APU lišta – začišťovací okenní lišta pro omítání

APU lišta je skvělým pomocníkem při omítání ostění oken. Omítání stěny v těchto místech není vůbec jednoduché a právě použitím APU lišty se docílí toho, že omítání půjde snadněji a navíc se dosáhne vzhlednějšího provedení omítky okolo rámu okna.

Co je to APU lišta?

APU lišta je plastový U profil, který se používá pro omítání ostění oken a dveří. Profily jsou dodávány v několika velikostních variantách (zpravidla 6 – 9 mm), přičemž udávaný rozměr předurčuje tloušťku omítky. APU lišta totiž slouží i jako omítník (vodicí lišta), který výborně slouží při natahování omítek na ostění oken a dveří.

APU lišta je na zadní straně opatřena samolepicí pěnovou vrstvou, díky které se lišta velmi jednoduše aplikuje na rám okna. Z boku APU lišty je přivařený další plastový profil, na kterém je samolepicí vrstva sloužící pro přidělání ochranné fólie, kterou se zakryje okno během omítání tak, aby se nezašpinil rám a zasklení okna maltou. Po dokončení omítání se tento profil jednoduše odtrhne od U profilu APU lišty a je hotovo. Výsledkem je esteticky dokonalý detail, který nevyžaduje dodatečné tmelení spáry.

APU lišty jsou dostupné jak pro interiér, tak exteriér. APU lišta do exteriéru může být navíc doplněna výztužnou tkaninou (APU lišta s perlinkou), která se napojí na perlinku použitou na fasádě, resp. na rohový výztužný PVC profil s perlinkou.

APU lišta přidělaná na okně pro omítání ostění
APU lišta na rámo okna po natažení omítek (fotoarchiv stavimbydlim.cz)

Začišťovací okenní profil = dokonalé provedení omítek kolem okna a dveří

Pokud chcete mít omítku kolem rámu oken a dveří bezchybně provedenou, je vhodné použít APU lištu, která tvoří přechod omítky a rámu okna. Pokud se při omítání ostění okna nepoužije APU lišta, na rozhraní omítky a rámu okna může časem vzniknout trhlina, která je zapříčiněna rozdílnou objemovou změnou jednotlivých materiálů. Tyto na první pohled neškodné trhliny se mohou časem vlivem povětrnostních podmínek zvětšovat a omítka se může dokonce i drolit a opadávat. Vzhled nových oken je tak posléze narušen touto nevzhledně navazující omítkou.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Použití APU lišty zkracuje dobu omítání a zvyšuje estetický vzhled. Za tyto výhody je však nutné si připlatit. Jeden metr APU lišty stojí v závislosti na rozměru 20 – 25,-Kč/m. Začišťovací profil s výztužnou tkaninou (perlinka) vyjde na 20 – 55,-Kč/m.

APU lišta – postup montáže

Aplikace APU lišty na rám okna či dveří je velmi jednoduchá. Především je nutné očistit a odmastit povrch rámu okna (dveří), aby byl spoj pevný. Poté se na rám přiloží APU lišta a pomocí vodováhy se srovná do roviny, jelikož bude následně určovat hranu omítky. Následně se ze zadní strany APU lišty postupně odtrhává krycí páska ze samolepicího pěnového těsnění. APU lištu je třeba průběžně silně přitlačovat k rámu, aby došlo k perfektnímu spojení. APU lištu takto aplikujeme po bocích okna a v místě nadpraží.

Jakmile jsou všechny APU lišty přilepeny, strhne se krycí páska z bočního plastového profilu a na lepicí plochu se přilepí ochranná fólie, která zakryje celé okno, včetně parapetu. Fólie se v místě parapetu zafixuje lepicí páskou. Po dokončení omítání se opatrně odstraní ochranná fólie a boční plastový profil se od APU lišty oddělí.

Kalkulace ceny omítek

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů