafixují prošroubováním. Na tyto desky se poté položí systémové desky podlahového topení z polystyrenu a do drážek se dle projektu umístí teplovodní topné potrubí. Do drážek v systémových deskách se poté položí plechové lamely pro lepší vedení tepla.
Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Celý systém se poté překryje sádrovláknitými deskami tl. 25 mm s polodrážkou, které se vůči sobě opět zafixují vrutem či sponkovačkou. Nutné je dbát na to, aby při šroubování nebyl poškozen systém teplovodního topení. Spáry mezi deskami se přetmelí a po zaschnutí tmelu lze položit podlahovou krytinu. Ta by měla být přímo od výrobce doporučena k instalaci na podlahy s podlahovým vytápěním.
Suchá podlaha s elektrickým podlahovým topením
Systém elektrického podlahového topení je oproti teplovodnímu systému tenčí. Topné kabely, fólie a rohože mají mnohem menší tloušťku, díky čemuž není třeba používat speciální systémové tepelně-izolační desky, na které by se pokládaly. Topné rohože a fólie lze umístit přímo na roznášecí vrstvu ze sádrovláknitých desek. Je vhodné je též podložit odrazovou (reflexní) fólií, která bude odrážet teplo směrem do interiéru. Fólii lze umístit také mezi tepelnou izolaci a roznášecí vrstvu, čímž bude maximalizované využití akumulačních schopností sádrovláknitých desek.
Velkou výhodou některých elektrických rohoží a fólií je to, že umožňují aplikaci podlahové krytiny bez instalace další roznášecí vrstvy v podobě sádrovklánité desky. Lze na ni tedy nanést lepidlo pro lepení keramické dlažby či na ni položit PVC, nebo jinou krytinu, která je určena pro použití na podlahy s podlahovým topením.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.