Břidlicová střecha – jak se pokládá?

Mezi tradiční přírodní materiály pro střešní krytiny jistě patří i břidlice, která má velmi dobré užitné vlastnosti břidlicová střecha je sázkou na jistotu. Břidlicové střechy bohužel nejsou tak často k vidění, jak by si zasloužily, kvůli jejich vyšší pořizovací ceně. A ačkoli je tato pořizovací cena na první pohled opravdu vysoká, v následujících řádcích zjistíte, že se naopak jedná o velmi výhodnou investici.

Břidlicová střecha není tak častá, ale je krásná

Břidlicové střechy vypadají velice esteticky a vidíme je i na poměrně starých stavbách, protože právě břidlicová krytina má životnost i více než 100 let. Postupně si toho naštěstí začínají všímat také investoři, a tak se přírodní břidlice pomalu vrací mezi používané střešní krytiny. Břidlice je skvělá jako střešní krytina i proto, že se hodí i k pokrývání velmi členitých střech s různými vikýři apod.

Samotná břidlice jako materiál má krásný vzhled, který dle použitého modelu vypadá velmi elegantně. A ačkoli je břidlicová střešní krytina spíše tradiční, dokonale se hodí i na moderní novostavby.

Vlastnosti břidlicové střechy

Břidlicová krytina patří mezi těžší střešní krytiny, ale zároveň je lehčí než tradiční pálené střešní krytiny ve formě tašek. Více vlastností břidlicové střechy nelze tak snadno shrnout, protože na trhu je v současné době mnoho druhů přírodní břidlice pro střechy. Nejprve je tak nutné si stanovit, že v následujících řádcích se uvažuje pouze o břidlici s prokázaných původem, která splňuje i ty nejpřísnější normy.

Břidlicová střecha a údržba

Břidlicová střecha vyžaduje téměř nulovou údržbu, což většinu lidí potěší, protože právě práce ve výškách není moc oblíbená a firmy si za ní účtují docela vysoké částky. Stačí jednou za pár let zkontrolovat, zda není některá šablona prasklá.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Životnost a odolnost krytiny

Kvalitní břidlicová střecha přežije nejen vás, ale s velkou pravděpodobností i vaše děti, a tak se z ní budou těšit ještě vaše vnoučata.

Kalkulace ceny střechy_03

Břidlicová střecha má skvělé termo-izolační vlastnosti, dokonale odolává i náročným klimatickým podmínkám a skvěle tlumí zvuk. I když se často o břidlici mluví jako o křehkém materiálu, tak tloušťka, která se používá na střechy a začíná na 4 mm až po robustních 10 mm, je dostatečně odolná i proti krupobití.

Břidlicová střecha ze štípané břidlice
Břidlicová střecha je prakticky bezúdržbová. Kromě toho vám nabídne dlouhou živostnot.

Břidlicová střecha patří mezi barevně stálé, a i přírodní břidlici můžete na trhu sehnat v rozličných barvách, aby skvěle pasovala k vašemu domu. Další výhodou je pak nehořlavost břidlicové střešní krytiny.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Na trhu se běžně vyskytují dvě formy břidlice jako střešní krytiny, a to břidlice štípaná v nepravidelných tvarech a břidlice řezaná s pravidelným tvarem, která se na střechy používá nejčastěji.

Pokud se zajímáte o střechy z přírodních materiálů, připravili jsme pro vás také článek o dřevěné šindelové střeše.

Pokládka břidlicové střechy

Pokládka břidlicové střechy patří mezi náročnější činnosti, kde je lepší mít už nějaké zkušenosti s tímto materiálem. Břidlice se pokládá na bednění a pokládá se dvěma základními způsoby, a to jednoduchým nebo dvojitým krytím. Tyto způsoby se pak i nadále člení dle použité břidlice.

poptavka
poptavka
  • Jednoduché krytí vypadá tak, že se překrývají dva kameny.
  • Dvojité krytí pak je pokládka, kdy se překrývají tři kameny.

Břidlice je nepochozí materiál, takže není možné, aby po ní pokrývač chodil. K pohybu po střeše se používají lávky s měkkou podložkou.

Před pokládkou břidlice na střechu musí být každá šablona zkontrolována, zda nemá praskliny. To zjistíte poklepem kladiva podle zvuku. Ten totiž musí být jasný a kovový.

Břidlicová krytina se pokládá na střechu za použití nekorozivních hřebíků a musí být přitlučena minimální určitým počtem hřebíků dle zvolené šablony. Břidlicová střecha se samozřejmě pokrývá odspodu nahoru.

Kolik stojí břidlicová krytina

Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, pořizovací cena kvalitní břidlicové krytiny se zdá být poměrně vysoká, přičemž začíná asi na 700,-Kč/m2, ale hravě může vystoupat až na cenu 1 600 Kč/m2. Záleží na způsobu krytí, tvaru šablony a samozřejmě i tloušťce a kvalitě vlastního kamene.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů