Markýzy zajistí ochranu před sluncem a mírným deštěm během celého dne, ovšem brzy zrána a k večeru, kdy je slunce nad horizontem, obyčejná markýza je nedostačující. Boční markýzy nabízí ochranu před sluncem právě v těchto hodinách a navíc vás ochrání před nepříjemným průvanem. Kromě pergol u rodinných domů najdou uplatnění také na terasách a balkónech bytových domů.
Boční markýzy jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako ty klasické. Látka markýzi je nejčastěji z polyesteru (Soltis), ze skleněného vlákna (Screen) či akrylového vlákna. Látka je ošetřena speciálním PVC zátěrem, díky čemuž velmi dobře odolává vlhkosti, plísním a všelijaké špíně.
Boční markýzy díky struktuře tkaniny chrání posezení před průvanem, nicméně tkanina je prodyšná a je tak skrze ni zajištěn přívod vzduchu. Je však nutné počítat s tím, že markýza má omezenou odolnost a nelze ji využívat při silném větru. Na velkou plochu markýzy je vyvíjeno velké zatížení, které konstrukce nemusí vydržet a může se tím pádem poškodit. Některé lepší modely bočních markýz jsou vybaveny čidly, která v závislosti na otřesech markýzy automaticky stínění zatáhnou.
Tkanina je rovněž neprůhledná, což ocení zejména vlastníci posezení orientovaného do ulice či k posezení u sousedů. Boční markýza tak kromě komfortu nabídne i více soukromí.
Konstrukční provedení boční markýzy
Boční markýza vysunovaná svisle
Boční markýzu lze vysunout dvěma různými způsoby. Pakliže zastiňujete prostor pod pergolou, lze využít markýzu vedenou na vodicích lankách, vodicí tyči či v kolejnici. Vodicí prvek se upne na sloupy pergoly a slouží tak k lehčímu ovládání, navíjecí buben markýzy se montuje vodorovně na nosný trám. Boční markýza s vodicí kolejničkou má největší odolnost vůči větru, markýzy s lankem a tyčí jsou již méně odolné, avšak slabší poryvy větru konstrukce snese. Díky konstrukci markýzy si tak můžete být jisti, že se vám ve větru nebude kymácet a létat z jedné strany na druhou.
Boční markýza vysunovaná vodorovně
Druhou variantou jsou boční markýzy vysunovací vodorovně. Navíjecí buben je v tomto případě ukotven ve svislé poloze například na stěně domu, betonovém sloupku či dřevěném sloupku pergoly. Látka boční markýzy se ručně natáhne na protější kotevní profil (stěnu, sloup či profil ukotvený do země), do kterého se pomocí mechanismu upevní. Následné srolování markýzy je velmi jednoduché. Většinu práce provede systém automatického navíjení látky na buben. Látku stačí pouze přidržet ve vodorovné pozici, aby nedošlo ke špatnému narolování.
Může vás zajímat:
Jak postavit pergolu? Kam pergolu umístit a jaký materiál pro stavbu pergoly použít?
Textilní posuvné zastřešení pergoly. Jaké jsou jeho výhody?
Boční markýzy na míru
Pro mnohé majitele nemovitostí je jistě dobrou zprávou, že boční markýzy lze sehnat v mnoha barevných a velikostních variantách. Ovšem ne každému se standardizovaný rozměr markýzy bude hodit. Pro tyto případy je možnost objednat si velikost markýzy na míru. Šířka a délka markýzy je prakticky libovolná a každý si tak přijde na své.
Údržba markýzy
Aby markýza vydržela co nejdéle, je potřeba se o ni starat. Při koupi markýzy je u výrobce či prodejce vhodné zjistit, co markýza vydrží, co ji může uškodit a jak o ni pečovat. Ne každá látka boční markýzy je odolná vůči vodě a je tedy vhodné ji před deštěm smotat. Když už látka navlhne, není vhodné ji smotávat vlhkou. Počkejte, až látka zcela uschne a poté markýzu schovejte. Dávejte přitom pozor na to, aby se látka namotávala pravidelně a nepřehýbala se.
Jednou za čas markýzu omyjte vodou s mýdlem, příp. použijte jemný kartáč. Nepoužívejte chemické prostředky, jejichž použití by mohlo změnit barvu tkaniny, nebo ji nenávratně poškodit. Používejte jen přípravky doporučené výrobcem markýzy.
Více typů na výběr markýzy – konstrukce, látky, barvy, doplňky.