Dřevěná šindelová střecha – montáž a cena šindelové střechy

Šindelová střecha je tradiční střešní krytina, která se pravidelně k pokrývání střech používala na většině objektů až do 19. století. V současné době se dřevěná šindelová střecha používá zejména na tradiční stavby, kde je potřeba zachovat původní architektonický ráz. Podoba vlastních střešních šindelů se příliš nezměnila, jen vzrostly požadavky na jeho požární odolnost. Jaké dřevěné šindele dnes na trhu seženete, jaké mají vlastnosti, jak se pokládá a jaká je cena pokládky této střešní krytiny se dočtete níže.

Jaké vlastnosti má šindelová střecha

V praxi se používají dva základní typy dřevěného šindele (podle jejich rozměru a tvaru), dále se pak šindele dělí podle technologie jejich výroby.

Základními typy dřevěných šindelů je:

  • šindel alpský
  • šindel valašský

Alpský šindel má rovný tvar bez drážkování a pokládá se do více vrstev. V našich podmínkách je však nejrozšířenější valašský šindel, který má na jedné delší straně drážku a na druhé delší straně pak zúžení, které přesně pasuje do drážky.

Šindelová střecha z valašského šindele.
Šindelová střecha z valašského šindele.
Šindelová střecha z alpského šindele.
Šindelová střecha z alpského šindele.

Štípané vs. řezané dřevěné šindele

Dalším důležitým parametrem pak je, zda se jedná o střešní šindele štípané nebo řezané. Řezané střešní šindele jsou podstatně levnější, ale zároveň mají kratší životnost, protože je více narušena struktura dřeva. Štípané střešní šindele se nemohou vyrábět strojně a jejich cena je tak podstatně vyšší, ale mají mnohem delší životnost.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Obecně patří šindelová střecha mezi lehčí střešní krytiny, které mají nižší požadavky na nosnost krovu. Šindelová střešní krytina má náročnější údržbu, protože je velmi důležité, aby byla pravidelně natírána.

Kalkulace ceny střechy_01

Minimální a optimální sklon dřevěné šindelové střechy

Při pokládce dřevěné šindelové střechy je samozřejmě velmi důležitý sklon dané střechy. Dřevěné střešní šindele je možné pokládat na střechy, které mají minimální sklon 25 ° a maximální sklon pak činí 90 °. Za optimální se pak považuje sklon od 35 °.

Cena šindelové střechy

Jak již bylo výše uvedeno, je důležité, zda se bude jednat o dřevěný šindel řezaný nebo štípaný. Řezaný střešní šindel na trhu pořídíte již od 390,-Kč/m2 (jednoduché krytí) nebo od 600 Kč/m2 (dvojité krytí), štípaný střešní šindel pak již od 800,-Kč/m2 (smrkový štípaný šindel – jednoduché položení).

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

V případě dvojitého položení šindele se cena smrkové šindelové střechy pohybuje od 1 200 Kč/m2 a cena modřínové šindelové střechy od 1 900 Kč/m2.

Ceny jsou již včetně základní impregnace šindelů a bez DPH. Více informací v tabulce níže.

Šindelová střecha – řezaný šindelCena šindele – materiál
Smrk – jednoduché krytíOd 390 Kč/m2
Smrk – dvojité krytíOd 600 Kč/m2
Řezaný šindel – cena
Šindelová střecha – štípaný šindelCena šindele
Smrk – jednoduché krytíOd 600–800 Kč/m2
Smrk – dvojité krytíOd 800 – 1 200 Kč/m2
Modřín – jednoduché krytíOd 1 250 Kč/m2
Modřín – dvojité krytíOd 1 900 Kč/m2
Štípaný šindel – cena

Montáž šindelové střechy

Montáž šindelové střechy patří mezi náročnější pokládky střešní krytiny, kde je opravdu velmi důležité dodržet technický postup, protože každý krok ovlivňuje životnost střešní krytiny.

poptavka
poptavka

Šindelová střecha se pokládá na laťování, na bednění se pokládka nedoporučuje, protože nedochází k dostatečnému větrání střešní krytiny. Pro 100% voděodolnost by měla být použita pod střešní krytinu difúzní fólie. Pokládka se provádí na střešní latě 6 x 4 cm (více o laťování střechy). Šindele musí být před pokládkou vyschlé na maximální hodnotu vlhkosti 20 %.

Šindele se pak pokládají od spodu nahoru. I směr pokládky je důležitý, protože šindele pokládáme špičkou proti převládajícímu směru větru. Rovněž na straně proti převládajícímu větru se nechává 10 cm přesah přes hřeben. Při montáži se používají pozinkované hřebíky, které se nesmí přibít zcela natvrdo, protože pak hrozí rozlomení šindele.

Dvojitá vs. jednoduchá pokládka dřevěného šindele

Dřevěné šindele se na střechy pokládají dvěma způsoby, a to buď jednoduchou pokládkou nebo dvojitou pokládkou. U jednoduché pokládky, určené zejména pro altány a hospodářské budovy, dochází k překrytí krytiny o 10 cm. U dvojité pokládky šindele, která je určena na všechny druhy střech, pak činí překrytí 22–24 cm.

Cena montáže šindelové dřevěné střechy

S náročností pokládky šindelové střechy, dle druhu překrytí a druhu dřeva se pak značně liší i cena montáže šindelové střechy. Většina pokladačských firem, si dodává vlastní šindele, kdy se pak cena pohybuje od 750 Kč/m2 bez DPH po 2 500 Kč/m2 bez DPH.

Cena šindelové střechyMateriál + práce
Jednoduché krytíOd 750 Kč/m2
Dvojité krytíOd 1 150 Kč/m2
Nároží, úžlabí, kónické plochy – jednoduché krytíOd 1 150 Kč/m2
Nároží, úžlabí, kónické plochy – dvojité krytíOd 1 550 Kč/m2
Cena pokládky šindelové střechy

V případě, že si dodáte šindele sami, budete mít pravděpodobně problém sehnat firmu pro pokládku a celková cena bude ve finále vyšší, protože si zvednou základní sazbu za práci. Běžně tato sazba začíná na 180 Kč/m2, pokud je od daného pokrývače dodán i materiál, v opačném případě pak není výjimkou cena za pokládku dřevěného šindele 400 Kč/m2.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů